Statystyka policyjna z miesiąca czerwca i początku lipca 2015 r.

policjaPrzedstawiamy Państwu statystyki policyjne (zdarzenia) mających miejsce w gminie Skawina w miesiącu czerwcu i początkiem lipca 2015 roku. 

Statystyka policyjna Czerwiec/Lipiec 2015 r.:

Czerwiec 2015:

 

Przestępstwa ogółem – 37, w tym:

 • kradzież z włamaniem -6
 • kradzież mienia – 8
 • uszkodzenie mienia – 4
 • uszkodzenie ciała – 3
 • posiadanie narkotyków – 1
 • oszustwo – 4
 • znęcanie w rodzinie             – 3
 • groźby karalne – 1
 • inne przestępstwa                         – 7

 

Zatrzymano:

 • sprawców przestępstw – 15
 • osób poszukiwanych – 11

 

Wykroczenia:

 • ujawniono wykroczeń – 503
  • w tym w ruchu drogowym – 238
 • nałożono mandatów karnych – 132
  • w tym w ruchu drogowym – 77
 • pouczono – 286
  • w tym w ruchu drogowym – 124
 • skierowano wniosek do Sądu – 54
  • w tym w ruchu drogowym – 27

 

Przeprowadzono 456 interwencji.

Oszuści wciąż groźni

W czerwcu Skawinę odwiedził „fałszywy wnuczek”. Jego łupem padła znaczna kwota pieniędzy należących do starszej pani. Zdarzenie przebiegło według „sprawdzonego” scenariusza: telefon od osoby przedstawiającej się za członka rodziny, prośba o pożyczkę związaną z bardzo ważną sprawą, odbiór pieniędzy przez kolegę i …. dopiero chwila zastanowienia i niestety spóźniona rozmowa z bliskimi.

Jeden z mieszkańców Skawiny stracił również pieniądze w czasie wizyty „fałszywych” pracowników wodociągów, którzy sprawdzali instalację wodną w mieszkaniu. Wykorzystując nieuwagę osoby dokonali kradzieży mienia.

Pomysłowość oszustów nie zna granic. Kobieta podając się za osobę mającą cudowną moc i wykorzystując łatwowierność dokonała kradzieży biżuterii na szkodę mieszkanki Skawiny.

W ręce skawińskich policjantów wpadł mieszkaniec tego miasta, który włamał się jakiś czas temu do sklepu w pobliskiej wiosce. Przestępca wypchnął okno, a następnie skradł trzy piwa. Właściciel nie zgłosił włamania na policji ze względu na niskie straty. Policjanci otrzymali inną drogą informację o tym zdarzeniu i wyjaśniając sprawę ustalili kim jest włamywacz. Należy pamiętać, że przestępstwo kradzieży z włamaniem jest ścigane z oskarżenia publicznego, a zatem nie zależy od woli samego pokrzywdzonego i w przypadku uzyskania przez policjantów takiej informacji prowadzone jest z urzędu. Nie jest też istotna wartość skradzionego mienia żeby czyn uznać za włamanie. Teraz sprawcę czeka odpowiedzialność karna za popełnione przestępstwo.

W dniu 12 czerwca 2015 roku na myjni samochodowej w Woli Radziszowskiej doszło do włamania do urządzenia rozmieniającego pieniądze. Łupem włamywacza padło kilkaset złotych. Trzy dni potem skawińscy policjanci zatrzymali 16 letniego mieszkańca Skawiny, gdyż uzyskali informację, że to on wspólnie z innymi osobami dokonał tego przestępstwa. Znów upłynęło kilka dni na zbieraniu dowodów przestępstwa, gdy policyjne podejrzenia skoncentrowały się na 17 i 19 latku, mieszkańcach wiosek pod Skawiną. Oni także zostali zatrzymani i przedstawiono im zarzut dokonania włamania. Do zatrzymania ostatniego podejrzanego doszło w dniu 25 czerwca. Tym razem w ręce funkcjonariuszy wpadł 24 letni mężczyzna, który także uczestniczył we włamaniu do rozmieniarki. Policyjne ustalenia wskazują, że wspomniani zatrzymani mają na swoim koncie jeszcze inne przestępstwa, między innymi kradzieże kabli telefonicznych. Ustalenia w tych sprawach jeszcze trwają.

8 lipca o godzinie 6.30 doszło do wypadku drogowego w Skawinie. Kierujący samochodem marki Opel 38 letni krakowianin potrącił 77 letnią pieszą w rejonie oznakowanego przejścia dla pieszych przy ulicy Krakowskiej. Starsza pani przekraczała jezdnię z lewej strony na prawą patrząc od strony jazdy kierowcy. W wyniku potrącenia doznała obrażeń ciała i karetką pogotowia ratunkowego przetransportowana została do krakowskiego szpitala. Po diagnostyce ustalono, że doznała ona złamania lewej nogi oraz potłuczeń. Prowadzone postępowanie wyjaśni, kto ponosi winę za wypadek.

9 lipca przed godziną 19 dyżurnego komisariatu w Skawinie zawiadomił przechodzień, że na przystanku autobusowym przy ul. Krakowskiej znajduje się pijana kobieta, a z nią jest małe dziecko. Na miejsce zaraz wyruszył policyjny patrol i po chwili potwierdzili tę informację. Policjanci przebadali kobietę na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, pierwsze badanie wykazało 2,2 promila, a wykonane kilkanaście minut później 2,6 promila alkoholu. W tej sytuacji opieka nad 5 letnim dzieckiem była tylko iluzoryczna. Policjanci po wstępnych czynnościach odwieźli kobietę do domu, a chłopczyka przekazano do pogotowia opiekuńczego. Okoliczności sprawy zostaną wyjaśnione w trakcie postępowania jakie zostanie przeprowadzone.

Również 9 lipca dyżurny Komisariatu został powiadomiony, że nieznany mężczyzna w sklepie spożywczym dokonał kradzieży artykułów spożywczych. Skradzione przedmioty schował do plecaka i zamierzał wyjść ze sklepu. Kradzież została zauważona przez pracownika sklepu, który chciał go zatrzymać. Mężczyzna jednak odepchnął pracownika powodując jego upadek i oddalił się z miejsca zdarzenia. W wyniku podjętych czynności policjanci Komisariatu w Skawinie zatrzymali podejrzanego o popełnienie w/w przestępstwa.

Źródło
KP w Skawinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *