Protokoły z Komisji Radnych Rady Miejskiej w Skawinie dostępne dla każdego

KomisjeNa jesieni 2014 roku pisaliśmy o wygranej portalu przed Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym z Burmistrzem Miasta i Gminy Skawina odnośnie m.in protokołów z Komisji Radnych Rady Miejskiej w Skawinie (patrz: Po rozprawie w WSA w Krakowie w sprawie protokołów komisji: stwierdzono bezczynność Burmistrza Skawiny oraz zasądzono zwrot kosztów postępowania / sygn. akt II SAB/Kr 242/14). Od początku 2015 roku protokoły z komisji publikowane są w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Skawina.

W wyniku naszych działań na stronie gminaskawina.pl dostępne są również terminy najbliższych posiedzeń komisji (TUTAJ).

Dzięki publikacji protokołów w BIP każdy z mieszkańców może analizować dostępne w nich treści, a wskazane terminy najbliższych posiedzeń komisji radnych umożliwiają uczestnictwo w nich mieszkańców i prasy.

Szkoda, że niektóre protokoły są udostępnione jedynie w wersji obrazkowej, to znaczy nieprzeszukiwalnej maszynowo (szukanie w tekście słów przy pomocy kombinacji CTRL+F z pewnością nie zadziała), a to powinien być już standard. W XXI wiek wkroczyliśmy 15 lat temu.

Skoro protokoły są pisane na komputerze, w jakim zatem celu są one następnie skanowane i dopiero potem publikowane w BIP?

Nie wiemy.

Ale do rzeczy. Oto linki do protokołów z posiedzeń poszczególnych komisji:

Dzięki protokołom możecie Państwo zobaczyć, czym konkretnie na komisji zajmują się wybrani przez Was radni, jakie pytania zadają, nad czym i jak głosują.

Niestety, ale w niektórych protokołach brak jest zaznaczenia kto z radnych w komisji uczestniczył, a kto był nieobecny.

Z drugiej strony na pewno wszystkie listy obecności w komisjach dostępne są na wniosek, więc jeśli ktoś chciałby akurat sprawdzić aktywność swojego radnego, może to bez problemu zrobić, nie wychodząc z domu.

Przypomnijmy:

Wniosek o informację publiczną można złożyć całkowicie anonimowo, telefonicznie albo zwykłym mailem.

Ważne jest jedynie wskazać: CO? i JAK?

Czyli: o co konkretnie pytasz, i w jaki sposób ma zostać Ci udzielona odpowiedź (na maila, pismem na wskazany adres, ustnie).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *