Usterka nr 3 zgłoszona do Urzędu Miasta i Gminy Skawina

fot. Roman GdulaW związku z podjętą przez nasz portal inicjatywą utworzenia przez Urząd Miasta i Gminy Skawina systemu usterkowego polegającego w zamyśle na zgłaszaniu przez mieszkańców gminy Skawina m.in. takich problemów infrastruktury jak: ubytki w drodze, nierówne chodniki dla pieszych, uszkodzone znaki drogowe, przystanki autobusowe itp.; utrudnień w kwestii bezpieczeństwa: brak barierek, przejść dla pieszych w niebezpiecznych miejscach, niedziałające oświetlenie, uszkodzone przeprawy przez rzeki, czy też czystości terenu: nielegalne wysypiska śmieci, niedziałający prawidłowo wywóz śmieci, graffiti na budynkach użyteczności publicznej, otrzymaliśmy na adres redakcji kolejne, trzecie już, usterkowe zgłoszenie.

Nie działa lampa uliczna, zauważyłeś dziurę w jezdni, brak barierek ochronnych a może śmieci w lesie? Zgłoś to!

O inicjatywie można przeczytać w artykułach z dnia 30 grudnia 2013 r. (link: Usterki w gminie Skawina – infrastruktura, bezpieczeństwo, czystość…) oraz przychylną aczkolwiek ostrożną odpowiedź Burmistrza na rozpoczętą przez nas akcję (link: Odpowiedź Burmistrza Skawiny w sprawie serwisu usterkowego).

Tym razem na adres redakcji napisał Pan Roman Gdula, tak opisując problem stricte drogowy:

Bardzo często w obrębie drogi DK 44 poruszam się samochodem, pieszo i rowerem, w związku z tym moja prośba o przeprojektowanie skrzyżowanie ul. Mickiewicza z ul. Tyniecką.

Skrzyżowanie ul. Mickiewicza z Tyniecką jest bardzo niebezpieczne, szczególnie dla niechronionych użytkowników dróg.

Przejście w wyznaczonym i oznakowanym miejscu w czasie, gdy na drodze panuje duży ruch samochodowy wymaga niemałej sprawności od pieszego i zachowania szczególnej ostrożności przez kierowców. 

Pieszym i kierowcom widoczność utrudnia zatrzymujący się na przystanku autobus. Przystanek zlokalizowany jest na skrzyżowaniu, tuż przy przejściu dla pieszych.

Szeroka jezdnia ułatwia kierowcom wykonywanie nieprawidłowego i niebezpiecznego omijania stojącego na przystanku autobusu. Kierowcy nagminnie nie stosują się do oznakowania poziomego i pionowego.

Zagrożeniem dla kierujących pojazdami wyjeżdżającymi z ul. Tynieckiej jest zachowanie innych użytkowników samochodów zatrzymujących się na chodniku przed sklepem. Zwykle zamiar zatrzymania się sygnalizują włączając kierunkowskaz tuż przed skrzyżowaniem, co wprowadza w błąd oczekujących na wjazd w ul. Mickiewicza. 
Jestem pewien, że można zastosować rozwiązania uniemożliwiające wjazd na chodnik oraz parkowanie w bezpośrednim sąsiedztwie przejść dla pieszych, podczas gdy samochody często ograniczają widoczność pieszego zbliżającego się do przejścia. W pobliżu zlokalizowany jest mały parking, na którym to mogą parkować klienci sklepów oraz dwie boczne uliczki, gdzie mogą pozostawić swoje pojazdy nie stwarzając zagrożenia dla innych użytkowników drogi.  

Moim zdaniem sytuację poprawiłoby odsunięcie przestanku od skrzyżowania o kilkadziesiąt metrów. To znacznie ułatwi przekraczanie jezdni pieszym, a kierowcom włączanie się do ruchu z podporządkowanej ul. Tynieckiej. 
Przy zamkniętych rogatkach samochody zatrzymują się,  blokują przystanek i często zatrzymują się na przejściu dla pieszych, przeniesienie przystanku może poprawić sytuację.

Dodatkowo treść zgłoszenia opatrzył fotografiami:

Zgłoszenie tego problemu przekazujemy do Urzędu Miasta i Gminy Skawina w celu zajęcia się tą sprawą.

Pragniemy zaznaczyć, że usterką nr 1 zgłoszoną przez Panią Elżbietę Sumera udostępnioną na facebookowym profilu Usterek w dniu 14 stycznia 2014 roku – link: TUTAJ zajął się na ostatniej sesji (29 stycznia 2014 r.) radny RM w Skawinie Pan Norbert Rzepisko  – fragment zapisu sesji od 120. minuty (część II).

Zachęcamy do wysyłania zgłoszeń usterek na adres redakcji. Dane kontaktowe znajdziecie Państwo w górnej zakładce Kontakt. Wszystkie nadesłane zgłoszenia przekażemy do UMiG Skawina, ponadto wszystkie na bieżąco publikujemy na stronie Facebook – Usterki w gminie Skawina, gdzie każdą z nich można na bieżąco komentować.

___

14 response to "Usterka nr 3 zgłoszona do Urzędu Miasta i Gminy Skawina"

  1. Przez: pieszy Zamieszczono: 6 marca 2014

    Bardzo niebezpieczne przejście na DK44 przekraczanie jezdni to ekstremalny wyczyn, szczególnie w dni powszednie. Trzeba mieć oczy dookoła głowy, nawet jeśli auta po jednej stronie się zatrzymują, to te jadące drugą stroną niekoniecznie. Przy zamkniętych rogatkach na ul. Tynieckiej lepiej nie przechodzić, podobnie gdy na przystanku stoi autobus lub bus, omijający zabiją i będą usprawiedliwieni bo podobno nie przekracza się jezdni wychodząc z za samochodu.

  2. Przez: maksiu Zamieszczono: 4 marca 2014

    Tak sobie myślę, że:
    łał – Marzec 2nd, 2014 at 11:59

    olo od kiedy na skrzyżowaniu ( wyjątek rondo ) wolno omijać i wyprzedzać inne pojazdy 🙂
    ================================================================================
    Pan/Pani? łał po pierwsze myli omijanie z wyprzedzaniem, nie zna art. 24 Ustawy prawo o ruchu drogowym i/lub nie doczytał/a do końca. Zwłaszcza, że Pan/Pani olo jedzie motorynką. Reasumując mam nadzieję, że łał nie ma prawa jazdy i spotkanie go na drodze jest nikłe..

    • Przez: art 24 Zamieszczono: 4 marca 2014

      motorynka ma jakieś szczególne przywileje na drodze ? 🙂
      Zinterpretuj maksiu
      7. Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni:
      3) na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.
      8. Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscach, o których mowa w ust. 7 pkt 1 i 2, na jezdni:
      2) dwukierunkowej na odcinku z wyznaczonymi pasami ruchu, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym – w miejscu, gdzie jest to zabronione znakami na jezdni.

      • Przez: maksiu Zamieszczono: 5 marca 2014

        no to jak czytamy i cytujemy to do końca:

        9. Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscu, o którym mowa w ust. 7 pkt 3, pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym.

        ….

        • Przez: olo Zamieszczono: 6 marca 2014

          no więc moja motorynka się mieści :))))

  3. Przez: OBSERWATOR Zamieszczono: 22 lutego 2014

    Jest różnica pomiędzy manewrem omijania a manewrem wyprzedzania.

    • Przez: gość1 Zamieszczono: 22 lutego 2014

      Podobno jest 😉
      Wjeżdżanie na podwójną ciągłą jest zabronione

  4. Przez: KD Zamieszczono: 22 lutego 2014

    Nie wolno omijać stojącego pojazdu, jeżeli jezdnia ma tylko po jednym pasie ruchu przeznaczonym do jazdy w przeciwne strony, a kierunki ruchu oddzielone są od siebie podwójną ciągłą linią. Wynika to z tego, że manewr ominięcia wiązałby się z koniecznością najechania na ciągłe linie, co jest zabronione.

    dalej
    Zgodnie z obowiązującym prawem osoba kierująca pojazdem podczas poruszania się po terenie zabudowanym ma obowiązek ułatwić włączenie się do ruchu autobusowi wyjeżdżającemu z przystanku.

    • Przez: olo Zamieszczono: 24 lutego 2014

      No w jaki sposób mam najechać swoją motorynką na te linie? Chyba, że pojadę wężykiem..

      • Przez: łał Zamieszczono: 27 lutego 2014

        olo widziałem na tym skrzyżowaniu młodzieńca na motorynce, omijał stojący autobus, przywalił w bok busa wyjeżdżającego z ul. Tynieckiej. Hamował młodzieniec ale była mokra nawierzchnia i nie wyrobił.

        • Przez: olo Zamieszczono: 28 lutego 2014

          tyniecka jest podporządkowana… więc gdzie wina młodzieńca? (naturalnie oprócz wieku i młodzieńczej fantazji..)

          • Przez: łał Zamieszczono: 2 marca 2014

            olo od kiedy na skrzyżowaniu ( wyjątek rondo ) wolno omijać i wyprzedzać inne pojazdy 🙂

  5. Przez: KD Zamieszczono: 22 lutego 2014

    Tam jest chyba ciągła linia na jezdni, przed i na przejściu nie omija się stojącego pojazdu. To chyba wynika z Prawa o Ruchu Drogowym, podobnie jak parkowanie przed przejściem i poza słupkiem “przejazd kolejowy”
    Szeroka jezdnia i trzy skrzyżowania w odstępie kilkadziesiąt metrów.

    Może mi się wydaje 😉

  6. Przez: olo Zamieszczono: 22 lutego 2014

    .. Szeroka jezdnia ułatwia kierowcom wykonywanie nieprawidłowego i niebezpiecznego ..
    Niebezpieczne tak ale dlaczego nieprawidłowe? Mamy jakiś nowy kodeks?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *