W Skawinie szykuje się protest pracowników firmy Vesuvius przeciwko nierównościom płacowym [AKTUALIZACJA]

[AKTUALIZACJA] 29 stycznia 2018 r. (poniedziałek) w godzinach 14.30-15.30 na skwerze przy zejściu z kładki kolejowej od strony ul. Tynieckiej w Skawinie odbędzie się protest. To dokładnie naprzeciw budynku administracyjnego zakładu Vesuvius Poland Sp. z o. o. w Skawinie (produkcja materiałów ogniotrwałych). Organizatorami pikiety są związkowcy NSZZ “Solidarność 80” – pracownicy Vesuvius. Jak nas poinformowali organizatorzy, pracownicy mają już dość sytuacji, w której nowo przyjęte osoby do pracy otrzymują wyższe pensje, niż fachowcy ze stażem pracy.

Informację o samym proteście (gdzie, kiedy) zamieszczono w BIP Gminy Skawina pod adresem: https://bip.malopolska.pl/umigskawina,a,1410673,zgromadzenia.html

Jednocześnie przekazano nam, jako dziennikowi InfoSkawina, treść artykułu zamieszczonego w Kurierze Związkowym Sierpień 80.

W artykule tym autor wskazuje na m.in.:

W lipcu 2017 zarząd Vesuvius Poland na spotkaniu z organizacjami związkowym poinformował, że od sierpnia 2017 wprowadza podwyżki, których wysokość będzie zależała od stażu pracy.  Mianowicie: im większy staż pracy – tym mniejsza podwyżka.

W połowie sierpnia, kiedy to pracownicy wrócili do pracy po przerwie urlopowej, okazało się że pracodawca przyjmuje nowych pracowników za 3400 zł miesięcznie. W czym problem? Ano w tym,  że stawka wyjściowa pracowników już pracujących od paru miesięcy do roku została dźwignięta do 3000 zł.

Doszło do absurdu, że wyszkoleni pracownicy, którzy zdążyli nabrać już fachu i doświadczenia, dostają o 400 złotych mniej od nowo zatrudnianych, którzy muszą dopiero się wyszkolić, załapać o  co w tej pracy chodzi i jej liznąć. Nowi, wiadomo, póki nie załapią trybu i tempa pracy, traktowani są ulgowo. Ale finansowo mają znacznie lepiej, co widać w złotówkach. Co bardzo ważne,  zatrudniani teraz nowi pracownicy mają pensję 3400 zł, czyli dokładnie taką samą jak pracownik z 5-letnim stażem pracy w Vesuvius. Pracownik z 10-letnim stażem ma niewiele więcej, bo 3700 zł! (wszystkie powyższe kwoty to sumy brutto – przyp. red.)

Jedyną odpowiedzią zarządu na zarzut o dyskryminację płacową jest to, że są trudności na rynku pracy i czymś trzeba zachęcić osoby, by przyszły pracować

czytamy w związkowym materiale prasowym.

I dalej:

– Nie mamy nic do nowych pracowników. Więcej, my ich serdecznie witamy w naszych szeregach – mówią osoby z wieloletnim stażem pracy w zakładzie. I dodają: – Nie do nich mamy pretensje,  ale do pracodawcy. Bo traktuje nas jako jakiś gorszy starszy sort, nie doceniając wielu miesięcy i lat naszej pracy w tym zakładzie i dla tego zakładu. Skoro prezesi mówią, że jest   rynek pracownika i nowe osoby do pracy trzeba pieniędzmi zachęcić, to w którymś momencie mogą się zdziwić, bo my zaczniemy odchodzić. Z takim doświadczeniem zyskamy zatrudnienie z pocałowaniem ręki! I tam, gdzie to doświadczenie jest w cenie.

Wszystkie organizacje związkowe (WZZ „Sierpień 80”, NSZZ „Solidarność”, NSZZ „Solidarność 80” i MZZ „Ogniotrwałe”) działające w Vesuvius Poland wystąpiły z postulatem do zarządu o wprowadzenie dodatku stażowego w takiej formie, która by zrekompensowała „starym” pracownikom nierówności płacowe. Od kilku miesięcy trwają rozmowy.

Pracownicy Vesuvius nie zgadzają się z tak prowadzoną polityką płacową, która – według nich – jest “krzywdząca dla pracowników z wieloletnim stażem pracy”, stąd ta pikieta.

Jak twierdzą, jedynym rozwiązaniem jest wprowadzenie dodatku stażowego w Vesuvius w Skawinie. Związkowcy chcą negocjacji w tym zakresie, zanim dojdzie do prawdziwego strajku załogi.

Więcej przeczytacie w materiale Pana Ryszarda Konieczko na stronie Kuriera Związkowego Solidarność 80, nr 437.

Lub poniżej:

AKTUALIZACJA [27 stycznia 2018 r.]

Materiał VIDEO TV Skawina:

Opinie (anonimowe) o pracy w firmie Vesuvius można znaleźć na stronach:

https://www.gowork.pl/opinie_czytaj,826813

czy

https://www.goldenline.pl/firma/vesuvius/

Protest – zgodnie ze zgłoszeniem zgromadzenia – ma się odbyć w tym miejscu (KLIKNIJ TUTAJ – Google Maps):

Do sprawy wrócimy. Obecnie czekamy na odniesienie się firmy Vesuvius do postulatów związkowców.

AKTUALIZACJA [29 stycznia 2018 r.]

Przesłano nam na skrzynkę oświadczenie firmy Vesuvius, które publikujemy poniżej:

Dzień dobry,

w imieniu Zarządu Vesuvius Poland przesyłam komentarz do załączonego przez Państwa artykułu.

Zostaliśmy poinformowani przez związki zawodowe działające w naszej firmie, iż w poniedziałek będzie zorganizowana pikieta przed bramą firmy.

Vesuvius Poland zawsze prowadził otwarty dialog ze związkami odnośnie płac i warunków pracy.

Jednak teraz w przeciwieństwie do poprzednich wieloletnich i owocnych dyskusji nie udało się nam dojść do porozumienia.

Zarząd Vesuvius Poland jest w pełni przekonany, że nasi pracownicy są naszą najcenniejszą wartością, czego przejawem jest dbałość o bezpieczeństwo, ciągłe rozmowy na temat warunków pracy i płacy oraz atrakcyjny pakiet socjalny.

Jesteśmy otwarci na kontynuację dialogu i pozytywne jego zakończenie tak jak to było w poprzednich latach.

Pozdrawiam,

  Wienczyslaw Rachwal

Site Director Skawina

Vesuvius Poland

ul. Tyniecka 12

Skawina

Tel: +48 12 277 51 11

Mob: +48 691 349 893

Fax: +48 12 277 51 92

wienczyslaw.rachwal@vesuvius.com

6 response to "W Skawinie szykuje się protest pracowników firmy Vesuvius przeciwko nierównościom płacowym [AKTUALIZACJA]"

 1. Przez: __Blue__ Zamieszczono: 30 stycznia 2018

  Wzieli by sie jeszcze za wyzysk i nekanie pracownikow. Prezes twierdzi ze kazda szanujaca sie korporacja podnosi co rok norme o 10%. Czyli wychodzi na to ze nigdy nie bedzie limitu a czlowiek nie mlodnieje i sil nie traci. Jest to legalne korporacyjne niewolnictwo, bo wchodzac na zaklad tracisz prawa i masz wyrobic norme bo jak nie to sostajesz mandat 50zl. Lub nagane.

 2. Przez: Tomasz Zamieszczono: 28 stycznia 2018

  Mit o krainie przemysłowej mlekiem i miodem płynącej pęka jak bańka mydlana. Smród i złe traktowanie pracowników!

  • Przez: Ania Zamieszczono: 28 stycznia 2018

   Nie dziwię się że tak u nas śmierdzi na Tynieckiej i Samborku. Jak pracowników tak i sąsiadów traktują

 3. Przez: Pracownik Zamieszczono: 27 stycznia 2018

  W Valeo wcale nie jest lepiej

 4. Przez: Jozz Zamieszczono: 27 stycznia 2018

  Nastepny bedzie Bahlsen,a wiec robi sie ciekawie

 5. Przez: Pracownik Zamieszczono: 27 stycznia 2018

  hehe:) jaki to jest skwer kawałek wydeptanego trawnika i kilka drzew lubią sobie ludzie fantazjować :))))))
  Może kiedyś będzie ładniej w tym miejscu i nie tylko w tym!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *