Trwają poszukiwania Jana Pachytel z Woli Radziszowskiej

344Zaginął Jan Pachytel z Woli Radziszowskiej. Ma 76 lat i cierpi na zanik pamięci krótkotrwałej. Zorganizowane zostały cztery zespoły poszukiwawcze. W każdym znajduje się pies poszukiwawczy z Małopolskiej Cywilnej Grupy Poszukiwawczej. Na miejsce przyjedzie również pies tropiący, który być może podejmie ślad w miejscach, gdzie widziany mógł być zaginiony. Zabezpieczone zostały cztery zestawy zapachowe. Poszukiwania wspierają strażacy z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Do akcji przydzielone zostały również załogi dwóch radiowozów z Policji w Skawinie. Komenda Wojewódzka Policji skierowała na miejsce trzech funkcjonariuszy. 

W niedzielę wieczorem z Cywilnym Biurem Śledczym skontaktowała się córka zaginionego. Wedle informacji zamieszczonych na cbś.com.pl była załamana brakiem zdecydowanych działań ze strony Policji. Stwierdziła, że nie może się niczego doprosić, że funkcjonariusze każą jej robić wszystko na własną rękę. Poprosiła o wsparcie. W poniedziałek przed południem koordynator, były oficer Centralnego Biura Śledczego Policji był już na miejscu. Doszło do rozmowy z prowadzącymi poszukiwania Policjantami, którzy są na bieżąco informowani o działaniach.

Przyjęliśmy trzy wersje wydarzeń – informuje koordynator Cywilnego Biura Śledczego. – To, że zaginiony błąka się po okolicy i nie wie, jak trafić do domu, próbuje wrócić w rodzinne strony bo cierpi na zanik pamięci krótkotrwałej i pamięta miejsca z przeszłości. Ostatnia wersja to możliwość, że popełnił samobójstwo.

Zaginiony Jan Pachytel/Wola Radziszowska

Wzrost: ok. 164 cm
Waga: 80 kg
Budowa ciała: krępa
Włosy: siwe, krótkie po bokach, na środku łysina
Twarz: owalna, bardzo ciemna cera
Uszy: średnie
Nos: średni

Ubiór:
Podkoszulek koloru jasno-brązowego z krótkim rękawkiem, spodenki do kolan koloru ciemnego, sandały, czarna czapka z daszkiem

344

Okoliczności w jakich zaginął Pan Jan Pachytel:

Z informacji uzyskanych od rodziny wynika, że pan Jan ostatni raz był widziany w w garażu, z którego wyszedł niezauważony.
Już od 10:30 podjęto pierwsze poszukiwania, rozszerzone od 15, a od 17:30 przyłączył się do poszukiwań patrol policji. Sprawdzono szpitale. Nie natrafiono na żaden ślad pobytu pana Jana.
Rodzina ostatnio zaobserwowała u pana Jana spadek chęci do aktywnego życia.
Zaginiony nie ma przy sobie dokumentów ani telefonu komórkowego.
Wcześniej, podobna sytuacja zniknięcia z domu, nigdy nie miała miejsca.
(źródło: profil “Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie” na Facebook)

Informacje o osobie zaginionej należy kierować do KP Skawina: 12 277-71-11, fax 12 277-71-40 lub pod numer 997 / 112.

AKTUALIZACJA (28 lipca 2015 r.):

Cały czas przeglądany jest monitoring w autobusach, którymi mógł jechać zaginiony, oraz z miejsc, w których mógł się pojawić. Przynajmniej dwa razy dziennie odwiedzane są miejsca, gdzie może przyjść. Poinformowane są wszelkie noclegownie, jadłodalnie, monitorowane dworce itp. Nasz koordynator ustalił również kolejne miejsca, które w dniu dzisiejszym będą przeszukane z dwoma psami poszukiwawczymi. Jedno z nich znajduje się między miejscem zamieszkania zaginionego, a domem jego siostry. Skontrolowane zostaną wszelkie groty, szopy, pustostany, szałasy. Ustalamy też kolejne, rozszerzone działania.

__

“Każdego roku kilkanaście tysięcy osób uznaje się w Polsce za zaginione. Części osób nie udaje się odnaleźć, bo poszukiwania rozpoczynają się zbyt późno. Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się systemowi poszukiwania osób zaginionych. Kontrolą Izby objęto m.in. to, jak funkcjonariusze Policji stosują procedury regulujące postępowanie w przypadku zaginięcia człowieka.(…). Najczęściej powtarzany błąd dotyczył przypisania zaginionego do zbyt niskiej kategorii. I tak np. osoby zaginione, które powinny zostać zakwalifikowane do kategorii pierwszej, wskazującej na zagrożenie ich życia lub zdrowia, były kwalifikowane do kategorii drugiej, czyli niższej, wymagającej innych, łagodniejszych procedur.”

http://prawo.rp.pl/artykul/2,1218584-NIK-o-systemie-poszukiwania-osob-zaginionych.html

Zobacz także:

Taka decyzja może kosztować życie

Prośba o pomoc. Zaginął mieszkaniec Woli Radziszowskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *