Protokół z debaty Komisji Spraw Obywatelskich – słaby poziom poczucia bezpieczeństwa mieszkańców gminy Skawina

Zapraszamy do zapoznania się z opublikowanym w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Skawina protokołem z debaty Komisji Spraw Obywatelskich, która miała miejsce 12 września 2017 r. W spotkaniu prócz kilku radnych, uczestniczyli również burmistrzowie a także policjanci i komendant straży miejskiej, sołtysi i przewodniczący zarządów osiedli. Spotkanie poświęcone było stanowi bezpieczeństwa mieszkańców w gminie Skawina. Jak wynika z treści protokołu – nie obyło się bez krytykowania policji i straży miejskiej. Wszystko znajdziecie Państwo w treści poniższego protokołu. Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Paweł Kolasa w podsumowaniu spotkania zaznaczył, że jest mu przykro, że tak wiele głosów krytycznych wobec Komendanta Staży Miejskiej w Skawinie i podległych mu strażników miejskich zostało wypowiedzianych… Z drugiej strony straż miejska podlega burmistrzowi. 

Protokół nr 10/17 z dnia 12 września 2017 r. (na czerwono zaznaczyliśmy subiektywnie najbardziej ciekawe fragmenty):


Niestety, nadal protokoły z posiedzeń komisji radnych (i nie tylko!) publikowane są w formie niezgodnej z przepisami prawa (Krajowe Ramy Interoperacyjności) i standardem WCAG 2.0 (graficzne pliki, skany obrazkowe – zamiast w wersji cyfrowo przeszukiwalnej).

Standard WCAG 2.0 określa stopień dostępności stron internetowych, dla osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, np. osób niepełnosprawnych lub seniorów. W dokumentach publikowanych przez Gminę Skawina jest poważny problem, bo przez publikację obrazków PDF wyklucza się cyfrowo osoby niepełnosprawne (nie są w stanie wykorzystać programów wspomagających korzystanie z dokumentów).

Tłumaczyliśmy to władzom Skawiny na łamach naszego portalu wiele razy, ale dalej jest z tym problem. Kiedy zaczną stosować odpowiednie standardy? Wciąż nie wiadomo…

Standard WCAG 2.0

WCAG 2.0 w skrócie – 25 najważniejszych zasad

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych

TV Skawina opublikowała również materiał VIDEO z debaty:

Źródło:
BIP Gminy Skawina / TV SKAWINA

11 response to "Protokół z debaty Komisji Spraw Obywatelskich – słaby poziom poczucia bezpieczeństwa mieszkańców gminy Skawina"

 1. Przez: mieszkaniec Zamieszczono: 30 września 2017

  Gdzie są patrole i kto siedzi przy kamerach? Przykład z 30 września godziny południowe. Dzieciaki walą plakaty na drzewa zapraszając na przywitanie Judasza którym jest warszawski klub piłkarski. Mają poczucie bezkarności i wszystko ich w tym utwierdza. Jest “coraz lepiej” stróżowie prawa. Siedźcie i rozmawiajcie dalej na tematy bezpieczeństwa i “monitorujcie”.

 2. Przez: oglądacz Zamieszczono: 30 września 2017

  Sesja Burmistrz
  https://youtu.be/Ocuf94uxV0g?t=3h14m34s
  Doszliśmy z Komendantem Kowalikiem, by nie formalizować spotkań, na razie. Zaproszenie dostaną radni, sołtysi, przewodniczący osiedlowi, Ci którzy są zainteresowania.

  Moim zdaniem najbardziej zainteresowani sprawą bezpieczeństwa są mieszkańcy, odwlekanie zmian w pracy policji i straży miejskiej o kolejne miesiące to mydlenie oczu. Straż Miejska podlega burmistrzowi i On może zmusić ich do pracy albo godzić się na obecny stan nicnierobienia w sprawach bezpieczeństwa. Pan Burmistrz głaska SM za działania podczas stanu alarmowego na rzece i tyle w temacie. Policją powinien zająć się Wojewoda i Komenda Wojewódzka. Jaki Powiat taka policja, obie te instytucje w krakowskim, dalekie są od ideału oraz tego co jest na zachód od Skawiny czyli bliżej Śląska.

 3. Przez: Tomek Zamieszczono: 27 września 2017

  Od pięciu lat mieszkam w Skawinie i nie wiem czy widziałem jakikolwiek patrol pieszy (może widziałem jeden wspólny ze strażą miejską). Kiedyś, gdy żonie ktoś przerysował samochód nie mogła dodzwonić się na komisariat – żaden z numerów nie odpowiadał. Jak podjechała na posterunek, to okazało się, że nie ma policjanta, który mógłby przyjąć rzeczowe zgłoszenie – że będzie za dwa albo trzy dni. Taka błaha sprawa pokazuje, że ewidentnie jest źle w tym zakresie w Skawinie. I to się przekłada na duże rzeczy – brak patroli owocuje tym, że młodzi przestępcy czują się bezkarnie. Patrole samochodowe są dobre tylko na drodze, każde inne muszą być piesze, żeby były skuteczne.

  • Przez: bywalec Zamieszczono: 28 września 2017

   Brak pieszych patroli, stare wysłużone kamery. Kupić im Drony zaoszczędzimy na paliwie i samochodach które bezużytecznie zużywają. Może ktoś wreszcie ustawi to towarzystwo, chyba mają jakiś przełożonych. Czy włodarze i radni nie maja możliwości zdopingować do pracy stróżów prawa?

 4. Przez: SKAWINIANIN Zamieszczono: 27 września 2017

  Piekna puenta od 55 minuty, krotko mowiac wszyscy wszystko wiedza tylko nie policja ,tam to jest czeski film!!! i faktycznie szkoda czasu na takie debaty(no ale trzeba pokazac, ze cos sie robi) w teorii policja jest swietna ,gorzej z praktyka. Na temat SM szkoda komentarza.

 5. Przez: SKAWINIANIN Zamieszczono: 27 września 2017

  policja prosi o wsparcie samorzad oraz lokalna spolecznosc… zostala stworzona mapa zagrozen i co z tego? mieszkancy zaznaczaja roznego typu zdarzenia, patrol po tygodniu pojawia sie popatrzy i odjezdza, nastepnie kasuje zdarzenie z mapy. Mapa zagrozen -nastepny chłam ktory nic nie wnosi!!!

 6. Przez: SKAWINIANIN Zamieszczono: 27 września 2017

  hahaha smieszny jest ten policjant… ” policjanci nawet jak nie maja zgloszonej interwencji to pojawiaja sie w tych miejscach gdzie zbiera sie mlodziez i nawet WYSIADAJA Z SAMOCHODU”-HAHAHA- NIEZLY DOWCIP!!!!

 7. Przez: czytelnik Zamieszczono: 26 września 2017

  Podcięto do 2 metrów zostały świerki i przestępczość spadła 31 min 40 sekunda 🙂
  Czy miał na myśli również Park Miejski? Genialny pomysł.

  • Przez: gajowy Zamieszczono: 27 września 2017

   https://youtu.be/q8mfm7BsYhI?t=32m22s
   Podciąć drzewa, zalać miasto betonem tak by wszędzie dało się radiowozem dojechać. Zrównać górkę za kościołem bo po Parku JPII nie da się radiowozem jeździć a jak z niego wysiąść gdy w krzakach czai się zło. Że też Szeryf z Nottingham nie wpadł na taki pomysł by przyciąć do dwóch metrów drzewa w lesie Sherwood i pozbyć się Robin Hooda. Gdyby gajowy wyciął las to wilk nie zjadłby Czerwonego Kapturka. Z każdej bajki wynika jakiś morał.

 8. Przez: moim zdaniem Zamieszczono: 26 września 2017

  Tak słabych szeryfów Skawina nie miała od lat, dotyczy to zarówno policji jak i straży miejskiej. Czas na zmiany, bo samo się nie naprawi. Państwo radni chcecie więcej patroli pieszych a dofinansowujecie zakup samochodów zamiast butów i innych sortów mundurowych. Nie ma innej metody na zwiększenie bezpieczeństwa na ulicach miasta jak piesze patrole, z samochodu niewiele się zauważ ze to doskonale jest się widocznym. Dzienne patrole samochodowe na terenie parku to już skawińskie kuriozum. O przestrzeganiu prawa w ruchu drogowy szkoda nawet wspominać bo to temat jak rzeka. Samochody zaparkowane na przejściach, zakazach zatrzymywania, skrzyżowaniach, zastawiające całe chodniki w dzień i w nocy, rowerzyści bez świateł przy rowerze po zmroku. Próżno szukać drugiego takiego miasta gdzie panuje takie przyzwolenie na łamanie prawa. Pseudo kamery i ludzie siedzący przy nich latami patrzący jak sroka w kość.

  • Przez: M. Zamieszczono: 3 października 2017

   100% racji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *