[AKTUALIZACJA 5 kwietnia 2019 r.] Jak podaje radio RMF FM, zorganizowana gigantyczna akcja funkcjonariuszy policji w Małopolsce i na Śląsku odniosła skutek. Zatrzymano dziś nad ranem 11 osób powiązanych z mafią śmieciową i firmami, które wywoziły i składowały niebezpieczne odpady. Najpierw niebezpieczne odpady, takie jak chemikalia, często mocno toksyczne i rakotwórcze, składowano w wynajmowanych wcześniej magazynach. Znajdowały się one głównie na terenach Śląska, ale też w Małopolsce. Magazyny wynajmowano na tzw. firmy słupy, które były rejestrowane przez np. osoby bezdomne.

“Po przyjęciu chemikaliów, kontakt z firmą się urywał. Poszczególne gminy musiały same radzić sobie z utylizacją niebezpiecznych odpadów.

Policjantom udało się dojść do firmy Clif z podkrakowskiej Skawiny. To przedsiębiorstwo zajmujące się składowaniem i utylizacją materiałów niebezpiecznych.

Według informacji dziennikarza RMF FM Marka Wiosło, firma mogła w kilkunastu miejscach pozostawić kilkadziesiąt tysięcy ton groźnych chemikaliów.

Akcja trwa od wczesnych godzin rannych. Biorą w niej udział m.in. antyterroryści, którzy wciąż przeszukują kilkadziesiąt miejsc – to mieszkania prywatne i hale magazynowe.” – czytamy na stronie RMF FM.