Średnie wynagrodzenie nauczycieli w szkołach i przedszkolach Gminy Skawina za 2019 rok

Początkiem stycznia 2019 r. zapytaliśmy 25 placówek prowadzonych przez Gminę Skawina o średnie wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli za rok 2019 (ze wszystkimi dodatkami). W tym roku dopytaliśmy również o zarobki pracowników administracji, bo o to też byliśmy proszeni przez Czytelników (być może również i stanowiących pracowników tego sektora). Poprosiliśmy, by zgodnie z treścią ustawy o dostępie do informacji publicznej, odpowiedź była bez zbędnej zwłoki i w formacie cyfrowo przeszukiwalnym (edytowalnym), a nie obrazkowym. Odpowiedzi nadeszły po przedłużeniach po paru tygodniach (jedna z placówek ani nie przedłużyła terminu na odpowiedź, ani nie odpowiedziała w terminie ustawowym). W porównaniu z poprzednim rokiem, w tym roku odpowiedzi były szybsze, choć z przedłużeniem terminu. Ta, które nam nie odpowiedziała, po ponagleniu przesłała odpowiedź pierwszego dnia roboczego (2 marca 2020 r.). Wszystkie odpowiedzi były w formacie cyfrowo przeszukiwalnym, czyli z roku na rok szkoły w gminie Skawina “się uczą”. Cieszy nas to. Wracając do meritum, to, jakie średnie wynagrodzenie miesięczne mają nauczyciele stażyści, kontraktowi, mianowani czy dyplomowani możecie zobaczyć w poniższym zestawieniu. Przypominamy mieszkańcom, że każdy może korzystać ze swojego prawa i pytać instytucje publiczne o zagadnienia dotyczące spraw publicznych (także wynagrodzenie, wykształcenie czy nagrody). Zasadą jest jawność działania administracji publicznej, szeroko rozumianej (urzędy i agencje centralne, urzędy gmin, powiatu, województwa, szkoły, przedszkola, spółki miejskie, gminne, biblioteki, muzea, itd). Po ostatnich wyrokach WSA w Lublinie (sygn. akt II SAB/Lu 51/19), czy WSA w Gdańsku (sygn. akt I SA/Gd 557/19) potwierdzone zostało, że każdy może dowiedzieć się ile zarabia konkretny nauczyciel, gdyż jest on osobą pełniącą funkcję publiczną.

Wniosek z 3 stycznia 2020 r.:

We wniosku skierowanym do edukacyjnych jednostek publicznych oraz Wydziału Edukacji UMiG w Skawinie zapytaliśmy o:

W związku z brakiem przedmiotowych danych w BIP, uprzejmie prosimy o udostępnienie na wskazany adres e-mail: r{…} danych publicznych w postaci:

– kwotę średniego miesięcznego wynagrodzenia brutto w 2019 r. nauczycieli (z podziałem na wszystkie rodzaje: stażyści, mianowani, kontraktowi, itd. – jeśli dotyczy) zatrudnionych w Państwa placówce, uwzględniając przy tym wszystkie dodatki funkcyjne, stażowe i inne i składniki wynagrodzenia w rodzaju nagród/premii uznaniowych, “trzynastek”, ekwiwalentów, itp.

– kwotę średniego wynagrodzenia brutto w 2019 r. pracowników administracyjnych, technicznych, obsługi, itp. (z ewentualnym podziałem na stanowiska) zatrudnionych w Państwa placówce, uwzględniając przy tym wszystkie dodatki funkcyjne, stażowe i inne i składniki wynagrodzenia w rodzaju nagród/premii uznaniowych, “trzynastek”, ekwiwalentów, itp.

Zgodnie z treścią ustawy o dostępie do informacji publicznej, prosimy o odpowiedź bez zbędnej zwłoki.

Jeśli to możliwe, uprzejmie prosimy o odpowiedź w formie zwykłego maila, w formie cyfrowo edytowalnej (przeszukiwalnej), a nie skan obrazkowy, …

Jednocześnie prosimy o krótkiego maila zwrotnego o otrzymaniu tego wniosku. W przeszłości zdarzyło się, że niektóre placówki miały podane w zakładkach błędne dane e-mailowe.

{…}

 ___

Najpierw jednostki przedłużały termin odpowiedzi, a następnie odpowiadały (głównie w miesiącu lutym).

Ostatnia z odpowiedzi (po ponagleniu!) spłynęła dopiero 2 marca 2020 r. czyli 2 miesiące od wniosku.

Z tych wszystkich informacji, które otrzymaliśmy, wykonaliśmy zestawienie.

Należy jeszcze wspomnieć, że w odpowiedzi, którą uzyskaliśmy rok temu z Ministerstwa Edukacji Narodowej (link do artykułu: TUTAJ), nauczyciele stażyści oraz również kontraktowi (najmniej zarabiający nauczyciele w kraju) stanowią tak naprawdę stosunkowo niewielki udział w całej puli etatów nauczycieli w szkołach i placówkach publicznych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego.

Tak też wynika z danych przekazanych nam rok temu przez Urząd Miasta i Gminy w Skawinie. W marcu 2019 r. otrzymaliśmy bowiem informacje, że procentowy udział najmniej zarabiających nauczycieli w gminie Skawina (stażystów) kształtuje się pomiędzy 0% a kilka/kilkanaście procent (na tym tle wyjątkiem była SP Pozowice). Z kolei patrząc na najlepiej zarabiającą grupę nauczycieli (dyplomowani), to niejednokrotnie wynosiły one lub przekraczały w jednostce 40% stanu (tak było w 19 na 25 jednostek).

Były wśród nich i takie, gdzie procentowo nauczycieli dyplomowanych było aż 80% i więcej (Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie, Przedszkole w Radziszowie). Więcej informacji TUTAJ.

Przechodząc już do aktualnego zestawienia wynagrodzę, w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych w poniższym zestawieniu na pomarańczowo wskazaliśmy najniższe wynagrodzenia w grupie, a na niebiesko – te najwyższe.

W odrębnym artykule opublikujemy dane publiczne dotyczące pracowników administracji w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez Gminę Skawina.

Średnie wynagrodzenie nauczycieli w szkołach i przedszkolach Gminy Skawina za 2019 rok:

(KLIKNIJ w poniższy obraz aby powiększyć) / Plik PDF do pobrania poniżej.

Zestawienie w formacie PDF do pobrania TUTAJ.

Tworząc powyższe zestawienie dołożyliśmy wszelkich starań by było prawidłowe, jednakże w przypadku zauważenia ewentualnych błędów, omyłek, prosimy o kontakt mailowy z redakcją.

______

Dla wyjaśnienia, nauczyciel zatrudniony w placówce prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego jest osobą pełniącą funkcje publiczne, dlatego też jeśli chcemy zapytać o wysokość wynagrodzenia konkretnego nauczyciela, otrzymane przez niego nagrody i ich uzasadnienie, albo poziom wykształcenia i inne informacje  publiczne, każdy z Was może to zrobić wysyłając choćby e-maila na adres szkoły.

Nie ma obowiązku podpisywania się.

AKTUALIZACJA (3 marca 2020 r.):

W związku ze zmianami w przepisach, usunęliśmy w tym miejscu cytowaną część artykułu, którego treść opublikowaliśmy ponad rok temu na portalu tutaj https://www.infoskawina.pl/srednie-wynagrodzenie-nauczycieli-w-szkolach-i-przedszkolach-gminy-skawina-za-2018-rok/ , a jego zapisy mogą być już w tym momencie nie do końca aktualne.

Zobacz także:

https://www.infoskawina.pl/jawnosc-dla-nauczycieli-kogo-to-uwiera/

9 response to "Średnie wynagrodzenie nauczycieli w szkołach i przedszkolach Gminy Skawina za 2019 rok"

 1. Przez: Łukasz M. Zamieszczono: 10 marca 2020

  Straszne pieniądze. Żal mi nauczycieli szczególnie przedmiotów takich jak: polski, matematyka, język obcy. uważam że nauczyciele zasługują na dużo więcej… Ale lepiej dać na TVPropagande

 2. Przez: rzozow Zamieszczono: 5 marca 2020

  do CHUDY:
  a moze ty poprosisz o te dane i udostepnisz?
  jak to nie problem dla nikogo, a tak cchcesz by te dane byly wiadomoe?

 3. Przez: Chudy Zamieszczono: 4 marca 2020

  Droga drogi MA

  Nagrody premie to rzecz nabyta a pensja podstawowa daje obraz wynagrodzenia a najbardziej jak jest na pasku wypłaty netto

 4. Przez: Ma Zamieszczono: 4 marca 2020

  A dlaczego bez nagród i premii? Netto jak najbardziej ale też i za ile godzin tygodniowo.

 5. Przez: chudy Zamieszczono: 4 marca 2020

  Witam

  przecież to jest jawne stawianie na przeciw siebie biednych rencistów emerytów innych grup mniej zarabiających wobec nauczycili darmozjadów do których trzeba wiecznie dokładac z budżetu Miasta Ci źli nauczyciele mają 2 miesiące ferii dwa tygodnie feri zimowych wolne święta i weekendy i zarabiaja po 6 tyś
  a Pani która sprząta dostaje na ręke 2200
  bo to c w kieszeni lub na koncie tylko przemawia do ludzkiej wyobraźni

  skoro Szanowna Redakcja zadała sobie tyle trudu żeby opublikować kwoty brutto z dodatkami i innymi bonusami to czemu nie postawi sprawe jasno i poda np pensje netto stażysty dla kontrastu
  a zarabia wg MEN 2 199, na ręke

 6. Przez: Al Zamieszczono: 3 marca 2020

  A możecie rzetelniej podchodzić do tematu, Zachęcam do sprawdzania prawa jeśli się na nie powołujecie. Pomysł na “nowy dodatek dla nauczycieli” może i był ale już go nie ma i nie będzie żadnego dodatku dla dyplomowanych choćby ocenę mieli “superbohater”. Zalecam przed publikacją zgłębianie tematu…

  • Przez: InfoSkawina Zamieszczono: 3 marca 2020

   Cytowaliśmy artykuł Dziennika Gazety Prawnej, opublikowany rok temu i wtedy takie były plany.
   Wobec powyższego usunęliśmy wszelkie zapisy cytowane z treści tego artykułu, by nie wprowadzały w błąd, a zostawiliśmy linka do tego artykułu. Pozdrawiamy serdecznie!

 7. Przez: Chudy Zamieszczono: 3 marca 2020

  Szanowna redakcjo
  Główny Główny Urząd Statystyczny obwieścił, że przeciętny Polak zarabia obecnie 5229,44 zł brutto.

  A może dla porównania prosze opóblikować kwote netto na ręke nauczycieli bez dodatków nagórd godzin ponadwymiarowych i dodatków funkcyjnych

  macie odwagę i ochote cos takiego zrobić??

  no nie bo po co lepiej szczuć jeden na drugiego zakłamując rzeczywistość

  • Przez: InfoSkawina Zamieszczono: 3 marca 2020

   Szanowny Chudy,

   Możemy coś takiego zaproponować: Pan/Pani zapyta te wszystkie szkoły i prześle nam ich odpowiedź, ale my to opublikujemy na naszym portalu!
   Ma Pan/Pani odwagę i ochotę coś takiego zrobić?

   Po trzecie?
   Jakie szczucie?
   Czy w tym artykule, który Pan/Pani komentuje w którymkolwiek miejscu jest z naszej strony szczucie? I gdzie konkretnie?
   My takiego fragmentu nie widzimy, bo opisujemy stan faktyczny.
   A skoro tak, to proszę nie szczuć na nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *