Relacja ze Świetlnej Masy Krytycznej w Skawinie (ZDJĘCIA / FILM)

___P1150331inW ubiegłą sobotę dnia 20 września 2014 r. odbyła się kolejna już Skawińska Masa Krytyczna. Wydarzenie wpisało się znakomicie w Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Jak podkreśla przewodniczący “Rowerowej Skawiny” Roman Gdula – jeden z organizatorów masy – rower jest preferowanym przez nich środkiem transportu, z którego można korzystać cały rok.

O tym, że popularność roweru rośnie świadczy fakt, że każdorazowo na skawińskich masach krytycznych pojawiają się całe rodziny, wielopokoleniowe – dziadkowie, dzieci, wnuki. Tak było i tym razem.

Wydarzenie zgromadziło 70 rowerzystów, w tym wiele dzieci. Pod kątem tych ostatnich układana jest również trasa – dzieci uwielbiają jeździć ulicą, organizatorzy zadbali więc, by trasę dobrać pod kątem umiejętności i wytrzymałości wszystkich rowerzystów.

Wrześniowej masie krytycznej dopisała nie tylko dobra pogoda, ale także niespodziewani goście – w tym Paulina Brzeźna – Bentkowska, górska mistrzyni Polski z Radziszowa. Paulina znalazła czas i chęć, by na tydzień przed startem w mistrzostwach świata w hiszpańskiej Ponferradzie wsiąść na miejski rower i przyjechać na masę.

O bezpieczeństwo uczestników masy zadbali czujni porządkowi, którzy stanęli na wysokości zadania w trakcie całego przejazdu.

Organizatorzy w tym miejscu dziękują policjantom, straży miejskiej, strażakom z OSP1 w Skawinie. Podziękowania należą się również restauracji „Da Grasso”, która użyczyła prądu do lampy (znakowanie), wszystkim, którzy użyczyli witryn sklepowych na plakaty pomagając rozpropagować wydarzenie i ideę jazdy na rowerze, a także patronom medialnym wrześniowej skawińskiej masy krytycznej.

Zapraszamy na relację fotograficzną i filmową autorstwa Mateusza Gduli.

[youtube_sc url=”https://www.youtube.com/watch?v=9-eehxi-hS0″]

Portal infoskawina.pl sprawował patronat medialny nad tym wydarzeniem.

12 response to "Relacja ze Świetlnej Masy Krytycznej w Skawinie (ZDJĘCIA / FILM)"

 1. Przez: BRD Zamieszczono: 30 września 2014

  Rowerzyści zadbajcie o swoje bezpieczeństwo.
  Rower – podobnie jak inne pojazdy uczestniczące w ruchu drogowym musi być wyposażony w światła.
  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 31 grudnia 2002 r. + nowelizacja z października 2012
  w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia
  (Dz. U. z dnia 26 lutego 2003 r.)
  Dział V Warunki techniczne roweru, motoroweru, wózka inwalidzkiego i pojazdu zaprzęgowego.

  • Przez: olo Zamieszczono: 1 października 2014

   Co tam bezpieczeństwo… najważniejszy jest szum medialny i płacz, że nikt i nie lubi. A że są sprawcami prawie 6% wypadków.. to pikuś. Kierowcy wszak są sprawcami 77% i to najważniejsze bo medialne :))) Lemingów na rowerach jak widać jest mnóstwo!

  • Przez: rowerzysta Zamieszczono: 1 października 2014

   Troskliwi rodzice nie zapominają przypomnieć dziecku o czapce, rękawiczkach gdy zimno na dworze (polu), czemu z równą troską nie podchodzą do spraw oświetlenia ich rowerów. Może syn lub córka zamiast kolejnych pantofli, sprezentują tacie lub mamie zestaw oświetleniowy do roweru.

 2. Przez: Fajnie. Zamieszczono: 30 września 2014

  Super, opieram na 100% ale szkoda, ze bez kasków. A już brak kasków u organizatorów to masakra. Edukujmy!

 3. Przez: smutek Zamieszczono: 30 września 2014

  a ja nie rozumiem zacietrzewienia chyba masy rowerowej. dlaczego uwaga o kamizelkach nie sklania was do zastanowienia czy nie ma w tym racji? nie chcecie byc bezpieczni? czy moze jednak wolicie hejtowac wszystko co nie jest po waszej mysli? bo to przeciez tiry i osobowki przjezdzaja po przejsciach dla pieszych, to tiry i osobowki jezdza po chodnikach w terenie zabudowanym, to kierowcy tirow i osobowek a i pewnie motocykli musza przestrzegac przepisy ruchu drogowego a rowerzysci w praktyce (z wyjatkiem dzieci ktore powinny miec karte rowerowa)nie musza nawet wiedziec ktora strona drogi jest prawa lub lewa, a zakaz wjazdu pod prad w ulice jednokierunkowa tez ich dotyczy (jezeli przepis nie stanowi inaczej). czyli jednak terrorysci i glupcy zarazem jestescie? kto wam nie klaszcze to wrog?

 4. Przez: o^o Zamieszczono: 29 września 2014

  i znowu rowerowi terroryści bez kamizelek… ciemna to masa rowerowa jest..

  • Przez: głos Zamieszczono: 29 września 2014

   Rower ma być wyposażony w obowiązkowe oświetlenie, kamizelki i kaski nie są obowiązkowym wyposażeniem rowerzysty. Kiedy to do ciebie dotrze czytelniku ? 🙂

   • Przez: o^o Zamieszczono: 30 września 2014

    Ależ “głosie” … widoczny rowerzysta to bezpieczny rowerzysta. Mnie nic nie grozi, duża ciężarówka i gruba blacha. Oni nie mają nic… i jak widać nawet brak im zdrowego rozsądku oraz instynktu samozachowawczego. Ich wybór: 4,50 pln na kamizelkę albo kalectwo i życie.
    Zresztą co tu dużo pisać nawet owe światła to fikcja..

    • Przez: kierowca Zamieszczono: 30 września 2014

     Tiry na tory 🙂
     “Mnie nic nie grozi, duża ciężarówka i gruba blacha”
     Skoro gruba blacha i duża ciężarówka daje ci poczucie bezpieczeństwa, to gratuluję dobrego samopoczucia. Motocyklistów widzisz na drodze, samochody osobowe, pieszych, może tylko ciężarówki? Wymienieni w zetknięciu z tobą również nie mają nic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *