Skawiński Alarm Smogowy nie ustaje w działaniach. Pierwsza faza monitoringu stref przemysłowych zakończona (VIDEO)

Skawiński Alarm Smogowy nie ustaje w działaniach, bo właśnie zakończył pierwszą fazę monitoringu stref przemysłowych. W trwającym 3-tygodnie monitoringu, zebrano informacje, na podstawie których udało się SAS-owi określić pochodzenie drażniącego smrodu, który notorycznie pojawia się w Skawinie. Mieszkańcy wskazali następujące zakłady jako główne źródła smrodu, który – jak wskazuje SAS – niektórych z nich skłonił już do zmiany miejsca zamieszkania.

Informacja pochodząca z SAS:
 
 

Mieszkańcy, wskazali trzy zakłady, jako źródła nieprzyjemnego zapachu powietrza. Pierwszym z nich jest francuski zakład produkujący części samochodowe na rynek pierwotny.

„Ten zakład stał się zmorą mieszkańców Skawiny. Od dłuższego czasu emituje duszący smród topionego plastiku. W zakończonym właśnie 3-tygodniowym monitoringu mieszkańcy sąsiednich osiedli potwierdzili, że to właśnie on jest źródłem notorycznego smrodu, który „dusi” północną część miasta. 
Załączamy materiał wideo, na którym widać bardzo niepokojącą emisję z zakładu (intensywność smrodu była wtedy bardzo wysoka).
 
Materiał VIDEO udostępniony przez SAS:

[youtube_sc url=”https://www.youtube.com/watch?v=pdquBLeVSUs”]

Kolejnym przykładem ma być zakład z branży metalurgicznej, który działa na terenie byłej Huty Aluminium.

Działająca na terenie byłej Huty Aluminium firma, wielokrotnie była wskazywana jako źródło smrodu i zadymienia przyległych rejonów. Obserwowana często przez mieszkańców wysoka emisja kłębiącego dymu zostaje odnotowana nawet na stacji pomiarowej WIOŚ w centrum miasta. Ponieważ firma wykorzystuje byłe kominy Huty Aluminium, dyspersja zanieczyszczeń dociera z pewnością również w rejon Krakowa i okolic. W załączeniu przesyłamy oficjalne pismo z WIOŚ, potwierdzające, że po ostatniej „awarii” poziom tlenków azotu i pyłów zawieszonych został wyraźnie podwyższony w Skawinie.
 
——————
 
 
Monitoring stref przemysłowych trwa nadal. Mieszkańcy skarżą się również na inne zakłady, w tym na firmę produkującą materiały ogniotrwałe. Smród „spalonej gumy”, odczuwalny często w całym mieście, został zgłoszony przez mieszkańców okalających zakład osiedli na ostatnim spotkaniu rady osiedla, w którym uczestniczył również z-ca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina.
 
„Mieszkańcy obawiają się najgorszego, że intensywny smród stanowi zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Zamierzają zorganizować protest, aby zobowiązać władze Skawiny do uruchomienia własnego monitoringu stref przemysłowych, których działalność wymknęła się spod kontroli.” – napisano w notatce prasowej do prasy.
 

Więcej na stronie facebookowej Skawińskiego Alarmu Smogowego pod adresem: TUTAJ

AKTUALIZACJA (8 lipca 2017 r.):

Media poinformowały:

Radio Kraków – Co śmierdzi w Skawinie?

LoveKraków – Skawińska ofensywa antysmogowa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *