Usterka nr 36 – uszkodzone zabawki na placu zabaw w Parku Miejskim w Skawinie (odpowiedź Urzędu)

[AKTUALIZACJA] W skrzynce kontaktowej redakcji („Usterki w gminie Skawina”) pojawiło się kolejne zgłoszenie usterki z terenu gminy Skawina. Trzydziestą szóstą z nich jest przesłane przez jednego z naszych Czytelników zgłoszenia uszkodzeń urządzeń zabawowych w Parku Miejskim w Skawinie. Według relacji Pana Antoniego – rodzica, dzieci bawiąc się na tym placu zabaw mogą sobie zęby wybić… Przekazał nam też trzy fotografie przedstawiające stan tych zabawek. Poniżej treść usterki, którą przekazaliśmy m.in. do Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie z prośbą o interwencję. Liczymy na szybką reakcję i naprawę tych urządzeń.

Treść usterki nr 36 z dnia 18 sierpnia 2018 r.:

Dzieci sobie zęby wybiją…

Niniejszym przekazujemy to zgłoszenie / usterkę do Urzędu Miasta i Gminy Skawina z prośbą o odpowiedź na interwencję / informację zwrotną.

info-icon-1-1010493-mInformujemy również, że mieszkańcy mogą zgłaszać te usterki do swoich radnych, którzy są reprezentantami mieszkańców i przedstawicielami władzy lokalnej. I może już to czynią. Bowiem obok kierowanych przez nas zgłoszeń w ramach systemu usterkowego – tak samo radni powinni interweniować w sprawach zgłaszanych mieszkańców.

Przypomnijmy. Do podstawowych czterech funkcji radnego należą:

 • utrzymanie stałej więzi z mieszkańcami i ich organizacjami,
 • uczestniczenie w pracach rady i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych, do których został wybrany lub desygnowany,
 • wybór przewodniczącego rady,
 • reprezentowanie wyborców w radzie gminy i w innych instytucjach samorządowych oraz troszczenie się o ich sprawy.

___

Jednocześnie czekamy (to już właściwie 4 lata!) na spełnienie jednej z obietnic Burmistrza (wówczas kandydata na to stanowisko) złożonej mieszkańcom w kampanii wyborczej 2014 r., a konkretnie utworzenie przez UMiG Skawina systemu zgłoszeń / platform kontaktowych „POINFORMUJ NAS” i „NAPRAWMY TO”:

Program-UsterkiAKTUALIZACJA (7 września 2018 r.)

30 sierpnia 2018 r. otrzymaliśmy pismo z Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie:

Urząd Miasta i Gminy w Skawinie w Skawinie w załączeniu przesyła odpowiedź na e-mail z dnia 22 sierpnia 2018 r.

2 response to "Usterka nr 36 – uszkodzone zabawki na placu zabaw w Parku Miejskim w Skawinie (odpowiedź Urzędu)"

 1. Przez: czytelnik Zamieszczono: 29 sierpnia 2018

  Z założenia place zabaw są dla dzieci, urządzenia dostosowane do ich wagi. Większość zniszczeń to dewastacja powodowana przez znudzonych życiem osiłków. Zakładam, że usuwania ich działalności pochłania setki tysięcy złotych bo nie są to tylko urządzenia na placach zabaw. Mszczą się na wiatach przystankowych, oznakowaniu ulic, drzewach, ławkach, kosze na śmieci, długo wymieniać. Wciąż wspólne to niczyje.
  Odchodząc od tematu, w miastach powyżej 50 tysięcy mieszkańców jest znacznie mniej zarządców dróg. Od wielu lat w okresie kampanii wyborczych pojawiał się pomysł likwidacji powiatów i umierał śmiercią naturalną.

 2. Przez: Ojciec Zamieszczono: 23 sierpnia 2018

  Chciałbym przy tej okazji zwrócić uwagę, że niestety chociaż placów zabaw jest w Skawinie dużo, to często są one już mocno zdewastowane i wysłużone. Brakuje wizji przy ich komponowaniu. Mam wrażenie, że one często są bo muszą, a nie dlatego by dzieci miały dobrą zabawę i przy tym się rozwijały.
  Plac zabaw przy ul. 29 listopada to koronny przykład. Wielki obszar, chaotycznie zagospodarowany, ławki w części połamane, jedyna zjeżdżalnia była jakiś czas temu podpalona, a kapiący z dachu plastik zastygł na podłodze. Części się rozpadają, śruby odpadają. Teren jest mocno nasłoneczniony a piaskownica nie ma altany. To jest bardzo źle zagospodarowany teren, o nie wykorzystanym potencjale. Niestety przez fakt, że nie jest zamykany na noc, przesiadują na nim i dewastują go skawińskie chachary…
  Kolejnym przykładem jest plac zabaw przy kościele na Ogrodach, graniczący z przedszkolem. Tu również brakuje jakieś innowacyjności, osłonienia piaskownicy od słońca. Natomiast najgorszym jest bezpośrednie sąsiedztwo boiska – dlaczego? a no proszę sobie wyobrazić, że 2 letnie dziecko zaczyna powtarzać przekleństwa płynące non stop od młodzieży z tego boiska i doskonale słyszalne na placu zabaw. To jest totalna pomyłka… Niestety najgorsze jest też to, że grzeczne zwrócenie wyrostkom uwagi, skutkuje jeszcze większą agresją słowną z ich strony, bez zważania na małe dzieci. Zatem ten obszar działania placów zabaw też mnie martwi. Chciałbym aby przy okazji nadchodzących wyborów znalazł się człowiek, który miałby pomysł na te tereny jak ZZM w Krakowie. Proszę zobaczyć plac zabaw w parku krakowskim! Porusza wyobraźnie, zaplanowany, piękny. Czy u nas nie da się chociaż na początek tego na 29 listopada tak przerobić? Wiem, powiecie Państwo, że nie ma pieniędzy, ale te naprawdę można znaleźć. I przede wszystkim warto. Bo inwestycja w dobrze, bezpiecznie i ciekawie spędzony czas wolny przez dzieci i ich rodziców to inwestycja w przyszłość. W mieście, które dba o rodziny, te rodziny będą zostawać i żyć, a nie myśleć jak tylko z tąd uciec. Bo niby się tyle dzieje, a place zabaw jakie są każdy widzi, altany śmietnikowe śmierdzące i rozwalone każdy widzi za to jest coś czego już nikt nie widzi – pasy dla pieszych na drodze! I to prowadzące właśnie na place zabaw, często gęsto. No ale tak, tak, to już Powiat, nie gmina. Zaraz pewnie jeszcze się okaże, że plac zabaw przy 29 listopada jest też powiatowy nie gminny. Doszliśmy w tym mieście do absurdu, gdzie nasze jest nie nasze, a Powiat jawi się jako zły kolonizator, który wysysa z nas kasę ale sam nie inwestuje bo? Bo oczywiście nie ma… Wracając jednak do tematu, chciałbym zaproponować poszerzenie kompetencji Pana Oficera piszo-rowerowego, może jakiś generalski awans i przydzielenie mu pieczy nad placami zabaw, ich stanem, szybkim interweniowaniem w przypadkach awarii sprzętu. I apeluję do jaśnie Państwa kandydatów w wyborach – zainteresujcie się placami zabaw, przestrzenią na nich, tak marnowaną. Naprawdę, przykłady macie za miedzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.