Smutne statystyki w efekcie przeprowadzonej akcji policyjnej “Znicz”

Tegoroczna akcja ,,Znicz” na terenie powiatu krakowskiego przebiegła bezpiecznie i spokojnie, bez wypadków drogowych. Podczas kontroli pojazdów policjanci ujawnili 319 naruszeń w ruchu drogowym, co zakończyli nałożeniem 275 mandatów karnych. Ujawnili też jedno przestępstwo. Przeprowadzone przez policjantów badania stanu trzeźwości pozwoliły na wyeliminowanie z ruchu 6 nietrzeźwych kierowców.

W tym roku akcja ,,Znicz” rozpoczęła się w piątek (29 października br.) i trwała do 2 listopada br. Przez 5 dni policjanci, na terenie powiatu krakowskiego, czuwali nad bezpieczeństwem tych, którzy wyruszyli bardzo często w daleką podróż, by zapalić znicz na grobach bliskich. Funkcjonariusze pełnili służbę w rejonach, gdzie natężenie samochodów oraz pieszych było największe. Sprawowali nadzór nad płynnością ruchu kołowego, a w razie utrudnień podejmowali ręczne kierowanie uchem. W czasie kontroli, mundurowi zwracali szczególną uwagę na prędkość, z jaką poruszali się kierowcy, stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia osób, w tym dzieci. Sprawdzali także trzeźwość kierowców.

W ramach 5-dniowej akcji policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Krakowie skontrolowali 378 pojazdy i ujawnili 319 naruszeń w ruchu drogowym. Za popełnione wykroczenia na 275 osób mundurowi nałożyli mandaty karne, a wobec jednego skierowali wniosek o ukaranie do sądu, pozostałych pouczyli. W tym okresie policjanci zatrzymali również 1 prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości o 50km/h w obszarze zabudowanym i 18 dowodów rejestracyjnych wobec stwierdzenia nieprawidłowości w stanie technicznym kontrolowanych pojazdów.  Podczas kontroli stróże prawa ujawnili też prowadzącego pojazd pomimo cofniętych uprawnień, co stanowi przestępstwo zagrożone karą do 2 lat pozbawienia wolności. W przeciągu ostatnich pięciu dni, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie wyeliminowali z dróg aż 6 nietrzeźwych kierujących. W tym czasie na drogach naszego powiatu doszło do 13 kolizji drogowych, wypadków z kolei nie odnotowaliśmy.

Pomimo zakończonych działań, w dalszym ciągu apelujemy do użytkowników dróg o bezpieczeństwo, trzeźwość, rozsądek, odpowiedzialność oraz używanie odblasków przez pieszych.

Źródło: KPP w Krakowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *