Sprawdź finanse publiczne samorządu Skawiny – Forum Obywatelskiego Rozwoju opublikowało narzędzie

FORSprawdzsamorzad.pl to narzędzie stworzone przez Forum Obywatelskiego Rozwoju w celu umożliwienia każdemu sprawdzenia, jak wyglądała sytuacja finansów publicznych samorządów w ostatnich czterech latach.

Jak napisano na stronie sprawdzsamorzad.pl:

“Strona pozwala w łatwy sposób sprawdzić, jak władze lokalne wydawały publiczne pieniądze oraz szybko porównać poziom i sposób wydatkowania tych pieniędzy na tle innych samorządów. Oczywiście, każda gmina, powiat czy miasto ma swoją specyfikę, ale zaprezentowane przez FOR dane wzbogacone wiedzą mieszkańców na temat ich regionu ułatwią im ocenę czy przykładowy znaczący wzrost wydatków na drogi poprawił infrastrukturę, czy może był przeprowadzony nieefektywnie. Narzędzie pozwala sprawdzić również poziom dochodów, zadłużenie, podział wydatków oraz rozkład wysokości wydatków we wszystkich samorządach.

Jesteśmy przekonani, że kontrola władz publicznych (na szczeblu centralnym i samorządowym) jest bardzo ważnym elementem demokracji. Zauważamy, że szczególnie w okresach przedwyborczych rządzący mają tendencję do wyolbrzymiania swoich sukcesów i ukrywania porażek bądź nieprawidłowości. Problem ten jest szczególnie dotkliwy na poziomie lokalnym, gdzie sprawozdania finansowe są bardzo często nieczytelne, skomplikowane i w efekcie niezrozumiałe dla znaczącej części mieszkańców. Poza tym w debacie publicznej zbyt mało mówi się o kondycji i naprawie lokalnych finansów publicznych, a zbyt wiele składa się obietnic bez pokrycia dotyczących kolejnych wydatków.

Mamy nadzieję, że przystępny sposób pokazania sytuacji samorządowych finansów publicznych na Sprawdzsamorzad.pl pomoże w podjęciu świadomych decyzji podczas wyborów oraz w skuteczniejszej kontroli władz lokalnych przez mieszkańców w trakcie trwania kadencji.”

Zobaczcie jak wygląda sytuacja finansów publicznych samorządu skawińskiego:

SKAWINA

Źródło:
sprawdzsamorzad.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *