Protesty mieszkańców Skawiny w obronie czystego powietrza

– Dość nielegalnym wysypiskom śmieci! Chcemy czystego powietrza! – z takimi hasłami wyszli dziś po południu na ulice mieszkańcy Skawiny, którzy głośno domagają się skutecznej walki z nielegalnymi wysypiskami i zanieczyszczeniem powietrza. Protesty przybrały na sile po piątkowym pożarze składowiska odpadów przy ul. Energetyków. Miasto odpiera zarzuty. Urzędnicy twierdzą, że podjęli wszystkie możliwe kroki, aby problem rozwiązać. Poniżej relacja TVP Kraków z dzisiejszych protestów na skawińskim Rynku. Jutro drugi protest, zorganizowany przez Skawiński Alarm Smogowy. Ten dzisiejszy zorganizowała grupa kobiet skupiona wokół “Skawińskich Mam”.

Zobacz materiał przygotowany przez TVP Kraków:


Dzisiejszy protest zorganizowały osoby z facebookowej grupy Skawińskie Mamy.

O proteście na skawińskim rynku napisało również Radio Eska:

“To czerwona kartka za ignorancję, brak reakcji, bagatelizowanie problemu i przerzucanie się odpowiedzialnością” – mówi Łukasz Kurlit ze Skawińskiego Alarmu Smogowego.

Mieszkańcy Skawiny mają dość i wyjdą na ulice. To będzie czerwona kartka dla urzędników oraz burmistrza i to dosłownie…Protest odbędzie się w środę na skawińskim rynku o 14:45. Mieszkańcy będą wtedy zbierali podpisy pod petycją władz gminy o podjęcie pilnych działań na rzecz ochrony powietrza i zdrowia mieszkańców. W czwartek o 6:45 mieszkańcy zbiorą się przy dworcu kolejowym, by stamtąd przejść pod ratusz i przykleić do drzwi siedziby władz gminy czerwone kartki. To reakcja na piątkowy pożar składowiska plastiku i tekstyliów. (…)

Radio Kraków:

“Mamy prawo do życia. Chcemy oddychać powietrzem, które nas nie zabija. Dość trucia” – transparenty z takimi hasłami przynieśli pod ratusz w Skawinie mieszkańcy tego miasta. Domagają się, by władze wnikliwie kontrolowały firmy działające na terenie Skawiny, które gromadzą odpady i generują fetor. Protest zorganizowały skawińskie mamy, które – jak mówią – poważnie obawiają się o zdrowie swoich dzieci. (…)

Dziennik Polski:

– Martwimy się o zdrowie naszych dzieci, nasze naszych rodziców, wszystkich pokoleń. Boimy się, że niedługo nie będzie czym oddychać w mieście. Oczekujemy, że władze coś zrobią by firmy przestały nas truć. Na pewno będziemy ich wspierać w tych działaniach – mówi Wiktoria Kaczor, jedna z organizatorek protestu. Zaznacza, że nie ma on charakteru politycznego, by nie łączyć go z nadchodzącymi wyborami, że ma na celu tylko walkę o czyste środowisko. – Wszyscy mieszkamy w tej samej przestrzeni. (…)

Źródło: Skawiński Alarm Smogowy (facebook), czytelniczka

Jutro o 6:45 rozpocznie się drugi protest, zorganizowany przez Skawiński Alarm Smogowy. Rusza spod skawińskiego Dworca PKP i będzie zmierzał w stronę miejskiego ratusza.

Wydarzenie na Facebooku.

2 response to "Protesty mieszkańców Skawiny w obronie czystego powietrza"

  1. Przez: SAS Zamieszczono: 21 czerwca 2018

    NIE jesteśmy przeciw zakładom a za ochroną zdrowia mieszkańców jak i pracowników. Chcemy hermetyzacji produkcji , nie likwidacji.

  2. Przez: Maria Zamieszczono: 21 czerwca 2018

    Mamy nadzieje że władze coś zrobią by firmy nas nie truly…poczekajcie aż je pozamykają i nie będziecie miały co do gara włożyć…ale za to pooddychacie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *