Relacja ze spotkania z posłem PiS Andrzejem Dudą (ZDJĘCIA / VIDEO)

_IMG_5613Zapraszamy do lektury oraz obejrzenia relacji fotograficznej i video ze spotkania z kandydatem w wyborach do Parlamentu Europejskiego, posłem Prawa i Sprawiedliwości Andrzejem Dudą. Poseł jest Szefem Sztabu Wyborczego PiS do Parlamentu Europejskiego i jednocześnie kandydatem na europarlamentarzystę z numerem 2 na liście w Okręgu Wyborczym nr 10, obejmującym Małopolskę i Świętokrzyskie. Spotkanie inaugurujące kampanię wyborczą Andrzeja Dudy odbyło się dnia 25 marca 2014 roku w “Klubie pod Jaszczurami” przy krakowskim Rynku.

Na spotkanie z posłem Andrzejem Dudą przybyło około 40 osób, w różnym wieku, jednak przeważały osoby w średnim wieku oraz starsze.

Poseł rozpoczął od wskazania faktu niskiej frekwencji w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego, i obawy, że w majowych wyborach może być jeszcze mniejsza.

Wspomniał, że jest “trudnym zadaniem” przekonać Polaków do szerszego i bardziej aktywnego uczestnictwa w wyborach do PE, ale nie tylko w tych, w ogóle w każdych innych wyborach – czy to do władz samorządowych czy też parlamentarnych krajowych.

“Będą to pierwsze wybory w cyklu czterech kolejnych wyborów w najbliższych 18 miesiącach” – stwierdził podnosząc, że bardzo ważna jest mobilizacja i aktywny udział Polaków a przede wszystkim zwolenników Prawa i Sprawiedliwości w nadchodzących wyborach.

Dodał, że “u nas nie ma ludzi z łapanki, u nas nie ma celebrytów, są profesorowie, doświadczeni politycy, ludzie pełniący jeszcze nie tak dawno ważne urzędy w Polsce”.

Niedługo potem rozpoczęła się dyskusja. Pierwszy głos z sali zabrał młody mężczyzna (rocznik 1983, jak o sobie powiedział). Wypomniał, że wśród uczestników spotkania mało jest osób młodych, dodał, że: “tu wszyscy się znają; lepiej jest zapraszać niezdecydowanych, i ich przekonywać, niż zapraszać na tego rodzaju spotkania osoby zdecydowanie popierające PiS. Mam wrażenie, że to jest błąd”.

Uczestnik skrytykował również ostatni spot wyborczy (vide: “Zagłosujesz na nich?”) twierdząc, że jest źle wykonany, źle się będzie potencjalnym wyborcom kojarzył, zwłaszcza ten czarno-biały wskazujący na konkretne osoby z PO obraz. Dodał, że nie utożsamia się z plakatem wyborczym oraz hasłem “Wybierz PiS”, bo ono po prostu do niego nie trafia.

Odpowiadając na te zarzuty, Duda nakreślił, że spot był wcześniej poddany badaniom, analizie w sztabie i został dopuszczony nieprzypadkowo. “Może się komuś podobać, albo i nie, młodzi są ważnym elementem strategii wyborczej PiS do europarlamentu” – skwitował. Poseł zaczął namawiać młodych (i nie tylko) ludzi do aktywnego glosowania w wyborach, zwłaszcza sympatyków PiS, których niewiele uczestniczy w wyborach do PE.

“Problem polega na tym, że młodzi i twardy elektorat na te wybory po prostu nie chodzą, ale mamy strategię długofalową, szczegółów na razie zdradzać nie mogę” – wyjaśnił Duda.

Gość spotkania nawiązał do tego, że Platforma Obywatelska prawdopodobnie nie będzie “łagodna” w tej kampanii, a to co pokazał PiS w tym spocie jest ukazaniem prawdy o jej członkach.

_IMG_5680

Kolejny głos z sali zabrał były dyrektor kampanii wyborczej “Solidarności” w Małopolsce. Stwierdził, że trzeba skończyć ze stygmatyzacją PiSu, ze stereotypem negatywnym tej partii, z największym zagrożeniem dla istnienia tej partii – barierą świadomościową obywateli w stosunku do tej partii. Nawiązał do tego, że PiS wciąż nie cieszy się popularnością w miastach i wśród młodych, że w ogóle nazwa partii kojarzy się z represją.

Duda odpowiedział, że “media prorządowe, establishmentowe do tego doprowadziły, do tego jaki jest obraz PiS w Polsce”, ale wyraził nadzieję, że negatywny stereotyp od pewnego czasu gaśnie, co widać z badań, którymi PiS dysponuje. Z humorem dodał, że PiS nie zamierza zmieniać nazwy, nawet jak się komuś źle kojarzy.

Następnie kandydat do PE wspominał czasy rządów PiS w latach 2005-2007, wymieniał sukcesy Polski w tych czasach, zwłaszcza gospodarcze. Chwilę później zaczął krytykować rząd Donalda Tuska, nawiązał do kryzysu, braku przyrostu naturalnego, zwiększania się poziomu ubóstwa. Skwitował, że tylko ludzie w PiS są w stanie doprowadzić do realizacji kolejnego rozwoju gospodarczego i właściwego wsparcia rodziny.

Jednym z kolejnych wypowiadających się uczestników spotkania był socjolog, który zapytał czy są jakieś badania, które wskazują na powód braku zaufania do PIS.

Duda odpowiedział w dyskusji, że “w polityce się jest po to, by zmieniać rzeczywistość, a żeby ją zmieniać, to trzeba mieć władzę, a wcześniej wygrać w wyborach”.

Zwrócił uwagę, że “władza jest środkiem, a celem jest dobro Polski”.

Wypowiadający się uczestnicy spotkania (w tym również członkowie Stowarzyszenia im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego) nie mogli nie nawiązać do katastrofy smoleńskiej. Jednym z nich był emerytowany oficer policji, który odwoływał się do pracy policjanta w drogówce. Po wypadku drogowym policja zabezpiecza ślady, zbiera dowody, szuka nawet małego szkiełka, a w kwestii katastrofy smoleńskiej wrak samolotu Tu-154M nadal leży poza granicami kraju, a jest podstawowym dowodem w sprawie. Wypominał ministrowi Radosławowi Sikorskiemu, który kiedyś powiedział, że wrak jest trzeciorzędnym dowodem w śledztwie. Mówi dalej: “Samochód po wypadku jest najważniejszym dowodem, tak samo jest jeśli chodzi o katastrofę lotniczą…”

Jedną z ostatnich osób zabierających głos w dyskusji był 22-letni chłopak, który skrytykował kampanię wyborczą PiS, która według niego jest oparta na spotach w TV, radiu, tradycyjnych mediach zamiast skupiać się na Internecie. Wspominał swój kilkumiesięczny pobyt w USA, gdzie poznał tajniki jak trafić do zwykłych obywateli w kampanii. Podkreślił, że “tam nikt nie ogląda TV, tylko czyta Internet”…

I tu – jak zaznaczył – widziałby szansę dla PiS w wyborach.

Po tym zakończyła się oficjalna część spotkania a rozpoczęły kilkunastominutowe rozmowy kuluarowe.

Kolejne spotkanie z Andrzejem Dudą i Mariuszem Kamińskim, wiceprezesem PiS planowane jest w najbliższą niedzielę, dnia 30 marca 2014 r. w skawińskim Hotelu-Restauracji Dworek Skawiński.

Relacja NA ŻYWO prowadzona była przez naszą redakcję na facebookowym profilu portalu InfoSkawina, na którym utworzone zostało specjalne wydarzenie.

Pełny zapis VIDEO ze spotkania:

[youtube_sc url=”https://www.youtube.com/watch?v=Z2cXbABpbmU”]

GALERIA ZDJĘĆ:

fot. Jan Lorek / M.H. – infoskawina.pl

1 response to "Relacja ze spotkania z posłem PiS Andrzejem Dudą (ZDJĘCIA / VIDEO)"

 1. Przez: Czytelnik Zamieszczono: 26 marca 2014

  Panie Marcinie bardzo fajnie, że pokazuje Pan posła Dudę, ale spotkanie było w Krakowie.
  Może by tak coś ze skawińskiej polityki?
  Prawda, pan Duda jest w jakiś sposób ze Skawiną związany, ale lista do europarlamentu wygląda tak:
  1.Legutko
  2.Duda
  3.Terlecki
  4.Gosiewska
  5.Murzyn
  6.Paluch
  7.Bartuś
  8.Pęk
  9.Bubula
  10.Czesak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *