Skawiński Salon Literacki – spotkanie poświęcone twórczości Henryka Różyckiego

Logo-Salon-Literacki-przezroczysteHenryk Jakub Różycki ur. 5 lutego 1873 r. jako drugi z pięciu synów Andrzeja Różyckiego i Agnieszki Łukasik z Pachlów, w rodzinie mieszczańskiej, rzemieślniczej. Z zawodu był stolarzem, wiele lat przepracował jako urzędnik kolejowy, z zamiłowania literat, piszący z pasją o dziejach Skawiny i okolic.

Ogłosił drukiem tylko jedną powieść (Umarła Babka w Skawinie, 1911), znacznie więcej tekstów pozostawił w rękopisach.

W 2014 r., staraniem Krzysztofa Jastrzębskiego, prawnuka Różyckiego, oraz Towarzystwa Przyjaciół Skawiny, ukazał się drukiem kolejny utwór Rok 1863 w Skawinie. Naukowej edycji tekstu podjął się dr Marcin Kania, młody, obiecujący adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

zaproszenie różycki

Mamy nadzieję, że zapoczątkowane dzieło ogłoszenia drukiem wszystkich tekstów H. Różyckiego zostanie zwieńczone szybkim sukcesem. Życząc tego Wydawcy, serdecznie zapraszamy na spotkanie Skawińskiego Salonu Literackiego, poświęcone twórczości Henryka Różyckiego, które odbędzie się 11 grudnia (czwartek) o godz. 18.00 w MultiCentrum, ul. Ks. J. Popiełuszki 8.

Źródło:
Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *