Straż Miejska wraz z urzędnikami rozpoczęła kontrolę pieców w domach

W gminie Skawina rozpoczęło się sprawdzanie, czym mieszkańcy palą w swoich domach. W poprzednim sezonie grzewczym 1/4 wszystkich kontroli na terenie gmin wokół Krakowa miała miejsce w gminie Skawina. Przeprowadzono ich ponad 800. W tym roku ta liczba wzrośnie prawie dwukrotnie.

Straż miejska razem z urzędnikami rozpoczęła kontrole pieców. Jednym z najważniejszych celów oprócz wykrycia i ukarania mieszkańców palących niedozwolonym paliwem jest edukacja. Obecny w trakcie kontroli pracownik urzędu będzie informował obowiązku wymiany „kopciucha” na ekologiczny piec do końca 2022 roku. Urzędnik poinformuje o możliwych dofinansowaniach do wymiany kotłów. W Skawinie pochodzą one ze środków gminnych oraz programów „STOP SMOG” oraz „Czyste powietrze”.

Kontrole będą odbywały się 7 dni w tygodniu na terenie miasta oraz gminy Skawina. W ramach akcji „mój sąsiad już nie truje” pracownicy Wydziału Ochrony Powietrza oraz straż miejska zachęcają mieszkańców do sygnalizowania im, w którym domu może być używany nielegalny opał. Zgłoszenia są anonimowe, a kontrola odbędzie się w wielu domach na ulicy, na której znajduje się wskazany budynek. Dzięki temu nie ma ryzyka, że potencjalny winny domyśli się, który z sąsiadów wezwał kontrolę. Jeżeli strażnicy nie złapią mieszkańca na gorącym uczynku, wtedy pobrana zostanie próbka popiołu, które będzie wysłana do akredytowanego laboratorium. Badania pozwalają ze 100-procentową pewnością określić, czy użyto zakazanego opału.

Za używanie nielegalnego paliwa grozi mandat na maksymalną kwotę 500 złotych lub skierowanie sprawy do sądu.

Przypomnijmy, że zgodnie z tym co wskazała nam w odpowiedzi Straż Miejska, ŁĄCZNIE ZA OKRES OD 1 PAŹDZIERNIKA 2018 DO 30 WRZEŚNIA 2019 w gminie Skawina zanotowano:

– zgłoszeń 330

– protokołów z kontroli 147

– pobranych próbek 24

– zgłoszeń zrealizowanych z Wydz. OP 6 (zgłoszenia, które wpłynęły podczas współpracy z wydziałem)  

– zgłoszeń bezpodstawnych, powtarzających się lub niepotwierdzonych – 182

Przez cały sezon grzewczy nałożono 26 mandatów karnych na łączną kwotę 12,300 zł.

Źródło: Gmina Skawina

Zobacz także:

Informacja o liczbie kontroli Straży Miejskiej dotyczącej spalania odpadów, liczby oraz kwot nałożonych mandatów (2018-2019)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *