Rodzice w obronie istnienia szkoły zapowiadają pikietę przed ratuszem w Skawinie – materiał Gazety Krakowskiej

Informacje o planach władz Skawiny zlikwidowania kilku małych szkół obiegła całą gminę Skawina. Niedawno na facebooku publikowaliśmy petycję rodziców dzieci uczęszczających do szkoły w Wielkich Drogach o nielikwidowanie jej (podajemy link do niej również w artykule poniżej). Ludzie typują zamknięcie szkół w miejscowościach: Jaśkowice, Pozowice, Wielkie Drogi i SP nr 6 w Skawinie. Poniżej publikujemy artykuł Gazety Krakowskiej autorstwa Ewy Tyrpy, w którym burmistrz dementuje chęć likwidacji szkół, ale dodajmy, że w roku szkolnym 2019/2020.

W związku z planowanym zamknięciem szkoły w Wielkich Drogach rodzice rozpoczęli zbieranie podpisów pod petycją.

„Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka”
Karol Wojtyła

Petycja przeciwko likwidacji
Szkoły Podstawowej w Wielkich Drogach

Szanowny Panie Burmistrzu, Panie i Panowie Radni.
Planowana jest likwidacja Szkoły Podstawowej w Wielkich Drogach. Podstawowym powodem jest jej słaby wynik ekonomiczny oraz brak środków na jej rozbudwę, co oznacza, że nie opłaca się Państwu dalsze utrzymywanie naszej szkoły. Nie mamy nic przeciwko oszczędzaniu i rozsądnemu gospodarowaniu zasobami gminy. Widzimy jednak, że Państwa argumentacja, z jaką do tej pory udało nam się zapoznać, sprowadza się do tego, że traktujecie edukację naszych dzieci tak samo jak sprzedaż gminnych gruntów, remont drogi czy budowę sieci wodno-kanalizacyjnej. W naszej ocenie postawienie znaku równości pomiędzy tymi dziedzinami jest niedopuszczalne i głęboko dla nas i naszych dzieci krzywdzące.

Jest już ponad 160 podpisów.
 
 
Burmistrz Norbert Rzepisko nie ukrywa, że władze samorządowe pracują nad racjonalizacją wydatków na oświatę, która kosztuje prawie 80 mln zł przy 225 mln zł budżetu. A będzie trzeba znaleźć też pieniądze na podwyżki dla nauczycieli. – Teraz analizujemy koszty i przygotowujemy kilka wariantów propozycji rozwiązań, które zostaną przedstawione radnym na marcowej sesji – zapowiada burmistrz. Dodaje, że są szkoły, w których uczeń kosztuje 23 tys. zł rocznie, a w innych np. 5 tys. zł. Średnią subwencję w gminie otrzymują szkoły niepubliczne. W mieście są trzy: „ZIPI INKLUZJA”, „Royal School” oraz Zespół Katolickich Szkół, który od września otworzy nową, teraz budowaną szkołę podstawową. Obecnie prowadzi Liceum Ogólnokształcące oraz Gimnazjum – czytamy na stronie Gazety Krakowskiej z 6 marca br.
 
W artykule czytamy dalej, że „pogłoski o możliwości likwidacji szkół wywołały wśród rodziców spore zaniepokojenie. – Będziemy walczyć o zachowanie naszej szkoły – mówi Wawrzyniec Ożóg, ojciec dwójki dzieci uczących się w SP w Wielkich Drogach (na zdj.). On i inni rodzice bardzo chwalą tę placówkę. – Dba o edukację naszych dzieci, które uzyskują najwyższe wyniki na egzaminach, w ostatnich latach podwoiła się liczba uczniów. Będzie ich więcej, bo w naszej wiosce chętnie osiedlają się młodzi z miasta – argumentują rodzice i przypominają, że Rada Miejska podjęła uchwałę intencyjną o rozbudowie SP.
 
Projekt miał powstać w 2017 r., ale jeszcze nie został opracowany. Nie dopuszczają myśli o likwidacji SP i przeniesieniu do niej przedszkola, o czym nieoficjalnie słyszeli. Ich dzieci miałyby być dowożone do SP3 w mieście. Nie przekonuje ich argument, że w skawińskiej „trójce” są pracownie tematyczne i sala gimnastyczna.”
 
(…)
 
Liczba uczniów ucząca się w szkołach podstawowych w gminie Skawina: Skawina: Nr 1 – 629, Nr 2 – 551, Nr 3 – 94, Nr 4 – 307, Nr 6 – 243, Borek Szlachecki – 137, Jaśkowice – 99, Krzęcin – 226, Kopanka – 134, Pozowice – 23, Rzozów – 157, Radziszów – 344, Wola Radziszowska – 208, Wielkie Drogi – 117, Zelczyna – 232.
 

Więcej przeczytacie w artykule Gazety Krakowskiej na stronie: >>> KLIKNIJ TUTAJ <<<

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Skawinie przyjęto UCHWAŁĘ NR V/38/19 RADY MIEJSKIEJ W SKAWINIE z dnia 27 lutego 2019 r. w sprawie projektu sieci publicznych szkół podstawowych mających siedzibę na obszarze Miasta i Gminy Skawina.

Zawarto w niej jako załącznik Projekt sieci publicznych szkół podstawowych mających siedzibę na obszarze Miasta i Gminy Skawina oraz granice obwodów szkół podstawowych obowiązująca od 1 września 2019 r. >>> KLIKNIJ TUTAJ <<<

Szkoła w Wielkich Drogach ujęta jest w sieci. A jak będzie w przyszłości?

Raport Najwyższej Izby Kontroli z roku 2014 o likwidacjach szkół gminnych: https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-likwidacji-szkol.html


fot. Google Maps

1 response to "Rodzice w obronie istnienia szkoły zapowiadają pikietę przed ratuszem w Skawinie – materiał Gazety Krakowskiej"

  1. Przez: 1977 Zamieszczono: 14 marca 2019

    Likwidacja szkoły. Nigdy na to nie można pozwolić to przecież historia i nasze dzieciństwo. Świetne grono pedagogiczne. Wyniki w nauce naszych dzieci. Odkąd pamiętam to właśnie mieszkańcy Wielkich Dróg finansowo i charytatywnie wspierali szkołę zawsze z uśmiechem. To również byli uczniowie tej szkoły. Tylko pani dyrektor ze Skawiny? -przypadek. Gdyby nie
    zaangażowanie Rady Rodziców, samych rodziców i mieszkańców w pikniki i zabawy, z których dochód przekazywany był na rzeczy najpotrzebniejsze to szkoła byłaby biedna. Na panu burmistrzu leży odpowiedzialność o przyszłośc szkoły. Naszej szkoły nie gminy, która niesprawiedliwie nas traktuje od lat.
    Rodzic od urodzenia, który nosił pustki na salę gimnastyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *