Rośnie liczba włamań w gminie. Apel policji o rozwagę i ostrożność

pic.phpW ostatnim okresie czasu notujemy zwiększoną ilość włamań do domów jednorodzinnych, mieszkań oraz garaży. Do większości włamań dochodzi za dnia, z reguły w godzinach południowych, kiedy większość z nas wychodzi do pracy a dzieci są w szkole. Sprawcy obserwują mieszkania lub domy, następnie po sprawdzeniu poprzez pukanie lub dzwonienie czy rzeczywiście w domu nie ma domowników dokonują wyważenia zazwyczaj kwatery okiennej. Po dostaniu się do wnętrza dokonują kradzieży pieniędzy, biżuterii, sprzętu RTV, elektronarzędzi.

  • 1 listopada 2013 roku w jednej z miejscowości gminy dokonano włamania do garażu, z którego skradziono piłę spalinową.
  • 13 listopada 2013 roku dokonano włamania do domu jednorodzinnego w Korabnikach. Sprawcy po wyważeniu okna dostali się do domu i skradli sprzęt komputerowy i biżuterię.
  • 27 listopada 2013 roku doszło do włamania do mieszkania w rejonie Starego Miasta. Również i w tym przypadku wyważono okno a z mieszkania skradziono biżuterię i pieniądze.

Policja zwraca się z apelem o zwrócenie uwagi na podejrzane osoby jak i nieznane samochody, które poruszają się w rejonie naszych posesji jak i naszych sąsiadów. Najlepiej jest zapisać lub zapamiętać numery rejestracyjne podejrzanego pojazdu. Jeżeli posiadamy zabezpieczenia, np. rolety antywłamaniowe, alarmy lub też oświetlenie zewnętrzne budynku należy z tego korzystać, gdyż sprawcy starają się omijać posesje dobrze zabezpieczone.

ZANIM  WYJDZIEMY  Z  DOMU PAMIĘTAJMY:

  • pozamykajmy wszystkie okna,
  • drzwi mieszkania zamykajmy dokładnie na wszystkie zamki i zabezpieczenia (łańcuch, alarm itp. ), nie zapominając o zamknięciu drzwi wejściowych na klatkę schodową, nawet gdy wychodzimy tylko na chwilę,
  • jeżeli auto pozostawiamy w garażu nie zostawiajmy w nim kluczyków, dokumentów ani innych wartościowych przedmiotów. Zarówno samochód jak i drzwi garażu powinny również zostać dokładnie zamknięte.

Bardzo ważna jest, wszystkim dokładnie znana, tzw. sąsiedzka czujność. Ustalmy z najbliższymi sąsiadami, że nawzajem będziemy interesować się swoimi domami czy też mieszkaniami.

JEŻELI COŚ NAS ZANIEPOKOI:

  • jeżeli zobaczymy na klatce schodowej lub pod oknami obce, nieznane osoby zachowujące się podejrzanie;
  • jeżeli usłyszymy niepokojące stukania, wiercenia, inne odgłosy w mieszkaniu sąsiada, o którym wiemy że wyjechał;
  • jeżeli zobaczymy nieznane osoby wynoszące z mieszkania sąsiada meble, sprzęt RTV lub AGD;
  • jeżeli coś niepokojącego dzieje się w naszym otoczeniu;

prosimy o kontakt z dyżurnym Komisariatu Policji w Skawinie

tel. 12-2-777-111, 997 lub 112.

Źródło:
KP w Skawinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *