Skawiński Alarm Smogowy w kościele w Jaśkowicach o SMOGU

Wczoraj bezpośrednio po niedzielnych mszach świętych we wsi Jaśkowice, Skawiński Alarm Smogowy informował wiernych o ciężkim zanieczyszczeniu powietrza, który jest udziałem mieszkańców gminy Skawina. Jak poinformował SAS, właśnie na plebani kościoła w Jaśkowicach, dzięki godnej naśladowania trosce księdza proboszcza, zainstalowany został (z pomocą Krakowskiego Alarmu Smogowego) czujnik jakości powietrza. Już pierwsza doba pomiarów pokazała, że powietrze w tej liczącej około tysiąc osób wsi, jest gorsze nawet niż w Krakowie czy Skawinie, wskutek emisji zanieczyszczeń z przydomowych palenisk.

Aktywiści informowali o zagrożeniach jakie niesie smog, o tym że powietrze w gminie Skawina w sezonie grzewczym należy do najgorszych w całej Unii Europejskiej oraz o skawińskim Programie Walki ze Smogiem i programie wymiany przestarzałych pieców, na który co rok, od roku 2018, władze Gminy zdecydowały się przeznaczyć 1,5 mln ze środków własnych (nie zewnętrznych).
 
Wypowiedź przedstawiciela SAS na jednej z wczorajszych mszy w kościele w Jaśkowicach:
 
[youtube_sc url=”https://www.youtube.com/watch?v=ciwiDREoSMw”]
 
Link do wykresu z pomiarami monitoringu w Jaśkowicach prowadzonego przez SAS i Krakowski Alarm Smogowy wraz z Gminą Skawina (do końca stycznia 2018 r.):
 
 
Jak widać, przekroczenia w pierwszej dobie od zainstalowania były zdecydowanie ponad normę:
Monitoring jest również dostępny na stronie internetowej parafii w Jaśkowicach czy naszej stronie (w kolumnie po prawej stronie).
 
ZDJĘCIA:
 
 
 
 
 
 
Profil Skawińskiego Alarmu Smogowego na Facebooku: TUTAJ
 

3 response to "Skawiński Alarm Smogowy w kościele w Jaśkowicach o SMOGU"

  1. Przez: matka Zamieszczono: 16 stycznia 2018

    a czy w szkole takie pogadanki sa organizowane?
    w domu ludowym?
    powinno to byc tluczone do glow ludzi na okraglo. burmistrzowie, radni, nauczyciele soltysi stowaryszenia powinno sie w to wlaczyc i mowic o tym caly czas, masaka jak sie czasem wyjdzie w wielkich drogach na wies to nie ma czym oddychac. kupuja najgorszy wegiel, maja stare piece a widac ze stac ich na zmiane na lepszy kociol albo elepszy wiegie. kiedy tu beda kontrole???

  2. Przez: Lokalny Zamieszczono: 16 stycznia 2018

    Dobra robota !!!
    Na pewno da to lokalnym miekszańcom do myslenia i pewnie kilku z nich przekona do zmiany pieca na bardziej ekologiczny i jeszcze kilku do wrzucania do pieca tylko tego co przyzwoitość nakazuje.

  3. Przez: JAREek Zamieszczono: 15 stycznia 2018

    I oto chodzi!
    Możemy problem rozwiązać w rok (góra dwa) tylko musimy chcieć i rozumięć problem. Dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *