SkaVienna 2019: Strauss i muzyka filmowa

Znakomita orkiestra i klasyczne melodie, doskonali soliści i przeboje znane z ekranowych hitów, a do tego atmosfera wiedeńskiej sali koncertowej. 3 stycznia 2019 roku zapraszamy na Noworoczny Koncert Galowy. Koncerty na powitanie Nowego Roku stają się już w Skawinie tradycją, a my cieszymy się, że w styczniu możemy zaproponować Państwu wyjątkową muzyczną podróż w czasie i przestrzeni. Tym razem zapraszamy do świata muzyki filmowej. A ponieważ muzyka nie zna granic, w zaaranżowanej specjalnie na tę okazję skawińskiej sali koncertowej poczują się Państwo jak w Wiedniu.

Tradycja wiedeńskich koncertów noworocznych ma już prawie 80 lat. Każdego roku Noworoczny Koncert w wykonaniu Filharmoników Wiedeńskich pod batutą wybitnego dyrygenta gromadzi tysiące widzów, nie tylko w nastrojowej Złotej Sali Wiener Musikverein, ale także przed ekranami telewizorów w ponad 90 krajach. Noworoczny Koncert Galowy SkaVienna 2019 nawiązuje do wiedeńskich wydarzeń nie tylko nazwą. Zachwyceni klimatem cesarskiego miasta i my przywitamy Nowy Rok w towarzystwie wybitnej orkiestry.

3 stycznia 2019 roku usłyszymy m. in. znane arie operowe, operetkowe, najpiękniejsze walce świata, a także przeboje muzyki filmowej w wykonaniu Orkiestry Straussowskiej OBLIGATO pod dyrekcją maestro Jerzego Sobeńko. Orkiestrze towarzyszyć będą znakomici soliści: Yuliya Ponomar (sopran), Leszek Świdziński (tenor) i Witold Wrona (tenor).

Noworoczny Koncert Galowy SkaVienna 2019

Strauss i muzyka filmowa

3 stycznia 2019, godz. 18.00

Sala widowiskowa w Skawinie, ul. Konstytucji 3 Maja 4

Bilety w cenie 100 zł do nabycia:

–  w kasie głównej CKiS (budynek basenu „Camena”, I piętro): poniedziałek – piątek

 w godz. 8.00 – 15.00

–  w kasie Camena Kosmetyka i Masaże: poniedziałek 14.00 – 21.30, wtorek i piątek 8.00 – 21.30, środa i czwartek 12.00 – 21.30, sobota 8.00 – 14.30

– na stronie www.biletyna.pl

Wykonawcy

Orkiestra Straussowska „OBLIGATO” powstała w Krakowie w 1992 roku. Jej założycielem i kierownikiem artystycznym jest Jerzy Sobeńko, znany i ceniony muzyk, dyrygent i kompozytor, absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej. Po studiach był związany z Estradą Krakowską, koncertując w całym kraju. Współpracował również z krakowskim Teatrem Starym oraz Teatrem Satyry Maszkaron. „OBLIGATO” tworzy grupa wybitnych muzyków, zafascynowanych fenomenem muzyki wiedeńskiej XIX wieku oraz jej wpływem na muzykę europejską. Na repertuar Orkiestry składają się walce, polki, miniatury, serenady, fokstroty, tanga, muzyka węgierska, bałkańska, hiszpańska, włoska i oczywiście polska. Ważną częścią repertuaru jest muzyka operetkowa, a także młodsza siostra operetki – musical. Orkiestra „OBLIGATO” od wielu lat jest znana z letnich koncertów Popołudnie ze Straussem oraz Summer Music Festival, odbywających się w urokliwych zakątkach Wieliczki. „OBLIGATO” koncertuje w całej Polsce, współpracując z najwybitniejszymi śpiewakami i instrumentalistami. Z Orkiestrą występowali m.in. Małgorzata Walewska, Stefania Toczyska, Krystyna Tyburowska, Wanda Polańska, Grażyna Brodzińska, Wiesław Ochman, Jan Zakrzewski, Adam Zdunikowski, Jacek Wójcicki. W 2003 roku Orkiestra nawiązała współpracę artystyczną z Vadimem Brodskim, a w roku 2005 koncertowała z Waldemarem Malickim i Krzysztofem Jakowiczem. W 2016 roku towarzyszyła legendom włoskiej sceny muzycznej – Al Bano i Rominie Power – podczas ich jedynego koncertu w Polsce, w krakowskiej Tauron Arenie. Stałą współpracę nawiązała z samym Al Bano, a także z zespołami Żuki i Dżem (koncerty z cyklu „symfonicznie”).

Yuliya Ponomar – sopran koloraturowy liryczny. Absolwentka Narodowej Akademii Muzycznej im. P. I. Czajkowskiego w Kijowie oraz Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie śpiewu solowego prof. dr hab. Moniki Swarowskiej-Walawskiej.  Jest laureatką licznych konkursów wokalnych na Ukrainie, jak i w Polsce. W 2016 r. zdobyła wyróżnienie w Konkursie Operetkowo-Musicalowym im. Iwony Borowickiej.  Koncertuje na polskiej i zagranicznej scenie muzycznej. W 2017 r. wystąpiła podczas Europejskiej Gali Operowo-Operetkowej im. Bogusława Kaczyńskiego w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Od kilku lat współpracuje z Orkiestrą Straussowską „Obligato”, zachwycając publiczność swoimi interpretacjami zarówno arii operowych, jak i utworów muzyki filmowej.

Leszek Świdziński – tenor. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie Kazimierza Pustelaka, uczestniczył też w międzynarodowych kursach mistrzowskich Mozarteum w Salzburgu. Obecnie prowadzi klasę śpiewu solowego w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Już w czasie studiów Leszek Świdziński brał udział w koncertach oratoryjnych, wykonując partie solowe takich arcydzieł, jak Magnificat J.S. Bacha, Requiem W. A. Mozarta i Stabat Mater G. Rossiniego. W 1988 roku zadebiutował partią Ferranda w Cosi fan tutte W. A. Mozarta na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej. Od tego czasu artysta systematycznie bierze udział w stałych cyklach muzycznych tej Opery, jak: Festiwal Mozartowski, Festiwal Oper Barokowych, Festiwal Monteverdiego, Festiwal Muzyki Staropolskiej, Muzyka w Zabytkach Warszawy. Z Warszawską Operą Kameralną występował też na wielu międzynarodowych festiwalach, m. in.: Carintischer Sommer w Villach, Klangbogen w Wiedniu, Al-Bustan w Bejrucie. W Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie zadebiutował w partii Edgara w Łucji z Lammermooru G. Donizettiego. Na scenie tej wystąpił także w partiach: Belmonta w Uprowadzeniu z Seraju W. A. Mozarta, Alfreda w Traviacie G. Verdiego, Rudolfa w Cyganerii G. Pucciniego, Stefana w Strasznym dworze S. Moniuszki. Kreował także partię tytułową w operze Chopin G. Orefice’a. Gościnnie występował w teatrach operowych w Krakowie, we Wrocławiu, w Łodzi, Bydgoszczy, Szczecinie i Bytomiu w partiach Hrabiego w Cyruliku sewilskim G. Rossiniego, Stefana w Strasznym dworze S. Moniuszki i Ernesta w Don Pasquale G. Donizettiego. W swoim repertuarze ma także pieśni Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza, Ignacego Jana Paderewskiego, Franciszka Schuberta i Roberta Schumanna. W dorobku artysty znalazło się wiele nagrań radiowych i telewizyjnych, głównie z repertuarem pieśniarskim, między innymi Pieśniami I. J. Paderewskiego do słów A. Mickiewicza. Nagrał 4 płyty i film oparty na pieśniach Chopina. Leszek Świdziński koncertuje w wielu krajach świata, na scenach i estradach europejskich, m.in. w: Niemczech, Austrii, Francji, Danii, Holandii, Turcji, a poza Europą – w Egipcie, Libanie, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Odbył wielokrotne tournée po Japonii, w Chinach śpiewał na uroczystości otwarcia olimpiady. Na całym świecie bierze udział w licznych uroczystościach, związanych z promocją Polski.

Witold Wrona – tenor. Absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie doc. Heleny Szubert-Słysz. 
Jeszcze na studiach śpiewał tenorowe partie w Mszy C-dur L. van Beethovena, mszy Es-dur F. Schuberta, Te Deum A. Brucknera. Zwiedził całą Europę występując z chórami Filharmonii Krakowskiej, Polskiego Radia, Opery i Operetki w Krakowie. W 1996 roku rozpoczął karierę solisty w Teatrze Muzycznym w Gliwicach, a następnie podejmował współpracę z Operą i Operetką w Krakowie, Teatrem Muzycznym w Łodzi, Operą Nova w Bydgoszczy, Operą Śląską w Bytomiu, Teatrem Muzycznym w Lublinie, Filharmoniami w Krakowie, Słupsku, Rzeszowie, Częstochowie, Lublinie, Bydgoszczy, Wałbrzychu. Ma w swoim dorobku m.in. role: Armanda we Frasquicie, Su Czonga w Krainie uśmiechu, Kamila de Rossillon w Wesołej wdówce F. Lehara; Księcia Urbino w Nocy w Wenecji, Hrabiego w Wiedeńskiej krwi, Eisensteina i Francka w Zemście Nietoperza J. Straussa; Boccacia w Boccacciu F. Suppego; Noela w Królu włóczęgów R. Frimla; Freda w My Fair Lady F. Loewego; Tassila w Hrabinie Maricy, Edwina i Feriego w Księżniczce czardasza E. Kalmana; Stanisława w Ptaszniku z Tyrolu K. Zellera; księcia Lilo-Taro w Kwiecie Hawaii P. Abrahama; Remendada w Carmen G. Bizeta, Gastona w Traviacie G.Verdiego, Artura w Łucji z Lammermoor  G.Donizettiego. Regularnie koncertuje w całej Polsce, występował w Niemczech, Danii, Szwecji, Finlandii.

Portal “InfoSkawina” objął patronatem medialnym to wydarzenie.

Źródło:
CKiS w Skawinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *