Stowarzyszenie Szkoła Marzeń zorganizowało wycieczkę do Ogrodu Botanicznego

DSC02483W upalny czerwcowy dzień uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Radziszowie uczestniczyli w niezwykłej lekcji przyrody w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Okazało się, że natura nieustannie prowadzi ukryte interesy i istnieje wzajemna zależność między roślinami a zwierzętami. Podobnie jak wśród ludzi, w świecie roślin i zwierząt nikt nie pracuje za darmo.

Nie bez powodu roślina zachęca owad. Zanim litr miodu trafi do kuchni, pszczółka musi zebrać nektar z miliona kwiatów (klubowiczom udało się tylko z sześciu). Nie bez powodu storczyk jest oszustem i pachnie jak samiczka. Uczniowie poszukiwali również odpowiedzi na pytania: co ma wspólnego jemiołuszka z jemiołą, czym żywi się nietoperz i czy może zapylać, jak rozpoznać rośliny mięsożerne, czy można się zgubić w trawie, kiedy pszczoła tańczy, czy roślina może mieć dzieci …

Największym odkryciem 10 Jubileuszowego Festiwalu “Święta Ogrodów 2015” klubowiczów Stowarzyszenia Szkoła Marzeń w Radziszowie było: “Nie do wiary, w Krakowie rosną banany!” Również cytrusy wyglądały tak apetycznie, że klubowicze z trudem powstrzymali się, żeby ich nie zerwać i nie zjeść. Dobrze, że nikt nie odważył się dotknąć roślin mięsożernych. Za to chętnie wyciągali dłoń do rośliny Epipremnum Aureum, która nie lubi dotyku. Pod jego wpływem kurczy swe listki i udaje, że ma złamaną gałązkę. Uczniowie zakończyli przygodę smakując lody dla ochłody.

Projekt współfinansowany ze środków budżetu Gminy Skawina.

Źródło:
Alicja Linhardt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *