Protest pracowników Vesuviusa w Skawinie (VIDEO i ZDJĘCIA)

W dniu 29 stycznia 2018 r. zgodnie z zapowiedzią przed siedzibą firmy Vesuvius Poland w Skawinie pracownicy firmy protestowali przeciwko dyskryminacji wynagrodzeń. Powodem był brak reakcji Zarządu Vesuvius Poland na argumenty strony związkowej dotyczącej postulatu o wprowadzeniu dodatku stażowego. Pracownicy sprzeciwiają się sytuacji, w której nowo przyjęte osoby do pracy otrzymują wyższe pensje, niż fachowcy z długim stażem.

– Firma przyjmując nowych pracowników płaci takie same lub wyższe stawki niż mają ci, którzy pracują po kilka lat. Ponadto dla świeżo przyjętych przyznano większe podwyżki, a dla tych, którzy firmie poświęcili wiele lat, o wiele mniejsze. Mało tego, w ubiegłym roku pracowników biurowych podwyżka w ogóle nie objęła. Nie zgadzamy się na to – mówił cytowany przez „Dziennik Polski” Krzysztof Zajda, szef komisji Solidarność 80.

Nowych pracowników zatrudnia się za wynagrodzenie 3400 zł brutto. Pracownicy z kilkumiesięcznym stażem mają stawkę mniejszą, bo 3000 zł brutto, a 3400 zł brutto otrzymują doświadczeni pracownicy z 5-letnim stażem pracy. Pracodawca tłumaczy to trudnościami z pozyskaniem nowych pracowników na rynku pracy.

Do protestu przystąpiły wszystkie cztery związki w tej firmie: WZZ “Sierpień 80”, NSZZ “Solidarność”, NSZZ “Solidarność 80”, MZZ “Ogniotrwali” i pracownicy niezrzeszeni.

W proteście uczestniczyło 150 osób (z ok. 700 osobowej załogi firmy), głównie z pierwszej zmiany. Jak tłumaczy Rafał Kyzioł z KZWZZ „Sierpień 80”, Związkom Zawodowym zależało, aby pracownicy zebrali się na pikiecie w czasie wolnym od pracy, ponieważ chcą ten problem rozwiązać w sposób pokojowy, aby nie ucierpiała produkcja,  uniknąć oskarżeń o jej torpedowanie przez załogę i wywiązać się terminowo z zamówień.

Zaznacza przy tym, że nie protestują przeciwko nowym pracownikom, ale polityce firmy:

– Chcemy, by firma ich zatrudniała, są potrzebni i szanujemy wszystkich, bo ludzie pracując, powinni godnie zarabiać. Jednak nie zgodzimy się, by starsi stażem, który wykonują swoją pracę i przyuczają młodych mieli mniejsze płace (młodzi otrzymują 20 zł za godzinę pracy, doświadczeni jedynie 18 zł)

 – W innych krajach szefowie Vesuviusa na takie lekceważenie starszych pracowników sobie nie pozwalają, my też na to nie pozwolimy – podkreśla Rafał Kyzioł.

Żaden przedstawiciel Zarządu nie wyszedł do protestujących. Negocjacje ze związkami w sprawie płac trwają od lipca 2017 r. , jak dotąd bezowocnie.

W dniu 2 lutego 2018 r. Związki Zawodowe mają zaplanowane spotkanie z Zarządem Vesuvius Poland. Strona Związkowa ma nadzieję, że uda się wówczas osiągnąć porozumienie przy stole.

Poniżej klika wypowiedzi protestujących pracowników Vesuviusa:

„Jest pewna granica, którą tu znacznie przekroczono. Jest takie myślenie, że starzy pracownicy nie odejdą, bo mają rodziny, są związani kredytami i tak dalej”.

„Jak ma się czuć człowiek.. jaka jest frustracja tych ludzi, że zaczynali od 1900 zł, po kilku latach doszedłem do 3300 zł, a teraz przychodzi młody człowiek  i dostaje 3400 zł, i ja mam go uczyć?”

„33 lata dobry pracownik,  ma 3360 zł brutto”.

„Zarząd mówi, że nie da 20 procent podwyżki, firma argumentuje, że nie zgadza się na podwyżki  stażowe zgodnie z zasadą, czy się stoi, czy się leży, to się należy”.

„Prezes mówi, że nie ma pracowników, my mówimy, dobrze, rozumiemy, że stawka wyjściowa ma być wyższa, ale nie może to pozostać bez wyrównania starszym pracownikom”.

„Chcemy rozmawiać, proponowaliśmy różne rozwiązaniu, negocjacje polegają na porozumieniu,  a nie żądaniu czegoś”.

„Polityka firmy prowadzi do skłócania załogi, wiadomo, że starszy pracownik będzie patrzył wilkiem na tego nowego, który ma wyższą stawkę od niego”.

Materiał video TV Skawina:

Zdjęcia przesłane przez organizatora:

 

1 response to "Protest pracowników Vesuviusa w Skawinie (VIDEO i ZDJĘCIA)"

  1. Przez: Skawina Zamieszczono: 30 stycznia 2018

    Gówno nie firma. Zwalniać się i zatrudnić spowrotem. Proste. Takie pikieciki w krzakach to wam nic nie dadzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *