Szybka reakcja policjantów w Skawinie zapobiegła tragedii

policja17 marca 2014 r. po południu dyżurny Policji z Skawinie odebrał zgłoszenie o tym, że niedaleko komisariatu, w okolicy przystanku autobusowego leży kobieta potrzebująca natychmiast pomocy. Według zgłaszającej osoby, prawdopodobnie zasłabła i nie daje oznak życia. Dyżurny natychmiast wezwał karetkę, jednak aby nie tracić tak cennego w takich chwilach czasu wysłał także na miejsce policjantów, aby udzielili pomocy przedmedycznej.

Funkcjonariusze już dwie minuty po zgłoszeniu  prowadzili resuscytację po błyskawicznym rozeznaniu co do sytuacji poszkodowanej. Załoga karetki przejęła akcję ratowniczą kilka minut później z użyciem defibrylatora, a następnie respiratora. Tak szybkie działania pozwoliły przywrócić i utrzymać podstawowe funkcje życiowe poszkodowanej, która została przewieziona do szpitala pod specjalistyczną opiekę.  W ocenie lekarza pomoc policjantów uratowała kobiecie życie – w takich sytuacjach każda zwłoka minimalizuje szanse przywrócenia funkcji życiowych przy pomocy specjalistycznej aparatury.

Policjanci zadbali także o rzeczy osobiste kobiety i zakupy jakie miała przy sobie, które odpowiednio zabezpieczyli a następnie przekazali bliskim osobom poszkodowanej.

AKTUALIZACJA 21 marca 2014 r.:

Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński wyróżnił policjantów ze Skawiny, którzy uratowali życie kobiecie. Sierż. sztab. Tomasz Wójciak i st. sierż. Mariusz Ćwiek już dwie minuty po zgłoszeniu prowadzili resuscytację poszkodowanej, która zasłabła. W ocenie lekarza to właśnie ich profesjonalizm pozwolił na skuteczne udzielenie pomocy kobiecie.

–  To jest ze wszech miar pożądana postawa, jeśli chodzi o policjantów. Cieszę się, że macie wewnętrzne przekonanie, co do słuszności takiego zachowania,  bo to jest najważniejsze. My oczekujemy takich postaw, ale najbardziej nam zależy, żeby one były czynione właśnie z takim przekonaniem. Gratuluję i dziękuję w imieniu służby –  powiedział podczas uroczystości Komendant Główny Policji.

Każdy z wyróżnionych policjantów został nagrodzony dodatkowym urlopem, okolicznościowym ryngrafem i nagrodą rzeczową. W uroczystości uczestniczył nadinsp. Mariusz Dąbek, Małopolski Komendant Wojewódzki Policji. (mg)

Źródło:
Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *