Relacja ze spotkania z Jennifer Teege, autorką książki „Amon. Mój dziadek by mnie zastrzelił”

_IMG_4449We wtorek, 25 lutego 2014 r. w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie odbyło się spotkanie z Jennifer Teege, bohaterką książki „Amon. Mój dziadek by mnie zastrzelił”.

Jennifer Teege jest Niemką, ma 44 lata, pracuje jako copywriter w branży reklamowej. Ma męża i dwóch synów. Jest córką Niemki i Nigeryjczyka. W wieku 38 lat odkryła straszną tajemnicę swojej rodziny. Dzięki książce znalezionej przypadkowo w bibliotece miejskiej dowiedziała się, że jej dziadkiem był Amon Goeth, sadystyczny komendant obozu koncentracyjnego w Płaszowie, odpowiedzialny za śmierć tysięcy ludzi, osądzony po wojnie i powieszony w Krakowie.

Ta wiadomość z jednej strony zachwiała jej dotychczasowym życiem, wywołała ogromne cierpienie, depresję, szok. Z drugiej jednak sprawiła, że Jennifer w znalazła klucz do swojego życia, postanowiła na nowo odnaleźć prawdę  o sobie, o swojej tożsamości, zrozumiała, jak niszczycielską siłę mogą mieć rodzinne tajemnice. Tragiczna przeszłość rodziny wzbudziła w niej pragnienie zbudowania swojego dalszego życia na nadziei, przyszłości, a nie na destrukcji. Z tym przesłaniem Jennifer przyjechała do Krakowa.

Tej niewiarygodnej historii wysłuchało wczoraj w ciszy wiele przybyłych na spotkanie z nią osób. Jennifer opowiadała w skupieniu o swoim dzieciństwie, rodzinie adopcyjnej, trudnych latach poszukiwania swojego miejsca na ziemi – poprzez podróże (Francja, Izrael), zainteresowania w trakcie studiów (studia bliskowschodnie w Izraelu, afrykanistyka, praca i spotkania z ocalonymi z Holokaustu Żydami). Wspominała trudne relacje z matką, która oddała ją, gdy miała cztery tygodnie, a także dobry kontakt z babcią – Ruth Irene Kalder, dzięki której mała Jennifer zaznała poczucia bezpieczeństwa, a która przecież była biernym świadkiem okrucieństw Amona Goetha. Jennifer opisywała także swoje podróże do Polski, do Krakowa, ostatnie lata, podczas których ta wielka, odległa wojenna historia Zagłady słyszana na lekcjach historii, a potem poznawana w Izraelu, stała się jej prywatnym losem, bezpośrednio związanym z nią i z jej rodziną.

Spotkanie prowadziła Pani dr Edyta Gawron.

Książka Jenifer Teege, Nikola Sellmair. “Amon. Mój dziadek by mnie zastrzelił”, ukazała się w Polsce w wydawnictwie Prószyński i S-ka.

Galeria ZDJĘĆ:

Tekst: a610 / infoskawina.pl
Zdjęcia: M.H. / infoskawina.pl

Amon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *