Uroczysta gala z okazji 650-lecia lokacji Skawiny (ZDJĘCIA i VIDEO)

gala 650 lat Skawiny 22.05.201422 maja 2014 r. w Skawinie odbyła się uroczysta gala, która wieńczy obchody 650-lecia lokacji miasta. Gospodarzem wieczoru był burmistrz Skawiny Pan Adam Najder reprezentujący władze miasta.

Galę uświetnili swoją obecnością znakomici goście, wśród których znaleźli się: Jacek Krupa – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Józef Krzyworzeka – Starosta Powiatu Krakowskiego, Adam Wójcik – Członek Zarządu Powiatu Krakowskiego, Krzysztof Karczewski – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego, Radni Rady Miejskiej wraz z Marcinem Kuflowskim – Przewodniczącym oraz Markiem Klimczykiem i Januszem Śmiechem – Wiceprzewodniczącymi, Stanisław Pac – Burmistrz Miasta i Gminy Skawina kadencji 1998-2002, Tomasz Skrzyński kombatant, Tobrukczyk, wielki Przyjaciel Niezależnego Związku Harcerstwa „Czerwony Mak” im. Bohaterów Monte Cassino, uhonorowany tytułem Zasłużony dla Skawiny, Rodziny Honorowych Obywateli Skawiny oraz Zasłużonych dla Skawiny, o. Leon Knabit wraz z przeorem Opactwa Benedyktynów w Tyńcu – Konradem Małysem oraz Prezesi, Dyrektorzy, Kierownicy. W gali uczestniczyli także m.in. harcerze, młodzi muzycy z orkiestry dętej „Sygnał”, chór „Canzona”, duchowni związani ze Skawiną, przedsiębiorcy, ludzie kultury, przedstawiciele służb mundurowych policji i straży pożarnej.

Głównym punktem Jubileuszowej Gali była nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Skawinie, podczas której tytuł honorowy Zasłużonego dla Skawiny otrzymał Harcmistrz Kazimierz Dymanus, założyciel Harcerskiej Izby Pamięci, która działa w Skawinie nieprzerwanie od 18 maja 1990 r. Inicjując powstanie Izby Pamięci 14 lat temu, Krąg Instruktorski „Czerwony Mak” im. Bohaterów Monte Cassino uczcił 46. rocznicę bitwy o Monte Cassino. W obchodzonych niedawno uroczystościach 70. Rocznicy bitwy o wzgórze, do Włoch pojechali również harcerze ze Skawiny, którzy na ramieniu noszą naszywkę Skawina – Poland.

Wieczór miał bogatą oprawę artystyczną. Galę otworzyło wniesienie sztandaru przez honorowy poczet i odśpiewanie hymnu Skawiny przez chór „Canzona”. Jak podkreślił burmistrz, Skawina buduje swoją tożsamość od średniowiecza, a znaczącym tego przejawem w ostatnich latach był fakt stworzenia hymnu Skawiny i nadania miastu sztandaru. Wyjątkowość gali podkreślił swoim występem młody pianista i nauczyciel ze Szkoły Muzycznej w Skawinie Pan Michał Roemer, który wykonał dwa utwory: „Balladę G-moll” Fryderyka Chopina, opus 23., a następnie „Cztery preludia na fortepian” Pawła Mykietyna.

W dalszej części gali zostały wręczone Medale Zasługi dla Kultury przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego. Z rąk burmistrza otrzymali je: Krystyna Kądzioła – wieloletni pracownik Centrum Kultury i Sportu w Skawinie oraz Kazimierz Ścibor – muzyk Orkiestry Dętej „Sygnał” z Radziszowa.

Jak powiedziała Pani Krystyna Kądzioła odbierając odznaczenie dla zasłużonych – praca dla dobra Skawiny to praca zespołowa – z ludźmi i dla ludzi, bez dobrej współpracy nie ma efektów, nie ma też nagród. I to ludzie tacy, jak Kazimierz Ścibor, nadają sens pracy społecznej.

W trakcie gali burmistrz wręczył również pamiątkowe adresy osobiste dla honorowych obywateli i zasłużonych dla Skawiny. Wśród odznaczonych znaleźli się:

Kardynał Kazimierz Nycz (1999) – wyróżnienie zostanie przekazane

ojciec Adam Studziński (2007) – wyróżnienie zostanie przekazane

Mieczysław Majdzik (2012) – wyróżnienie odebrał jego syn, Pan Ryszard Majdzik

dr Jerzy Polański (2012) – wyróżnienie odebrała Pani Teresa Sławik

Ryszard Szuster Ludwikowski (2012) – wyróżnienie zostanie przekazane

Stanisław Chmielek – wyróżnienie odebrała żona, Elżbieta

Włodzimierz Galaciński – wyróżnienie zostanie przekazane

Józef Małysa – wyróżnienie zostanie przekazane

Odbierając wyróżnienie, Tomasz Skrzyński podkreślił wyjątkowość skawińskiego środowiska. W Skawinie istnieje jedyny w Polsce drużyna harcerska „Czerwony Mak” im. Bohaterów Monte Cassino. Podziękował za pamięć o nim i o byłych żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, o Tobrukczykach i weteranach Monte Cassino, a także za pielęgnowanie wdzięczności dla „kogoś takiego jak oni, którzy wiele lat temu coś tam tej Polsce dali od siebie”.

Czesław Zając – wyróżnienie odebrała żona Barbara i syn

Prof. Wojciech Narębski – wyróżnienie zostanie przekazane

Teresa Morawska, wyróżnienie odebrała córka

Podniosły nastrój chwili towarzyszył zebranym przez cały wieczór, szczególnie wzruszenie udzieliło się odbierającym wyróżnienia dla zasłużonych dla Skawiny, a także członkom rodzin osób, którzy nie doczekali tego dnia. W trakcie trwania uroczystości odwoływano się wielokrotnie do historii miasta, tradycji wypracowanych przez Skawinę, podkreślano postawę zasłużonych mieszkańców, którzy budowali to miasto i jego klimat. Jednocześnie towarzyszyła temu spotkaniu atmosfera wzajemnej serdeczności i radości ze wspólnego świętowania i spotkania z dawno niewidzianymi współpracownikami, kolegami sprzed lat, ludźmi, których drogi życiowe prywatne i zawodowe kiedyś skrzyżowały się w tym mieście.

Galę w dalszej części uświetniły występy chóru „Canzona” z Woli Radziszowskiej (dawniej „Cantica”) pod dyrekcją Bogusława Ciapy i orkiestry dętej „Sygnał” – obie organizacje działają w Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, mają wieloletnią tradycję i rozwijają się właśnie dzięki zaangażowaniu ludzi z pasją, społeczników. Chór wykonał trzy utwory: „Ave Maria”, kompozycję Giulio Romano, „Pie Jesu” z requiem Andrew Lloyda Webera, a także piosenkę Grzegorza Tomczaka „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”. Orkiestra „Sygnał” z Radziszowa pod dyrekcją Tadeusza Jarosa zaprezentowała również trzy utwory: „Marsz strażak 2”, „Variazoni in blue” Jacoba de Haan i „Disco band”.

Sesji rady miasta i występom młodych artystów ze Skawiny przysłuchiwały się postacie przeniesione z historii: Król Kazimierz III Wielki (dyrektor Muzeum Regionalnego Czesław Gąsiorowski), Babetta (Justyna Laskowska), rycerz (Małgorzata Skop), Skawinianka (Renata Bysina), Skawiniak (Jarosław Karasiński), członkini Towarzystwa Gimnastycznego Sokół (Aleksandra Lasoń) i członek Towarzystwa Gimnastycznego Sokół (Kamil Cudejko).

Przeszłość splatała się, przynajmniej wizualnie, z teraźniejszością, a jeśli wierzyć słowom burmistrza Adama Najdera i przewodniczącego Marcina Kuflowskiego, także z przyszłością. Obaj przyszłość silnej i nowoczesnej Skawiny widzą w umiejętnym wykorzystaniu bogatej historii do tworzenia przyszłości, w mariażu wartości płynących z tradycji miasta, z jego potencjału, z zaangażowania wielu osób – m.in. nagradzanych w ten wieczór, ale również tych dzisiaj nieobecnych, ale wspominanych z serdecznością.

Marcin Kuflowski podkreślał, że młodzi ludzie, mają z kogo czerpać wzorce – są nimi niewątpliwie osoby szczególnie zasłużone dla Skawiny, nagrodzeni w czasie uroczystości. Na nich patrzyli dziś młodzi Skawinianie: harcerze, artyści z chóru i muzycy z orkiestry, a także młodzi urzędnicy. Stanowią nowe pokolenie, któremu przekazywana jest pałeczka w sztafecie historii.

W stosunku do ludzi ważnych dla Skawiny, burmistrz kilkakrotnie użył w czasie gali sformułowania, „człowiek historia”. Ten lakoniczny zwrot posiada swoją nośność: życie intensywne, lecz pokorne, pełne determinacji, poświęcenia dla innych i odwagi na co dzień. Na kartach historii Skawiny takich osób zapisało się niewątpliwie wiele, o nich mówił burmistrz i zaproszeni goście. Wielkie święto miasta z okazji 650-lecia lokacji Skawiny to święto przede wszystkim ludzi, którzy tę Skawinę budowali kiedyś i tworzą ją nadal.

Pełną treść przemówienia burmistrza Adama Najdera można znaleźć tutaj.

Program uroczystej gali poprowadził Pan Janusz Bysina, dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.

Zaproszeni goście otrzymali na pamiątkę jubileuszu monetę wybitą z okazji 650-lecia Skawiny. Całość dopełnił słodki poczęstunek przygotowany przez cukiernię Państwa Zająców.

Tekst i zdjęcia:
Redakcja

GALERIA ZDJĘĆ:

Materiał VIDEO:

część 1/2:

[youtube_sc url=”http://youtu.be/uQzlDAmku3k” width=”540″]

część 2/2:

[youtube_sc url=”http://youtu.be/uQzlDAmku3k” width=”540″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *