Raport ze spaceru w obronie skawińskich drzew

Niedawno pisaliśmy o inicjatywie grupy mieszkańców, która zebrała się by zrobić kolejny raz coś dobrego dla miasta i gminy Skawina. Chodziło o wspólny spacer w obronie młodych drzew, które nie tak dawno zasadzone, po prostu umierają; przez suszę, choroby lub nawet brak odpowiedniej opieki. Mieszkańcy skrzyknęli się na grupie facebookowej, gdzie zaplanowano trasę przemarszu. Ta wiodła od Dębu Niepodległości na Rynku, przez Błonia Skawińskie, a następnie kilkoma ulicami, gdzie rosną młode, niedawno zasadzone drzewa. Organizator zaprosił do udziału również Panie „Drzewolożki”, by po zakończeniu spaceru, wspólnie udokumentować stan wszystkich młodych, świeżo nasadzonych drzewek, a przede wszystkim tych uschniętych albo w kiepskim stanie. Raport został zakończony i opublikowany. Zobaczcie sami!

– Drzewa w okresie do trzech lat od zasadzenia potrzebują w mieście opieki. Mieszkańców jest 25.000, to jest dwadzieścia pięć tysięcy par oczu, które mogą na co dzień zauważyć niedomagające drzewo, uszkodzony chodnik czy niepraktyczną organizację ruchu. Dwadzieścia pięć tysięcy nosów, które mogą wyczuć przemysłowy smród lub spalanie śmieci. Dwadzieścia pięć tysięcy par rąk. Nasi urzędnicy potrzebują naszej pomocy. A my możemy od nich wymagać pozytywnej reakcji na nasze inicjatywy. – twierdził Wojciech, który (jako organizator) po spacerze podziękował wszystkim uczestnikom, że „zdecydowali się zrobić coś dla SIEBIE i iść z nami.”

Treść RAPORTU po spacerze 17 lipca 2019 r.:

Raport w wersji PDF do pobrania: >>> KLIKNIJ TUTAJ <<<

Źródło: https://www.facebook.com/wojciech.milc/posts/2579624038736188

Zobacz także:

PO SPACERZE W OBRONIE SKAWIŃSKICH DRZEW (ZDJĘCIA)

4 response to "Raport ze spaceru w obronie skawińskich drzew"

 1. Przez: Claire Zamieszczono: 9 sierpnia 2019

  Raport i kontrola potrzebne! Ale ważny jest też stan drzew starszych, powinien powstać raport dotyczący prowadzonych teraz w środku lata “dziwnych ” wycinek drzew na “Starym osiedlu”-ul. Spokojna, Konstytucji 3 Maja, ul .Kościuszki.
  Wycinane są kwitnące krzewy, drzewa owocowe, żywopłoty….czy to jest sensowne, kto na to pozwolił, gdy dusimy się smogiem? Poza tym pozostają kikuty pni i korzeni, których nikt latami nie wykopuje i ten obraz rozgardiaszu jest od kilku lat!!!

 2. Przez: czytelnik Zamieszczono: 8 sierpnia 2019

  Drugie podejście Dąb Niepodległości na rynku. Polecam uwadze i dopisanie do statystyki drzewa posadzone przy “obwodnicy” Skawiny.
  No proszę pojawiły się Karty Informacyjne.
  Wybór; Po 16 listopada 2010 R > wyszukiwanie zaawansowane>2018
  https://ekokarty.pl/wykaz/skawina/index.php

 3. Przez: miejski ogrodnik Zamieszczono: 31 lipca 2019

  Brak nadzoru na etapie wykonywania prac w pobliżu drzew, brak zabezpieczenia przed uszkodzeniem i wreszcie odpowiedzialności materialnej firm świadczących usługi pielęgnacyjne. Zapewne brakuje jasnych i czytelnych zapisów w umowach z “kosiarzami”. Podcinanie korzeni przy pracach ziemnych. Drzewa nie mają lekko w mieście gdzie wciąż trwają wykopaliska i zalewa się betonem kolejne hektary zieleńców.

 4. Przez: czytelnik Zamieszczono: 31 lipca 2019

  Świetny raport i bardzo szczytna idea.
  Niestety wiele do życzenia pozostawia stosunek zarządców zieleni takich jak Spółdzielnia Mieszkaniowa, PGM , Wspólnoty na których terenie rośnie bardzo dużo drzew. Ogławiania i robienie z drzew karakanów jest na porządku dziennym, kaleczenie żyłką podczas koszenia trawy i brak nowych nasadzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *