„Ustawka” w Wielkich Drogach i Facimiechu? Odpowiedź Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie

Jak nas poinformowali mieszkańcy, w Wielkich Drogach i Facimiechu na DK nr 44 kilka dni temu miało się zdarzyć starcie fizyczne dwóch grup ludzi deklarujących przynależność do innych grup kibicowskich identyfikujących się głównie z klubami piłkarskimi (tzw. „ustawka”). Zwłaszcza, że o tym zdarzeniu poinformowało na swoim profilu facebookowym Skawińskie Pogotowie Ratunkowe. Mamy już odpowiedź Policji w tej sprawie. Poniżej treść maila, który otrzymaliśmy.

Oto wczorajsza odpowiedź KWP w Krakowie na naszego maila z 21 stycznia 2018 r.:

21 stycznia około godziny 8:30 otrzymaliśmy  zgłoszenie o tym, że na drodze krajowej nr 44 na granicy miejscowości Wielkie Drogi i Facimiech pow. krakowskiego doszło do spotkania dwóch grup mężczyzn, którzy zaparkowali pojazdy w sposób utrudniający ruch na drodze. Po kilku minutach uczestnicy zbiegowiska rozjechali się.   

Na miejscu  nie było żadnych osób pokrzywdzonych czy rannych  – nikt też później nie zgłosił się do nas jako ofiara pobicia. W wyniku intensywnych działań na okolicznych drogach zatrzymano kilka pojazdów do kontroli,  których kierowcy bądź pasażerowie brali udział w tym zdarzeniu.  

Ustaliliśmy, że spotkały się tam  antagonistycznie nastawione  grupy pseudokibiców udające się na turniej piłki nożnej organizowany w Dębicy.  W rezultacie  kilkadziesiąt osób zablokowało pojazdami  ruch na drodze, a następnie dążyło do konfrontacji siłowej.   Ostatecznie doszło do  przypadków  szarpaniny i głośnych wulgarnych wyzwisk. 

Sprawa jest prowadzona  przez Komendę Powiatową Policji w Krakowie pod kątem zaistnienia czynu z art. 254 § 1 kk  (kto bierze czynny udział w zbiegowisku wiedząc, że jego uczestnicy wspólnymi siłami dopuszczają się gwałtownego zamachu na osobę lub mienie – co podlega karze pozbawienia wolności do lat 3). Trwa ustalanie  kolejnych osób , które brały udział w tym zdarzeniu.  Ustalane jest także, czy była to zaplanowana  „ustawka” czy przypadkowe spotkanie. Z  uwagi na dobro  postępowania nie mogę udzielić w tej chwili więcej informacji.

mł. insp. Sebastian Gleń

Rzecznik Prasowy

Komendy Wojewódzkiej Policji

w Krakowie

=====

Zdjęcia z publicznego profilu Pogotowia w Skawinie:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *