Soczewki dla astygmatyków [art. nadesłany]

_

Często zdarza się, że astygmatycy nie chcą nosić soczewek kontaktowych z powodu swędzenia i pieczenia oczu. Jedną z głównych przyczyn dyskomfortu jest niepoprawne dobranie soczewek kontaktowych. Warto dać soczewkom drugą szansę i wybrać się na wizytę do optometrysty, by w pełni cieszyć się korzyściami płynącymi z ich noszenia. Czym charakteryzują się soczewki toryczne? [art. sponsorowany]

Soczewki toryczne i astygmatyzm

Astygmatyzm to powszechna wada refrakcji –  szacuje się, że może dotyczyć nawet połowy populacji. Czym jest niezborność i jakie daje objawy? Ta wada wzroku polega na nieprawidłowej budowie rogówki lub soczewki (najczęściej występujące odmiany astygmatyzmu), co powoduje deformacje oka i zakłócenie procesu powstawania obrazu. W fizjologicznie zdrowym oku wpadająca wiązka światła pada na jeden punkt, dając ostry i wyraźny obraz, natomiast w oku astygmatyka rozprasza się na dwa punkty. W związku z tym astygmatycy mogą widzieć obraz zniekształcony, za mgłą, podwójny lub zakrzywiony. Często można to sprawdzić, wykonując prosty test na astygmatyzm, łatwo dostępny w Internecie – co oczywiście nie jest diagnozą, ale wskazówką, że potrzebna jest wizyta u specjalisty. Przyjmuje się, że niewielki astygmatyzm do 0,75 dioptrii nie wymaga korekcji, ale ta wada wzroku może zmieniać się i pogłębiać w trakcie życia, dlatego bardzo ważne są regularne badania. Początkowe objawy postępującego astygmatyzmu są niespecyficzne i łatwo je pomylić ze zmęczeniem, stresem czy alergią– astygmatycy skarżą się na swędzenie, pieczenie lub łzawienie oczu przy większym wysiłku wzrokowym (np. jadąc samochodem czy ucząc się), na częste bóle głowy w odcinku skroniowym, na zamglone widzenie i problemy z wyczuwaniem przestrzeni. U dzieci częste jest przekrzywianie głowy podczas pisania lub częste mruganie w celu poprawienia widzenia. Astygmatyzm diagnozuje się u specjalisty, lekarza okulisty i skutecznie koryguje za pomocą okularów cylindrycznych lub soczewek torycznych (https://www.bezokularow.pl/soczewki-toryczne).

Które soczewki toryczne wybrać?

Noszenie soczewek kontaktowych niesie za sobą wiele korzyści, zwłaszcza dla osób aktywnych. Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów soczewek w każdej półce cenowej, a dzięki ogromnej ofercie każdy znajdzie dla siebie odpowiedni model. Soczewki toryczne różnią się budową od soczewek sferycznych, dlatego też astygmatycy wyposażeni w soczewki dla krótkowidzów lub dalekowidzów będą odczuwać dyskomfort i chęć jak najszybszego pozbycia się ich z oka. Soczewki sferyczne inaczej układają się na oku, nie mogąc się do niego idealnie dopasować, przez co drażnią gałkę oczną. Natomiast soczewki toryczne mają zróżnicowaną grubość na całej powierzchni, są płaskie, a ich zadaniem jest zniwelowanie nierówności. Ich odpowiednie dobranie wymaga dodatkowych badań, podobnych jak w przypadku okularów cylindrycznych. Soczewki toryczne kupuje się na podstawie parametrów takich jak: moc, moc cylindra i oś. Najlepsze soczewki toryczne na rynku to według konsumentów to Biofinity Toric, produkowane przez znaną firmę Cooper Vision. To soczewki miesięczne całodobowe wykonane z silikonu hydrożelowego (Comfilcon A), o 48% uwodnienia i wysokiej przepuszczalności tlenu. To odpowiednie soczewki dla osób pracujących na różne zmiany lub przesiadujących po nocach, dla kierowców i dla osób, które często zapominają o soczewkach i w nich zasypiają lub ucinają sobie drzemkę. Soczewki Biofinity Toric można nosić zarówno w trybie dziennym (czyli zdejmować wieczorem) lub całodobowym (do 30 dni i nocy). Są cieńsze, łatwe w zakładaniu, mają budowę minimalizującą aberracje oraz zaokrąglone krawędzie, co czyni je jeszcze bardziej wygodnymi dla oka astygmatyka. Opakowanie 3 szt. kosztuje ok. 80 złotych, a w promocjach można je dostać nawet za 65 złotych – warto polować na nie w specjalistycznych sklepach internetowych, jak BezOkularow.pl.

Wyróżniające się soczewki toryczne to także EyeLove Exclusive PRO Toric, miesięczne, silikonowo-hydrożelowe (wykonane z materiału Fanfilcon A), o 55% uwodnienia. Ich atutem jest filtr UV klasy 1, który stanowi dodatkową ochronę przeciwsłoneczną, więc te soczewki to idealny wybór dla osób lubiących spacery lub spędzających więcej czasu na zewnątrz. Te soczewki także posiadają technologię wspomagającą stabilizację obrazu (co dla osoby z niezbornością jest bardzo ważne), są komfortowe i w dobrej cenie (od 25 zł za sztukę).

Powyższy materiał stanowi artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *