Ruszył nowy serwis z prognozą jakości powietrza w Małopolsce

Powietrze_SkawinaUrząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego uruchomił nową stronę internetową prezentującą informacje dotyczące prognozy jakości powietrza w Małopolsce. Zastąpi ona dotychczas funkcjonujący serwis.

Strona zyskała nową szatę graficzną, jest bardziej czytelna i funkcjonalna. W serwisie można zapoznać się z aktualnym stanem zanieczyszczenia powietrza oraz prognozą 48-godzinną dla całego regionu, lub poszczególnych części Małopolski. Na stronie publikowane są również informacje o wprowadzonym stopniu zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza.
W ramach serwisu istnieje także możliwość otrzymywania newslettera, czyli e-mailowych informacji o mierzonym i prognozowanym poziomie zanieczyszczenia powietrza, w trzech opcjach: codziennego, ostrzegawczego i alarmowego wraz z wyborem obszaru województwa, którego mają dotyczyć informacje. Treść codziennych wiadomości e-mail prezentowana jest w formie tekstowej i graficznej. Do tej pory baza subskrybentów newslettera liczy ponad 7 tys. adresów e-mail.
__
Strona z prognozami jakości powietrza cieszy się bardzo dużą popularnością wśród mieszkańców regionu – z serwisu skorzystało do tej pory ok. 30 tysięcy użytkowników. Dzięki publikacji prognoz informacje o stanie powietrza trafiają do wszystkich mieszkańców Małopolski, a osoby szczególnie narażone na skutki smogu (w tej grupie znajdują się dzieci, osoby starsze i  z chorobami dróg oddechowych) mogą uniknąć nadmiernego narażenia na negatywne oddziaływanie zanieczyszczeń.
Serwis jakości powietrza w Małopolsce działa od 1 listopada 2010 r. Modelowanie jakości powietrza prowadzone jest przez Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.
__
Projekt został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Nowa strona dostępna jest pod adresem: powietrze.malopolska.pl/prognozy/
Powietrze_Skawina

 

5 response to "Ruszył nowy serwis z prognozą jakości powietrza w Małopolsce"

  1. Przez: ewa Zamieszczono: 2 lutego 2016

    Koszt realizacji w latach 2013-2014 inwestycji związanych z ograniczeniem emisji powierzchniowej oszacowano na poziomie 350 mln zł, w tym 150 mln zł stanowiło dofinansowanie zewnętrzne.
    Działania w zakresie ograniczenia emisji powierzchniowej podejmowane przez gminy i powiaty pozwoliły na redukcję o ponad 200 ton emisji pyłu PM10 i PM2,5 oraz ponad 0,1 tony benzo(a)pirenu.
    Jak to ładnie na papierze wygląda a jest coraz gorzej, bo “zapomniano” o przemyśle i transporcie. Wystarczą dwie ciepłe zimy by taki efekt uzyskać bez 350 milionów 🙂

  2. Przez: Z... Zamieszczono: 2 lutego 2016

    W którym miejscu w Skawinie są dokonywane pomiary ???
    Chyba w parku miejskim …………

    • Przez: jarosław Zamieszczono: 2 lutego 2016

      Ogrody, między blokami ogrzewanymi z sieci MPEC 🙂
      Przecież nie w hucie lub Rynku gdzie największe zapylenie.
      W Krakowie Al. Krasińskiego w Skawinie w sypialni.

  3. Przez: gość Zamieszczono: 2 lutego 2016

    Czy u Was w Skawinie istnieje system powiadamiania mieszkańców? Czy szkoły i przedszkola mają informację o znacznych przekroczeniach norm i w te dni dzieci nie są wyprowadzane na zewnątrz budynków?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *