Protest na ulicach Skawiny: “Dość smrodu z Valeo”

Jak poinformował Skawiński Alarm Smogowy, mieszkańcy Skawiny i okolic organizują 9 czerwca 2019 r. protest przeciwko – jak to określono – nieznośnemu fetorowi wydobywającemu się z zakładu VALEO w Skawinie. Jak informuje w dzisiejszym poście na profilu Facebookowym SAS “po dwóch latach zapewnień i niezrealizowanych obietnic, nie wierzymy już w wolę hermetyzacji zakładu”. Według udostępnionych informacji protest mieszkańców rozpocznie się o godzinie 14:00 na Błoniach Skawińskich, a zakończy pod zakładem VALEO (ul. Przemysłowa / Torowa). Szczegóły znajdziecie na opublikowanym przez SAS plakacie.

Przypomnijmy, że kilka dni temu (24 maja 2019 r.) Polski Alarm Smogowy przesłał do burmistrzów Miasta i Gminy Skawina otwarty list:

Sz.P. Norbert Rzepisko
Sz. P. Tomasz Ożóg
       Burmistrzowie Miasta i Gminy Skawina
       Urząd Miasta i Gminy w Skawinie
       ul. Rynek 1 , 32-050 Skawina

Szanowni Panowie,

Wyrażamy głębokie zaniepokojenie wydarzeniami, do których doszło ostatnio w Skawinie. Niepokojące jest nie tylko to, że – wbrew ustaleniom ze stroną społeczną oraz deklaracjami dotyczącymi zmiany polityki – Burmistrz Skawiny i Radni podjęli działania przynoszące wymierne ułatwienia dla zakładu, który jest przez mieszkańców traktowany jako uciążliwy. Przy czym niepokój budzi nie tylko forma tych działań, ale też pomijający stronę społeczną tryb ich podjęcia.

Jednocześnie naszą uwagę zwraca fakt, że na oficjalnej stronie Gminy Skawina oraz w jej kanałach w mediach społecznościowych zostało opublikowane stanowisko prywatnej firmy, które w niekorzystnym świetle stawia działania Skawińskiego Alarmu Smogowego. Przy czym chodzi nie tylko o fakt jego publikacji, ale to, że na podobną uprzejmość ze strony urzędu nie może liczyć strona społeczna, kiedy zwraca uwagę na uciążliwości związane z działaniem zakładu Valeo.

Zwracamy więc uwagę, że takie podejście do sprawy sugeruje między innymi, iż postulaty jednej i drugiej strony nie cieszą się równą uwagą oraz sympatią władz gminy. Chcemy jednak wierzyć, że chodzi tutaj nie o przedkładanie interesów prywatnej korporacji ponad zdrowie mieszkańców Skawiny, ale po prostu o błąd. Dlatego – wyrażając zdecydowane wsparcie dla Skawińskiego Alarmu Smogowego – mamy nadzieję, że władze gminy zapanują nad sytuacją i, jak miało to wcześniej miejsce, podejmą wspólnie z SAS działania dla ochrony zdrowia mieszkańców Skawiny.

Również w staraniach na rzecz koniecznej hermetyzacji zakładów przemysłowych na terenie miasta. Wyrażamy szczere pragnienie, by po raz kolejny działania podjęte w Skawinie stały się modelem dla innych gmin i miast, których mieszkańcy i włodarze zabiegają o społeczną odpowiedzialność biznesu i o zrównoważony rozwój, łączący interes gospodarczy i społeczny.

W imieniu Polskiego Alarmu Smogowego,

Andrzej Guła

_____

Jeszcze wcześniej, bo 13 maja 2019 r. na stronie publicznej Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie opublikowano taką oto informację:

W związku z publikacją w dniu 8 maja 2019 r. postu administratora profilu Skawińskiego Alarmu Smogowego na portalu społecznościowym Facebook zatytułowanego „BĘDZIE ROZBUDOWA VALEO w SKAWINIE!”, Valeo Autosystemy Sp. z o.o. w Skawinie przygotowało oświadczenie, które przedstawiamy w załączniku.

A przedmiotowy post SAS z 8 maja 2019 r. (de facto 9 maja 2019 r.), dotyczył konkretnie:

BĘDZIE ROZBUDOWA VALEO w SKAWINIE!

Źródło: Facebook SAS / Krakowski Alarm Smogowy / UMiG w Skawinie

1 response to "Protest na ulicach Skawiny: “Dość smrodu z Valeo”"

  1. Przez: Waldy Zamieszczono: 9 czerwca 2019

    Zasadniczo instytucją która powinna się tym zająć jest prokuratura. Te firmy gdzie stwierdzono a stwierdzono rakotwórcze itp. wyziewy powinny odpowiadać karnie za bezpośrednie narażanie okolicznych mieszkańców na utratę zdrowia a nawet życia. Powinny owe firmy płacić odszkodowania na rzecz mieszkańców-pozew zbiorowy, Władze miasta-rozliczenie konkretni ludzie są za to odpowiedzialni, jeszcze ich z podatków zwalniają a mieszkańcy za to płacą utratą zdrowia i stratami finansowymi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *