Szybka Kolej Aglomeracyjna i nowy przystanek kolejowy przy Energylandii

Jak informuje portal wadowiceonline.pl, od grudnia 2021 r. na linię nr 94 między Krakowem a Oświecimiem przez powiat wadowicki mają wrócić pociągi i to od razu z grubej rury: jako Szybka Kolej Aglomeracyjna. Do tego ma jednak powstać nowy przystanek kolejowy przy Energylandii.

“Jak już informowaliśmy, od grudnia tego roku szykuje się spora rewolucja kolejowa dla mieszkańców gmin położonych w północnej części powiatu wadowickiego (Brzeźnicy i Spytkowic). Zgodnie z  projektem rozkładu jazdy przygotowanym przez Departament Transportu  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, po wielu latach przerwy na linię kolejową nr 94 (Kraków Płaszów  Skawina – Spytkowice – Oświęcim ) ponownie powrócą regularne pociągi pasażerskie i to od razu z grubej rury, bo przewiduje się kursowanie aż 19 par pociągów obsługiwanych przez Koleje Małopolskie w ramach trasy kolejowej SKA4 – Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Przypomnijmy, że na  dwutorowej linii kolejowej nr 94 między Krakowem i Oświęcimiem, przez Brzeźnicę i Spytkowice, odbywa się jedynie intensywny ruch towarowy: w 2015 roku województwo małopolskie nie zdecydowało się dofinansowywać nierentownych przewozów tą trasą. Na całej długości trasy kończą się gruntowne prace remontowe, a pociągi mogą tu rozwijać prędkości do 100 km/h co przełoży się na czas przejazdu z Krakowa do Oświęcimia i z powrotem do około półtorej godziny.

We wrześniu 2019 roku oddano w Brzeźnicy otwarto Centrum Komunikacji Zbiorowej na wyremontowanym dworcu. Składa się z parkingu na ponad 130 samochodów, poczekalni z rozbudowanym zapleczem, a wszystko to w sąsiedztwie kolei, linii podmiejskiego autobusu i busów. Wartość inwestycji wyniosła ponad 3,3 miliona złotych.

Szybka Kolej Aglomeracyjna to  system połączeń kolejowych łączący centrum Krakowa z jego przedmieściami i ważniejszymi miastami województwa małopolskiego. Połączenia na niej obsługują Koleje Małopolskie  wspólnie z Przewozami Regionalnymi. Obecnie w ramach SKA działają trzy linie: SKA1 Wieliczka Rynek Kopalnia-Kraków Główny-Kraków Lotnisko, SKA2 Sędziszów/Miechów–Kraków Główny–Skawina oraz SKA3 Kraków-Tarnów i Tarnów-Nowy Sącz-Krynica.

Wraca również temat nowego przystanku w Zatorze, przy parku rozrywki Energylandia. Niedawno kolej informowała, że nie planują takiej inwestycji, jednak jak się okazuje, zmieniono zdanie. Nowy przystanek kolejowy ma ułatwić turystom dojazd do parku rozrywki  koleją zamiast samochodem. Ma znaleźć się przy granicy Zatora i Przeciszowa, w sąsiedztwie przejazdu kolejowego na ulicy Granicznej.

W ramach tak zwanego programu przystankowego w Małopolsce do 2025 roku powstanie osiem nowych przystanków kolejowych, a kolejnych siedemnaście zostało wpisanych na listę rezerwową. Jednym z tych ośmiu, które mają już zapewnione finansowanie, jest przystanek Zator Energylandia – poinformował Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A

Inwestycja powinna ruszyć pod koniec tego roku i potrwać około 12 miesięcy.” -poinformował portal wadowiceonline.pl

Źródło: https://wadowiceonline.pl/biznes/19661-szybka-kolej-aglomeracyjna-i-nowy-przystanek-kolejowy-przy-energylandii-bedzie-kolejowy-hit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *