Stanowisko Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krakowie w sprawie fontann miejskich

PPIS_130 lipca 2015 r. do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krakowie wystosowaliśmy prośbę o wydanie stanowiska w sprawie fontann miejskich i innych urządzeń wodnych z zamkniętym obiegiem i przesłanie go do naszego portalu oraz ewentualnie gmin w powiecie krakowskim. Z braku odpowiedzi, ponowiliśmy prośbę dnia 12 sierpnia 2015 r. Dziś otrzymaliśmy odpowiedź, którą w całości prezentujemy poniżej.

Mieszkańcy w sprawie kurtyny wodnej są podzieleni.

Ciekawa dyskusja rozwinęła się niedawno na naszym portalu pod wpisem List Czytelnika o fontannie na skawińskim Rynku a także na profilu facebookowym Gminy Skawina.

Według uzyskanych informacji, koszty funkcjonowania kurtyny wodnej w centrum miasta wynoszą około 400,00 zł dziennie.

A oto odpowiedź mailowa PPIS w Krakowie z dnia 13 sierpnia 2015 r.:

W załączeniu przesyłamy pismo Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krakowie z dnia 10.08.2015 r. znak: HK-072-1-89/2015 dot. stanowiska Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krakowie w sprawie fontann miejskich.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie
ul. Makuszyńskiego 9, 31-752 Kraków
Oddział Higieny Komunalnej

Załącznik:

PPIS_1

PPIS_2

 

Pismo do pobrania w pdf -> TUTAJ

13 response to "Stanowisko Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krakowie w sprawie fontann miejskich"

 1. Przez: betonowa dżungla Zamieszczono: 17 sierpnia 2015

  Woda jest dobrem szczególnym, będzie dobrze jeśli uświadomią to sobie obywatele i urzędnicy. Nie przypominam sobie kurtyn wodnych na Rynku przed rewitalizacją. Po deszczu okoliczne uliczki kiedyś nie lądowały pod wodą. W jednym dniu strażacy leją wodę a w następnym wypompowują.
  Tą wodę z piwnic i szaletu miejskiego powinni w wiaderkach wynosić ci którzy zadecydowali o wybetonowaniu Rynku, w upalne dni rozdawać wodę i stać z wachlarzem.

 2. Przez: Czester Zamieszczono: 17 sierpnia 2015

  Widzę, że lanie wody w każdej postaci jest trendy.

 3. Przez: zxc Zamieszczono: 17 sierpnia 2015

  Puki istnieje publiczna służba zdrowia i większość z niej korzysta, to wpychanie dzieci do fontanny nie jest tylko sprawą rodzica. Koszty głupoty jednostek ponosi całe społeczeństwo. Trzeba wprowadzić akcyzę na korzystanie z fontanny tak jak na papierosy, alkohol :)Umieścić ostrzeżenie na klockach które otaczają wodotrysk i na stronach UMiG.
  Za 400 złotych można kupić 260 butli z zawartością 5 l wody dla spragnionych bywalców kąpieli słonecznych na betonowym placu.

 4. Przez: lanie wody Zamieszczono: 17 sierpnia 2015

  Staja uzdatniania wody w Skawinie uzdatniająca wodę powierzchniową z rzeki Skawinki oraz wody podziemne.
  Stacja uzdatniania wody w Pozowicach uzdatniająca wody podziemne czwartorzędowe.
  Ujęcie Pozowice- 1 500 m3/d, Ujęcie Skawina- 9 500 m3/d

  Na obszarze gminy panują mało korzystne warunki hydrogeologiczne. Zasobność w wodę podziemną jest niewielka, co jest związane ze specyficzną budową geologiczną podłoża.

 5. Przez: skaw Zamieszczono: 15 sierpnia 2015

  Mieszkańcy Skawiny mają krótka pamięć. Mamuśki nie zdają sobie sprawy, że dzieciaki stają się łatwym żerem dla pedofilów. Ten to dopiero lała wodę zanim sprawa ujrzała światło dzienne.
  …Mężczyzna posiadał i przechowywał też kilka tysięcy zdjęć i nagrań o treści pedofilskiej…
  Czytaj więcej: http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/3867637,krakow-pedofil-skazany-na-8-lat-wiezienia-molestowal-cztery-dziewczynki,id,t.html

 6. Przez: gość Zamieszczono: 15 sierpnia 2015

  Ten załącznik Gmina Skawina powinna opublikować na swoich stronach. Edukacja społeczeństwa opłaci się wszystkim, może należy ją zacząć od urzędników magistrackich. Porażająca jest głupota mamusiek kąpiących dzieci w fontannie, to one są wrogiem własnych dzieci, nie ci którzy zwracają uwagę na bezmyślność i konsekwencje zdrowotne.

  • Przez: Redakcja Zamieszczono: 15 sierpnia 2015

   Swoją drogą poprosiliśmy w piśmie do PPIS w Krakowie o przesłanie odpowiedzi (stanowiska) do wszystkich gmin w powiecie krakowskim, ale nie wiemy czy to uczyniono.

 7. Przez: susza Zamieszczono: 14 sierpnia 2015

  Rzeka wyschła ale będzie kurtyna wodna. Władze apelują o oszczędzanie wody do mieszkańców i montują kurtynę. No przecież wszyscy leją wodę to my też, co tam susza.
  http://krakow.tvp.pl/21224166/wyschla-rzeka-wieprzowka
  Co za skrajny idiotyzm decydentów to chyba jaka choroba narodowa spowodowana upałem. Ile sprzeczności w tym materiale filmowym.

 8. Przez: paweł Zamieszczono: 14 sierpnia 2015

  Koszty funkcjonowania kurtyny wodnej w centrum miasta wynoszą około 400,00 zł dziennie. Czy hydrant ma pomiar zużycia wody? W okolicznych miejscowościach wprowadzono zakaz napełniania przydomowych basenów, podlewania ogródków i trawników wodą pitną. Złamanie zakazu zagrożone jest grzywną.
  Jeśli założyć, że podane 400 zł nie jest przyjęte z gwiazd, to za tą kwotę można ufundować 55 dzieciakom pobyt na basenie, gdzie woda podlega stałej kontroli.

  • Przez: Janek Zamieszczono: 14 sierpnia 2015

   Jest pomiar wody. Jak by u nas były problemy z wodą to byłby komunikat a skoro Gmina ani wodociągi nie wydały więc wody jest na tyle. Jak byś sie interesował choć troche to byś wiedział skąd Skawina ma wode. Na takim upale czy ja wiem czy to marnotrawienie napewno w jakimś stopniu tak, ale może nie jednemu starszemu uratowała życie nawet o tym nie wiemy? a to że mamusie chodzą rożneglizowane ich sprawa to nie jest zabronione jak lubią… Zaraz się skończą upały szukajcie tematów następnych!!! Pozdrawiam

   • Przez: paweł Zamieszczono: 17 sierpnia 2015

    Pomiar wody chyba na Wodociągach a nie hydrantach. Ja myślę, że to lanie wody uratowało połowę mieszkańców miasta i wiosek, bo druga połowa siedziała w domach i nie wychodziła na skawińskie rondo podczas upałów. Trzeba było podlać posadzone drzewa, resztki trawników na Rynku, wodą z rzeki a nie marnować wodę pitną na lanie po betonie. Może radni poproszą o przedstawienie kosztów tego lania za cały okres panujących upałów, skoro jest pomiar, roboczogodzin nie ma bo to ochotnicy obsługiwali nie powinno być z tym problemu.

 9. Przez: annas Zamieszczono: 13 sierpnia 2015

  A skawiński Rynek jak basen, mamusie w strojach, dzieci w majteczkach, o zgrozo!!!!
  i nikt nad tym nie panuje

  • Przez: kto wie Zamieszczono: 14 sierpnia 2015

   Może niektóre mamuśki sączą piwko w ogródku a dzieciaki biegają samopas. Kto lobbuje za leniem wody i jej marnowaniem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *