Statystyka policyjna z miesiąca marca 2015 r.
Sześć oszustw, dwa uszkodzenia mienia, cztery kradzieże z włamaniem, zatrzymanych trzynaście osób poszukiwanych, to wszystko miało miejsce w gminie Skawina w miesiącu marcu 2015 roku. Szczegóły dotyczące pełnej statystyki policyjnej w tym informacje o znalezionym niewybuchu czy podpaleniu altany w ogródkach działkowych w minionym miesiącu publikujemy dla Państwa poniżej.
Statystyka policyjna Marzec 2015 r.:
Przestępstwa ogółem – 38, w tym:
- kradzież z włamaniem – 4
- kradzież mienia – 6
- uszkodzenie mienia – 2
- posiadanie narkotyków – 4
- oszustwo – 6
- znęcanie w rodzinie – 1
- groźby karalne – 3
- inne przestępstwa – 13
Zatrzymano:
- sprawców przestępstw – 12
- nietrzeźwych kierujących – 7
- osób poszukiwanych – 13
Wykroczenia:
- ujawniono wykroczeń – 575
- w tym w ruchu drogowym – 372
- nałożono mandatów karnych – 210
- w tym w ruchu drogowym – 150
- pouczono – 305
- w tym w ruchu drogowym – 199
- skierowano wniosek do Sądu – 33
- w tym w ruchu drogowym – 12
Przeprowadzono 537 interwencji.
—————————————————————————————————————-
Niewybuch w Polance
4 kwietnia 2015 roku dyżurny Komisariatu został powiadomiony, że w Polance Hallera, na terenie jednej z posesji, znaleziony został niewybuch z czasów II wojny światowej. Policjanci po przybyciu na miejsce zabezpieczyli teren i wezwali patrol saperski, który przewiózł niewybuch na poligon. Jak się okazało znaleziony niewybuch to pocisk moździerzowy.
Pożar altany
7 kwietnia 2015 roku dyżurny komisariatu w Skawinie został zawiadomiony o pożarze altany w jednym z zespołów ogródków działkowych. Już wstępne czynności nasunęły przypuszczenie, że altana została podpalona. Przeprowadzone przesłuchania oraz zapis monitoringu potwierdziły tę wersję, a także nakierowały podejrzenia na sprawcę czynu. Niewiele później był on już w rękach policjantów. Przedstawiono mu zarzut zniszczenie mienia poprzez spowodowanie pożaru czym wyrządził szkodę w wysokości 70 tysięcy złotych. Podejrzany przyznał się do winy i dobrowolnie poddał się karze 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata.
Oszustwa w internecie
Internet wykorzystywany jest w pracy, do nauki, wymiany informacji lub jako forma relaksu, czy zabawy. Niestety z Internetu korzystają również osoby, które wykorzystują go do popełniania przestępstw. Za pośrednictwem Internetu, tak jak i w świecie rzeczywistym, popełniane są przestępstwa. Użytkownicy Internetu nie zawsze zdają sobie z tego sprawę jak łatwo można stać się ofiarą przestępstwa w sieci.
Najczęściej są to oszustwa związane z oferowaniem towarów do sprzedaży. Zakupy w internecie z roku na rok są coraz bardziej popularne. Niestety nie zawsze opłacalne, coraz więcej zgłoszeń dotyczy oszustw dokonywanych przez nieuczciwych „sprzedawców”. Korzystając z portali internetowych najlepiej wybierać sprawdzonych sprzedawców, należy się zapoznać z komentarzami i opiniami innych osób, które dokonały zakupów. Ostrzeżeniem musi być zbyt niska cena, czy też negatywne opinie. Trzeba pamiętać o zasadzie „ograniczonego” zaufania.
Od 1 marca 2015 roku przestępstw takich zgłoszono 6. Pokrzywdzeni nie otrzymali zamówionych telefonów komórkowych (3), części do komputera (1), telewizora (1) oraz odzieży (1).
Narkotyki
- 1 marca 2015 roku około godziny 22.00 w Wielkich Drogach zatrzymano mężczyznę w wieku 18 lat, mieszkańca powiatu brzeskiego, który posiadał narkotyki w postaci marihuany.
- 9 marca 2015 roku około godziny 17.00 w Skawinie zatrzymano mężczyznę w wieku 18 lat, mieszkańca Skawiny. W trakcie wykonywanych czynności dzielnicowi ujawnili przy nim narkotyki w postaci marihuany.
- 12 marca 2015 roku około godziny 17.00 na os. Ogrody zatrzymano dwóch mężczyzn w wieku 19 i 22 lat, mieszkańców Skawiny, którzy posiadali narkotyki w postaci marihuany.
- 27 marca 2015 roku około godziny 19.00 również na os. Ogrody zatrzymano mężczyznę w wieku 34 lat, mieszkańca Skawiny. W trakcie wykonywanych czynności policjanci ujawnili przy nim narkotyki w postaci amfetaminy.
- 2 kwietnia 2015 roku około godziny 17.00 w Skawinie zatrzymano mężczyznę w wieku 18 lat, mieszkańca gminy Skawina, który posiadał narkotyki w postaci amfetaminy.
Pijesz – nie jedź!
Pomimo szeregu apeli, medialnych doniesień o tragediach na drodze z udziałem nietrzeźwych kierujących, prowadzonych kampanii, wzmożonych kontroli na drogach, nadal wielu kierowców uważa, że jazda po spożyciu alkoholu nie jest niczym złym. Wiara w swoje możliwość i lekceważenie obowiązujących norm prawnych w dalszym ciągu skutkuje bardzo dużym zagrożeniem w ruchu drogowym. Nietrzeźwi kierujący są często sprawcami bardzo poważnych, a niejednokrotnie tragicznych w skutkach wypadków. Apelujemy do kierowców aby nie lekceważyli zagrożeń, szanowali życie i zdrowie innych osób oraz własne. Konsekwencje bezmyślności mogą być bardzo duże. Poniżej przedstawiam informację o zatrzymanych przez skawińskich policjantów kierujących „na podwójnym gazie” w ciągu ostatniego miesiąca:
- 10 marca 2015 roku około godziny 14.00 w Kopance zatrzymano nietrzeźwego kierującego samochodem, wynik badania 0,40 mg/l.
- 10 marca 2015 roku o godzinie 17.00 w Rzozowie zatrzymano nietrzeźwego kierującego rowerem, wynik badania 0,65 mg/l.
- 13 marca 2015 roku około godziny 12.00 w Skawinie zatrzymano nietrzeźwego kierującego samochodem, wynik badania 1,41 mg/l.
- 16 marca 2015 roku około godz. 21.00 w Pozowicach zatrzymano nietrzeźwego kierującego samochodem, wynik badania 0,56 mg/l.
- 17 marca 2015 roku o godzinie 15.00 w Radziszowie zatrzymano kierującego samochodem pod wpływem alkoholu, wynik badania 0,14 mg/l.
- 19 marca 2015 roku o godzinie 7.00 w Skawinie zatrzymano kierującego rowerem pod wpływem alkoholu, wynik badania 0,11 mg/l.
- 19 marca 2015 roku o godzinie 7.00 w Ochodzy zatrzymano nietrzeźwego kierującego rowerem, wynik badania 1,09 mg/l.
- 2 kwietnia 2015 roku o godzinie 19.00 w Skawinie zatrzymano nietrzeźwego kierującego samochodem, wynik badania 1,71 mg/l.
- 3 kwietnia 2015 roku o godzinie 17.40 w Skawinie zatrzymano kierującego samochodem pod wpływem alkoholu, wynik badania 0,10 mg/l.
- 3 kwietnia 2015 roku o godzinie 9.30 w Radziszowie zatrzymano kierującego samochodem pod wpływem alkoholu, wynik badania 0,22 mg/l.
- 6 kwietnia 2015 roku o godzinie 12.45 w Woli Radziszowskiej zatrzymano nietrzeźwego kierującego rowerem, wynik badania 0,31 mg/l.
Źródło:
Grzegorz Hajto – Komendant Komisariatu Policji w Skawinie
Badanie rowerzystów alkomatem którzy zachowują się normalnie na drodze (0,11mg/l czy 0,31mg/l) to po prostu ŻENADA i robienie statystyk. Bo co to ma wspólnego z poprawą bezpieczeństwa?!
0,11 mg/l to 0,23 promila, 0,31 mg/l to 0,65 promila. Pierwszy wynik bardzo mały (prawie wartość graniczna – 0,10 mg/l lub 0,20 promila). Drugi wynik jest już spory.
Podejrzewam, że badanie nie było wynikiem normalnego zachowania na drodze.
Ale… idąc tokiem myślenia drivera, skoro jedzie normalnie, to nawet jeden, czy dwa promile to nic.
Co to ma wspólnego z bezpieczeństwem? Wystarczy pooglądać filmiki na “youtubie”.
Skoro przepis zabrania, to dlaczego zawsze znajdzie się ktoś, kto usprawiedliwia naganne zachowanie i neguje przepisy. Tym tokiem rozumowana można wiele zachowań bezprawnych próbować usprawiedliwić, wytłumaczyć.
Oczywiście do czasu spotkania takiego np. rowerzysty po dwóch piwach na drodze, do czasu kolizji lub wypadku, do czasu jak osoby nam bliskie zostaną ranne lub nie daj Boże zginą w takim spotkaniu.