Sprzeciw Skawińskiego Alarmu Smogowego wobec planowanej inwestycji przemysłowej trwale oddziałującej na środowisko

Jak informuje na swoim profilu Skawiński Alarm Smogowy, w odpowiedzi na obwieszczenie Burmistrza Miasta i Gminy Skawina, SAS zgłosił sprzeciw wobec kolejnej inwestycji przemysłowej trwale oddziałującej na środowisko w Gminie Skawina. Reakcja SAS dotyczy wniosku firmy Valeo Autosystemy Sp. z o.o. i wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.:„Rozbudowa istniejącej hali produkcyjno-magazynowej z częścią biurową, administracyjną, laboratoryjną i socjalną eksploatowanej przez Zakład systemów chłodzenia silnika Valeo Autosystemy Sp. z o.o. o na potrzeby produkcji chłodnic i ich elementów, o część produkcyjno-magazynową, biurową, socjalną, laboratoryjną oraz prototypownię, przebudową zbiornika wody pożarowej wraz z towarzyszącą im infrastrukturą techniczną, przyłączami oraz wewnętrznymi instalacjami wodno-kanalizacyjnymi, elektrycznymi, gazowymi, grzewczymi i wentylacyjnymi, kotłownią, oraz drogą komunikacyjną w tym korektą geometrii drogi istniejącej, miejscami parkingowymi dla autobusów i chodnikami dla pieszych na działkach nr (…) obręb Skawina przy ul. Przemysłowej w Skawinie”. Stanowisko Skawińskiego Alarmu Smogowego znajduje się poniżej.

8 stycznia 2018 r. SAS złożył sprzeciw uzasadniając to na swoim profilu (vide post) m.in. zdecydowanym przesyceniem przemysłowym naszej Gminy, w której nie ma już zwyczajnie miejsca na nowe inwestycja przemysłowe, trwale oddziałujące na środowisko.

Ponadto SAS zwrócił uwagę na:

1. Wciąż nierozwiązane problemy uciążliwego fetoru i hałasu, które są emitowane przez kompleks Valeo, na które skarżą się mieszkańcy.

2. Obawy o zwiększenie emisji potencjalnie niebezpiecznych substancji. Jak czytamy w dokumentacji wniosku, w wyniku funkcjonowania przedsięwzięcia przewiduje się m.in. powstawanie następujących zanieczyszczeń: TLENKI AZOTU, WĘGLOWODORY i FLUOR.

3. Pominięcie w analizie zapylenia (przedłożonej z wnioskiem o rozbudowę) niskiej emisji z otaczających kompleks osiedli mieszkaniowych, która może mieć wpływ na kumulowanie się zanieczyszczeń w okolicy kompleksu.

4. Niezgodność planowanej inwestycji ze Strategią Rozwoju Gminy Skawina i Uchwałą Rady Miejskiej nr XXXI/438/17 z dnia 21 czerwca 2017 roku dotyczącą działań na rzecz ochrony powietrza w naszej Gminie.

Pełna wersja przygotowanego sprzeciwu znajduje się pod adresem: Sprzeciw SAS

Treść obwieszczenia Burmistrza Miasta i Gminy Skawina znajdziecie na stronie: Gmina Skawina (obwieszczenie)

Z kolei Obwieszczenie: uzupełnienie raportu z dnia 18.12.2017 r. Valeo Autosystemy Sp. z o.o. znajdziecie na stronie: Uzupełnienie Raportu

19 response to "Sprzeciw Skawińskiego Alarmu Smogowego wobec planowanej inwestycji przemysłowej trwale oddziałującej na środowisko"

 1. Przez: Mordor Zamieszczono: 17 stycznia 2018

  To nie żart, rośnie kolejne śmietnisko przy ul. Energetyków w Skawinie. Kolejny „biznesmen” poprawia klimat w mieście i nikt nic nie może z tym zrobić. Kilkadziesiąt lat po zamknięciu huty aluminium doczekaliśmy się jeszcze gorszych rzeczy. Gdy urośnie góra śmieci lub znów zutylizują się w pożarze będzie płacz, morze łez.
  http://krakow.tvp.pl/35567355/11012018

 2. Przez: HB Zamieszczono: 11 stycznia 2018

  A wy dalej palicie krzykacze flotem, mułem, butelkami. Jak sąsiad kopci to tylko zamykacie oczy i okna… Taka ekologia to o kant d… jest.

 3. Przez: Wola radziszowska Zamieszczono: 9 stycznia 2018

  Brawo SAS !!! Koniec robienia dziadostwa ze skawiny, rozbudowy zakladow w centrum miasta, jak chca rozwoju to na odludzia i niew naszej gminie z tym syfem!
  Czytalem pismo i wszystko sie zgadza, musimy to zablokowac dla naszego dobra i naszych dzieci!!

 4. Przez: Mieszkaniec Zamieszczono: 9 stycznia 2018

  Chciałem zapytać dlaczego SAS podpisuje się pod petycjami w imieniu mieszkańców MiG Skawina a nie tylko w imieniu części mieszkańców którzy popierają ruch? Jako pełnoprawny mieszkaniec naszej Gminy nie przypominam sobie bym abym wyrażał zgodę na występowanie SAS w moim imieniu?

  • Przez: Mieszkaniec Rozsądny Zamieszczono: 9 stycznia 2018

   Może dlatego, że są mieszkańcami gminy Skawina? Nikt tak jak oni jeszcze nie walczył o nasze interesy choć jak widać niektórym nie dogodzisz.

  • Przez: Tomek Zamieszczono: 9 stycznia 2018

   A jak sie mają podpisywać, mieszkańcy smogodziury?

  • Przez: czytelnik Zamieszczono: 9 stycznia 2018

   Strategia Rozwoju Gminy Skawina na lata 2014-2020 opracowana była i konsultowana z wieloma aktywnymi środowiskami w Gminie. Zaleca się wprowadzenie zmian w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego dla terenów przemysłowych to nie tylko apel radnych reprezentujących wszystkich mieszkańców gminy, to zalecenie. Jeśli nie chcemy mieć na tych terenach wszelkiej maści trucicieli to trzeba podjąć natychmiastowe działania nie odkładając sprawy na po wyborach. Tylko zapisy w miejscowym prawie mogą powstrzymać zakusy robienia z naszego miasta śmietnika.

  • Przez: AntyLaveo Zamieszczono: 9 stycznia 2018

   Nie przeszkadza ci ten smrod? Za nic masz zdrowie i zycie ludzi? Bedziesz sue czepial nieistotnych pierdol teraz?!
   Mieszkancu , wez sie ogarnij. Zejdz na ziemie. Posluchaj ludzi,, nie mamony

  • Przez: mazurek Zamieszczono: 10 stycznia 2018

   mieszkaniec pewnie palisz gumniakami i gnojem z pod siebie dlatego takie uwagi nic nie warte!!
   Nie każdy ma czas siedziec i udzielac głupich nic nie wnoszących komentarzy zobacz ile sprzeciwu masz!!!!!!!!!!!
   tzreba sie cieszyć ze jest garstka ludzi których wspolne dobro interesuje i bez interesownie próbują z tym walczyć..

 5. Przez: Mieszkaniec Zamieszczono: 9 stycznia 2018

  Dlaczego SAS podpisuje się jako Mieszkańcy Miasta i Gminy Skawina na swych pismach a nie tylko jako cząstka mieszkańców? Jako pełnoprawny mieszkaniec MiG Skawina nie przypominam sobie bym zgadzał się aby SAS w moim imieniu występował.

  • Przez: SK Zamieszczono: 9 stycznia 2018

   Może trzeba dokładnie zacząć czytać takie pisma.
   My mieszkańcy Miasta i Gminy Skawina nie oznacza, że w imieniu wszystkich mieszkańców. Podpis pod pismem Skawiński Alarm Smogowy. Sprzeciiw jest wyrazem troski o wszystkich zamieszkujących w obrębie oddziaływania tej firmy i moim zdaniem jasno to przedstawiono. Gmina powinna rosszerzyć działania informacyjno-edukacyjne bo widać ta wiedza jeszcze do ciebie nie dotarła.

   • Przez: Mieszkaniec Zamieszczono: 9 stycznia 2018

    Najprościej zrzucic wine na Gmine, a moze trzeba samemu zaczac myslec co sie pisze i czy osoby w imieniu ktorych sie pisze sa tego.samego zdania. A moze by tak pomyslec ze dzieki rozbudowie firmy mieszkancy uzyskaja nowe pracy? Wydaje mi sie to duzo wazniejsze niz granie pod publiczke SASem

 6. Przez: czytelnik Zamieszczono: 8 stycznia 2018

  Dzięki SAS ze ten sprzeciw.
  Odkłamywanie działań decydentów rozjeżdżjących się z deklaracjami. Wkrótce zaczną działać wyrzutnie z Dragona i pojawią się tysiące samochodów na drogach oby nigdy nie zdażyła się katastrofa podczas transportu tych chemikaliów lub awaria w tej firmie.

  • Przez: RT Zamieszczono: 9 stycznia 2018

   Kto ich tu wpuścił? Czy cały syf musi lądować w Skawinie?

   • Przez: mpzp Zamieszczono: 9 stycznia 2018

    Wpuścił ich Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego jego twórcy oraz mieszkańcy którzy nie widzieli zagrożeń jakie niesie za sobą wycięcie hektarów lasów pod setki hektarów stref gospodarczych. Paraliż komunikacyjny z jakim będą mieć na co dzień do czynienia. Ten sam plan wpuścił Clifa i wszystkie następne firmy jakie się tu kiedyś zainstalują.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *