“Rowerowa Skawina” – I Skawińska Masa Krytyczna ruszyła

Resize of IMG_306327 kwietnia 2013 r. z inicjatywy grupy “Rowerowa Skawina” przy wsparciu stowarzyszenia LGD “Blisko Krakowa” odbyła się I Skawińska Masa Krytyczna. Jest to nieformalny ruch społeczny, który polega na organizowaniu spotkań maksymalnie dużej liczby rowerzystów i wspólnym przejeździe przez miasto. Spotkania te odbywają się pod hasłem “My nie blokujemy ruchu, my jesteśmy ruchem” i mają na celu zwrócenie uwagi władz i ogółu społeczeństwa na zwykle ignorowanych rowerzystów.

Rowerzyści pod eskortą Policji, Straży Miejskiej i Ochotniczej Straży Pożarnej przejechali ulicami: Słowackiego, Korabnicką, Wyspiańskiego, Sadową, Mari Skłodowskiej-Curie, Obrońców Tobruku, Monte Cassino, Jana Pawła II, Kościuszki, Żwirki i Wigury, Zamkową, kończąc zgromadzenie na płycie rynku. Organizatorzy zamykając spotkanie zwrócili uwagę na prawidłowe oznakowanie i oświetlenie roweru oraz zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. W trakcie spotkania rozdawane były mapy szlaków w okolicy Skawiny oraz opaski odblaskowe i naklejki z logiem Rowerowej Skawiny. Liczba uczestników przekroczyła ponad 100 osób. Rowerzyści spotkali się z miłym przyjęciem pozostałych mieszkańców Skawiny, którzy niejednokrotnie pozdrawiali przejeżdżających uczestników. I Skawińska Masa Krytyczna została zakończona tradycyjnym uniesieniem roweru i obietnicą kolejnego spotkania.

Grupa “Rowerowa Skawina” dziękuje Panu Burmistrzowi za wyrażenie zgody na nasze zgromadzenie publiczne, a także Policji, Straży Pożarnej OSP 1 oraz Straży Miejskiej za zabezpieczenie przejazdu. Dziękujemy również wspierającym nas organizacjom LGD, SKIMKA i PTTK oraz firmie ROWTEL Skawina za pomoc w promowaniu “Skawińskiej Rowerowej Masy Krytycznej”.

Źródło:
Joanna Cora