Usterka nr 40 – nielegalne składowisko odpadów przy obwodnicy Skawiny (AKTUALIZACJA)

[AKTUALIZACJA: 12 grudnia 2018 r.] W skrzynce kontaktowej redakcji („Usterki w gminie Skawina”) pojawiło się kolejne zgłoszenie usterki z terenu gminy Skawina. Czterdziestą z nich jest przesłane przez jedną z naszych Czytelniczek zgłoszenie nielegalnego składowiska odpadów poremontowych w obrębie obwodnicy Skawiny a konkretnie – wedle zgłoszenia – między zakładem Panattoni a Talbudem (po prawej stronie od obwodnicy w krzakach). Poniżej pełna treść usterki wraz z fotografią, którą przekazaliśmy m.in. do Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie z prośbą o interwencję. Liczymy na szybką reakcję i spowodowanie usunięcia tych odpadów a może i znalezienia winnego ich wyrzucenia.

Treść usterki nr 40 z dnia 7 listopada 2018 r.:

Witam serdecznie. Przez przypadek odkryłam nielegalne składowisko odpadów. Znajduje się ono kolo obwodnicy. Miedzy zakładem Panatonii A Talbudem. Po prawej stronie od obwodnicy w krzakach. Jakaś totalna masakra znajduje się tam mnóstwo worków z odpadami po jakimś remoncie. Chciałam wam wysłać zdjęcie Ale nie wiem jak. Dziękuję i pozdrawiam

___

Gdy otrzymamy odpowiedź z Urzędu, zostanie ona opublikowana w tym artykule jako AKTUALIZACJA.

Aktywny Obywatel – Poinformuj Nas / Naprawmy To?

Niniejszym przekazujemy to zgłoszenie / usterkę do Urzędu Miasta i Gminy Skawina z prośbą o odpowiedź na interwencję / informację zwrotną.

info-icon-1-1010493-mInformujemy również, że mieszkańcy mogą zgłaszać te usterki do swoich radnych, którzy są reprezentantami mieszkańców i przedstawicielami władzy lokalnej. I może już to czynią. Bowiem obok kierowanych przez nas zgłoszeń w ramach systemu usterkowego – tak samo radni powinni interweniować w sprawach zgłaszanych mieszkańców.

Przypomnijmy. Do podstawowych czterech funkcji radnego należą:

  • utrzymanie stałej więzi z mieszkańcami i ich organizacjami,
  • uczestniczenie w pracach rady i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych, do których został wybrany lub desygnowany,
  • wybór przewodniczącego rady,
  • reprezentowanie wyborców w radzie gminy i w innych instytucjach samorządowych oraz troszczenie się o ich sprawy.

___

Jednocześnie czekamy (to już właściwie ponad 4 lata!) na spełnienie jednej z obietnic Burmistrza (wówczas kandydata na to stanowisko) Pawła Kolasy złożonej mieszkańcom w kampanii wyborczej 2014 r., a konkretnie utworzenie przez UMiG Skawina systemu zgłoszeń / platform kontaktowych „POINFORMUJ NAS” i „NAPRAWMY TO”:

Program-Usterki

AKTUALIZACJA (12 grudnia 2018 r.):

Urząd Miasta i Gminy w Skawinie przesłał nam odpowiedź na zgłoszenie usterki z dnia 22 listopada 2018 r., a w nim m.in. (cyt.):

„w trakcie oględzinach w terenie wśród odpadów, znalezione dokumenty mogące wskazywać sprawcę wysypania śmieci.
(…) prowadzone jest dalsze postępowanie celem, usunięcia odpadów i ukarania sprawcy”.
 Przy okazji pragniemy zauważyć, że pismo datowane jest na 28 listopada br. a zostało przesłane do nas po ok. dwóch tygodniach od sporządzenia (10 grudnia):

Poinformowaliśmy mieszkańca o odpowiedzi ze strony Urzędu, jednocześnie zachęcamy Was do zgłaszania podobnych spraw do swojego radnego z okręgu lub bezpośrednio do urzędu.

Warto korzystać ze swoich praw.

AKTUALIZACJA (15 grudnia 2018 r.):

Urząd Miasta i Gminy w Skawinie w załączeniu przesyła odpowiedź na e-mail z dnia 12 grudnia 2018 r.:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *