Strefa Płatnego Parkowania w Skawinie przynosi na razie straty? [AKTUALIZACJA]

[AKTUALIZACJA 17.01.2019 r.] Jeden z obywateli zapytał burmistrza o koszty obsługi Strefy Płatnego Parkowania od samego początku jej funkcjonowania na terenie miasta Skawina. Zapytał też o zyski, które ona przyniosła i o ostateczny bilans (na plus czy na minus) jej istnienia. Odpowiedź otrzymał po szesnastu dniach. Niestety nie jest optymistyczna, gdyż po czternastu miesiącach strefa przyniosła jak dotychczas prawie 80 tys. zł strat (nie licząc miesiąca grudnia br.) Pełną treść odpowiedzi publikujemy Państwu poniżej. Przypomnijmy, że strefa płatnego parkowania w obrębie centrum miasta została przyjęta uchwałą Rady Miejskiej w Skawinie z 26 kwietnia 2017 roku. Określono w niej, że opłata pobierana jest w dni robocze od poniedziałku do piątku, w godz. 10.00 – 17.00 za pomocą środków pieniężnych uiszczanych w parkomacie. Za pierwsze 30 minut parkowania – bezpłatnie; za kolejne godziny parkowania – 2 zł. Za nieuiszczenie opłaty za parkowanie pobiera się opłatę dodatkową w wysokości 50,00 zł. Zasięg strefy obowiązuje w obrębie ulic: Rynek, Słowackiego, część ul. Konopnickiej i Żwirki i Wigury, co daje łącznie 60 miejsc parkingowych oraz dwa dodatkowe dedykowane osobowym niepełnosprawnym. 

Wniosek o udostępnienie informacji publicznej z 11 grudnia 2018 r.:

Dzień dobry
 
Na podstawie art. 61 Konstytucji RP oraz ustawy o dostępie do informacji publicznej wnoszę o udostępnienie na ten adres e-mail danych publicznych dotyczących kosztów obsługi Strefy Płatnego Parkowania (sumarycznie) od początku rozpoczęcia jej funkcjonowania na terenie Miasta i Gminy Skawina oraz zysków z istnienia Strefy Płatnego Parkowania (sumarycznie) od początku rozpoczęcia jej funkcjonowania na terenie Miasta i Gminy Skawina -> proszę o podanie bilansu ostatecznego (na plus czy na minus? i w jakiej wysokości zł)
 
{…}

Odpowiedź Urzędu z 26 grudnia 2018 r.:

Urząd Miasta i Gminy w Skawinie w załączeniu przesyła odpowiedź na e-mail z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie udostępnienia informacji publicznej.
 
Koszty obsługi wyniosły: 180 000, 00 zł
Wpływy wyniosły: 101 450, 27 zł
Bilans: – 78549,73 zł
 
Po uzyskaniu tej odpowiedzi, obywatel dopytał również o dane, czy w te kwoty zostały włączone nałożone kary (jako zyski)?
 
Od sześciu dni wciąż czeka na odpowiedź na to krótkie pytanie.

AKTUALIZACJA (10. stycznia 2019 r.):

Obywatel otrzymał odpowiedź na swoje krótkie pytanie po prawie dwóch tygodniach!
 
Urząd Miasta i Gminy w Skawinie w załączeniu przesyła odpowiedź na e-mail z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie udostępnienia informacji publicznej.
 
Jak wynika z tej odpowiedzi, wpływy z kar (opłat dodatkowych) wyniosły za wskazany okres 105 084, 05 zł. Dodając tę kwotę do poprzedniego bilansu, wychodzi, że cała Strefa Płatnego Parkowania ma ostatecznie bilans jednak dodatni, czyli: 26 534,32 zł.
 

AKTUALIZACJA (17 stycznia 2019 r.):

Obywatel ten dnia 3 stycznia 2019 r. dopytał Burmistrza o:

Drugie moje pytanie – jak kształtuje się dokładnie koszt obsługi?

Jak to wychodzi w wynagrodzeniach brutto na osobę / osoby?

Jakie przysługuje tym osobom wynagrodzenie? Czy to umowy o pracę?

Odpowiedź nadeszła 17 stycznia 2019 r.:

 
W związku z powyższym, obywatel zapytał o te same kwestie PGM Sp. z o.o. w Skawinie.
 

6 response to "Strefa Płatnego Parkowania w Skawinie przynosi na razie straty? [AKTUALIZACJA]"

 1. Przez: czytelnik Zamieszczono: 11 stycznia 2019

  W czym problem by podliczyć kilka pozycji wpływów i wydatków, przedstawić pełne dane . Podana kwota opłaty dodatkowej 105 084, 05 zł jest znaczącą w całej wyliczance. W okresie obrachunkowym, 2100 osób (50 zł kara) nie uiściło opłaty lub zapomniało o obowiązku pobrania biletu na darmowe 30 minut. To oznacza, że panowie w żółtych kamizelkach, rzetelnie podchodzą do swoich obowiązków i wyłapują te kilka osób dziennie na sześćdziesięciu utworzonych stanowiskach do parkowania.

 2. Przez: bogacz Zamieszczono: 3 stycznia 2019

  proponuje rozszeżyć strefe płatnego parkowania, wprowadzić w scisłym centrum opłate od pierwszej minuty a poza centrum darmowe pierwsze 30 min zsyski sie troszke podniosa.
  bo czy tak czy tak podatnik musi pokryć koszty ujemnego bilansu,
  a ja jak poprzednicy popieram strefe w centrum skawiny

 3. Przez: Redakcja Zamieszczono: 3 stycznia 2019

  Może Pan zapytać o to ZDPK, jednakże znając bezwładność w ich działaniu, gdzie od pół roku nie potrafią pasów odświeżyć na terenie Skawiny, może się Pan/Pani na odpowiedź nie doczekać nigdy. Ale próbować warto!

 4. Przez: Zenek Zamieszczono: 3 stycznia 2019

  Zapewne trudno się będzie handlowcom przyznać, że ich obawy co do utraty klientów nie znalazły pokrycia w realiach. Nie zauważyłem by w tym czasie upadły lokale handlowe i usługowe, banki też się dobrze mają, łatwiej sprawy w urzędzie załatwić.

 5. Przez: czytelnik Zamieszczono: 3 stycznia 2019

  Są miejsca wyznaczone na ulicach będących w zarządzie ZDPK.
  Czy Powiat Krakowski partycypuje w kosztach obsługi strefy?

 6. Przez: czytelnik Zamieszczono: 3 stycznia 2019

  Że strefa płatnego parkowania jest dobrym pomysłem i cel został osiągnięty „rotacja samochodów” to widać gołym okiem. Po raz pierwszy od kilku lat mogę przyjechać na zakupy samochodem. Kolejnym krokiem powinno byś rozszerzenie strefy na przyległe ulice. Podniesienie opłat, bo w szczycie zaczyna brakować miejsc parkingowych i zaczyna się krążenie wokół wyznaczonych i zajętych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *