Tydzień Bibliotek w Bibliotece Pedagogicznej w Skawinie – podsumowanie

biblio 1Rokrocznie już Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza
i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. W tym roku Tydzień Bibliotek przebiegał pod hasłem Wybieram bibliotekę.

Również Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie przygotowała dla swoich czytelników wiele atrakcji. 11 maja tradycyjnie zaprosiliśmy na ostatnie
w tym roku szkolnym Spotkanie Zespołu Samokształceniowego, podsumowujące całoroczną pracę naszych skawińskich bibliotekarzy.

12 maja br. rozpoczęliśmy od warsztatów dla dzieci, które odbyły się na skawińskim Rynku. Zajęcia edukacyjno-profilaktyczne Pora na pomidora, czyli jem owoce i warzywa miały na celu zachęcenie dzieci do zmiany przyzwyczajeń żywieniowych i sięgania po owoce i warzywa. Przedszkolaki z Przedszkola nr 2 wraz z bohaterami specjalnie dla nich napisanej bajki – owocami i warzywami, przemaszerowały w pochodzie smutnych jarzyn, których nie lubiła bajkowa Zuzia oraz odtańczyły taniec radości owoców, które wreszcie polubiła mała pszczółka. Na zakończenie przedszkolaki otrzymały jabłuszka i odznaki “Jem owoce i warzywa”.

biblio 1

Chwilę później odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom gminnych konkursów ogłoszonych przez Bibliotekę Pedagogiczną. Konkurs literacko-ekologiczny polegający na wykonaniu albumu o tematyce literacko – ekologiczno – przyrodniczej adresowany był do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych i gimnazjów z terenu Miasta i Gminy Skawina. Autorzy wykazali się oryginalnością pomysłów. Prace prócz tekstu (fragmenty prozy, poezja itp.) zawierały zdjęcia, rysunki, wykonane różnymi technikami ozdoby z papieru, muszelki, zasuszone rośliny.
W dobie wszechobecnego Internetu, komputera i wydruku tekstu oraz grafiki szczególnie sympatycznie wyglądały prace wykonane ręcznie.
Drugi z konkursów, także z treściami ekologicznymi w tle, to konkurs plastyczny “Rzeźba recyklingowa” adresowany do uczniów gimnazjów uczących się lub mieszkających na terenie Miasta i Gminy Skawina. Pojawiły się prace zatytułowane: “Magiczne miasteczko”, “Wiosenne drzewko”, “Kaktus w doniczce”, “Dom dla każdego” wykonane z papieru, tektury, plastiku itp. Nagrody dla uczestników zostały ufundowane przez Bibliotekę Pedagogiczną, Urząd Miasta i Gminy Skawina (Wydział Promocji, Sportu i Współpracy oraz Wydział Rolnictwa i Ochrony Środowiska), Radio Wawa, Wydawnictwo Epideixis, LGD Blisko Krakowa. Wystawę nagrodzonych prac można obejrzeć w lokalu Biblioteki.

biblio 2

Po południu zaś bibliotekarze bibliotek szkolnych mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach biblioterapeutycznych Bibliotekarz też człowiek i pomarzyć może. Spotkanie zaszczycili nauczyciele bibliotekarze ze skawińskich i krakowskich szkół, którzy uwalniali swoje marzenia –
te małe i większe – także o nowych książkach dla swoich szkolnych bibliotek. Warsztaty prowadziła Lidia Ippoldt.

Wystawa Humor w Bibliotece, Krzyżówka dla Najmłodszych to kolejne propozycje Biblioteki. Wybierz nowy dom dla książek – pod tym hasłem zachęcaliśmy czytelników do podarowania bibliotece zbędnych książek. Nadal zapraszamy na kiermasz taniej książki – na czytelników oczekują bajeczki, albumy, rymowanki oraz beletrystyka i książki popularnonaukowe w niezwykle atrakcyjnych cenach.

Wszystkim tym, którzy zechcieli wraz z nami świętować Tydzień Bibliotek serdecznie dziękujemy!

Galeria zdjęć

Źródło: Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *