Uwaga! Pożar na terenie dawnej Huty Aluminium w Skawinie!

fire-1395009Jak informują oficjalne komunikaty nadesłane po godz. 14:00 z Gminy Skawina (sms) “W związku z pożarem na terenie dawnej Huty Aluminium ul. Piłsudskiego i dużym zanieczyszczeniem powietrza prosi się o zamykanie okien i nieprzebywanie na wolnym powietrzu.”.

Z kolei napływające do naszej redakcji nieoficjalne i niepotwierdzone jeszcze informacje dotyczą pożaru w siedzibie jednej z firm zajmującej się odpadami, utylizacją, transportem i składowaniem.

Pożar wybuchł około 12:30.

Więcej informacji wkrótce.

fire-1395009

AKTUALIZACJA:

Jak poinformowało OSP Skawina I, pożar śmieci wybuchłw hali na terenie firmy CLIF w Skawinie przy ul. Piłsudskiego 35.

Po dojeździe na miejsce okazało się, że ze względu na spore zadymienie strażacy musieli pracować w aparatach powietrznych.

W akcji brało udział kilkanaście zastępów PSP oraz OSP.

W pożarze nikt nie został ranny.

Podczas akcji ratowniczo-gaśniczej w skawińskim ratuszu został powołany sztab kryzysowy ze względu na duże zadymienie miasta toksycznym dymem. Akcja zakończyła się ok. godz. 17.

Zadysponowane siły i środki:
320[K]22, 25, 53, 90 – JRG Skawina
302[K]25, 81 – JRG 2 Kraków
303[K]21, 27 – JRG 3 Kraków
305[K]22, 50 – JRG 5 Kraków
306[K]64 – JRG 6 Kraków
300[K]90 – Oficer Operacyjny Miasta z KM PSP w Krakowie
GCBA – OSP Skawina 1
GCBA – OSP Skawina 2
2 Radiowozy skawińskiej Straży Miejskiej
2 Radiowozy skawińskiej Policji
Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego

ZDJĘCIA (fot. OSP Skawina I):

Źródło:
Gmina Skawina – Facebook | OSP Skawina I

AKTUALIZACJA (15 września 2015 r.):

Na stronie gminnej udostępniono komunikat o treści:

“W związku z licznymi komentarzami w sprawie działającej na terenie Skawiny firmy Clif Sp. z o.o., przedstawiamy informację dotyczącą kompetencji władz samorządowych Gminy Skawina wobec firm rozpoczynających działalność gospodarczą na jej terenie oraz postępowań toczących się w UMiG w Skawinie z wniosku lub w sprawach tej firmy.
Gmina Skawina nie posiada uprawnień do władczego decydowania o rodzajach działalności gospodarczej prowadzonej na jej terenie, w tym także w zakresie obrotu nieruchomościami, poza wyjątkami wskazanymi w przepisach prawa. Tym samym Gmina Skawina nie miała wpływu na zakup nieruchomości przez Firmę CLIF Sp. z o.o. Skawina od prywatnego przedsiębiorcy.


W zakresie postępowań pozostających w kompetencjach Gminy Skawina:

 • toczy się postępowanie z zawiadomienia Starosty Krakowskiego (pismo  z dnia 19.03.2015 r., znak: OS.I.6233.88.2014.AM ) o podjęcie działań na mocy art. 26 ustawy o odpadach, to jest usunięcia ich z miejsca na ten cel nieprzeznaczonego.
  Zawiadomieniem z dnia 2.04.2015 r. (znak: ROŚ 6226.II.1.2015) Burmistrz Miasta i Gminy Skawina wszczął postępowanie w sprawie usunięcia przez CLIF odpadów z miejsca na ten cel nieprzeznaczonego, poinformował strony postępowania o możliwości zapoznania się z dokumentacją sprawy przed wydaniem decyzji.

Zarazem, według wiedzy władz samorządowych Gminy Skawina, Firma CLIF sp. z o.o. wystąpiła do Starosty Krakowskiego o niezbędne w swej działalności decyzje, które uzyskała, w tym między innymi:

 • decyzję na prowadzenie działalności w zakresie transportu odpadów niebezpiecznych (420 rodzajów) oraz odpadów innych niż niebezpieczne (489 rodzajów) na okres 10 lat oraz
 • decyzję na prowadzenie działalności w zakresie zbierania odpadów niebezpiecznych (412 rodzajów) oraz odpadów innych niż niebezpieczne (479 rodzajów) na okres 10 lat,
  W dniu 26.06.2015 r. firma CLIF sp. z o.o. złożyła pierwszy wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji pn: „Przebudowa istniejącego budynku hali magazynowo-produkcyjnej o:
  – budynek biurowo-usługowy z wewn. instalacjami: wod-kan, elektr. C.O. wentylacji mechanicznej;
  – pomieszczenie gospodarczo-magazynowe z wewn. instalacjami: wod-kan, elektryczną, C.O.
  oraz rozbudowa zewn. instalacji wodociągowej pozalicznikowej oraz przyłączy na dz. nr 2160/114 w Skawinie”

Ze względu na nieuzupełnienie licznych braków w ustawowym terminie pozostał on bez rozpoznania (postanowienie o uzupełnieniu braków zostało wydane przez UMiG w Skawinie w dniu 20.07.2015 r.).

W dniu 18.08.2015 r. Firma CLIF sp. z o.o. złożyła drugi, zmieniony wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla zupełnie innej inwestycji pn: „Instalacja do produkcji paliw alternatywnych na bazie odpadów oraz stanowisk odzysku odpadów poza instalacjami”. Również wobec braków formalnych – postanowieniem został nałożony obowiązek ich uzupełnienia. Firma CLIF w dniu 10.09.2015 r. uzupełniła braki do złożonego wniosku.

Wobec skompletowania dokumentacji, Urząd przystąpi do dalszej procedury wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, poprzedzonej zajęciem stanowiska w sprawie wnioskowanego przedsięwzięcia w dwóch instytucjach: Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie oraz w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Stanowiska tych instytucji będą podstawą do dalszego działania organu wydającego decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach.

Postanowieniem Burmistrza Miasta i Gminy Skawina z dnia 7.09.2015 r., Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Krzęcińskiej zostało uznane za stronę w postępowaniu administracyjnym o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla firmy CLIF sp. z o.o.

Jednocześnie informujemy, że wyżej wymienione procedury podjęte przez Gminę Skawina w stosunku do firmy CLIF sp. z o.o. nie są jedynymi. Według posiadanej przez nas wiedzy postępowania administracyjne wobec tej firmy w różnych, lecz tematycznie związanych ze sobą sprawach, toczą się przed innymi instytucjami czy organami, w których niestety Gmina Skawina wobec obowiązującego prawa, nie może być ich stroną.
Zastępca Burmistrza
mgr Norbert Rzepisko

Źródło: Sekretariat Burmistrza”

26 response to "Uwaga! Pożar na terenie dawnej Huty Aluminium w Skawinie!"

 1. Przez: szperacz Zamieszczono: 17 września 2015

  Twórcy radośni wybudowali coś co nazwali “obwodnicą” za te krawężniki ktoś powinien beknąć. Ktoś to projektował, zatwierdził, wydał kasę a rozum miał na urlopie.

 2. Przez: dominik Zamieszczono: 16 września 2015

  Ile kosztuje zaangażowanie w akcję tak licznej ekipy strażaków i kto za to płaci, Clif? Nie sądzę by za to płacili.

 3. Przez: Sambo Zamieszczono: 15 września 2015

  ciekawe co kto i komu musiał zaoferować w pakiecie…

 4. Przez: Zygmunt Zamieszczono: 15 września 2015

  Jakie opary uwolniły się do powietrza, czy ktoś może podać skład chemiczny ? Czy ktoś za to odpowie ? Czy osoby z oznakami zatrucia dostaną jakieś odszkodowanie od miasta ?

  • Przez: miła Zamieszczono: 15 września 2015

   Czy Ty jesteś naprawdę tak naiwny? Skawina sercu i płucom miła, trzymajmy się tej oficjalnej propagandy ratuszowych.

   • Przez: Zygmunt Zamieszczono: 16 września 2015

    Od Skawiny wiele tutaj nie zależało, decyzje wydaje inny organ, niezależnie, miasto dla dobra swoich mieszkańców powinno działać w tej spawie, i skutecznie utrudniać prowadzenie działalności tej firmie. Niestety tak się nie dzieje, tylko jeden radny Skawiński stawiał opór przy rozmowach dot. firmy Clif, a to o czymś świadczy ..

    • Przez: jarosław Zamieszczono: 16 września 2015

     Decydenci tworzą plany zagospodarowania przestrzennego i mogli wprowadzić odpowiedni zapis blokujący taką działalność.

 5. Przez: Tak taniej Zamieszczono: 15 września 2015

  To chyba oczywiste, że jeden pożar znacznie łatwiej i taniej umożliwia pozbycie się niewygodnych odpadów i śmieci, także możemy spodziewać się cyklicznych pożarów raz na kwartał… Zabawne jest też to, że zanieczyszczenie poszło w stronę Krakowa, a przecież ani na Ruczaju, ani ludzie mieszkający w Skotnikach czy Pychowicach nie czytują ostrzeżeń gminy Skawina, więc sobie nawdychali się toksycznych zanieczyszczeń z naszej ulubionej skawińskiej huty aluminium… 🙂

 6. Przez: gajowy Zamieszczono: 14 września 2015

  Wiec jednak firma z Niepołomic się przeniosła i od razu z impetem zareklamowała jesteśmy i będziemy Was truć i władze na to zezwalają??!
  Ciekaw jestem ile jeszcze takich firm w Skawinie się pojawi bez wiedzy mieszkańców i będzie truło ludzi, w Sidzinie też powstaje spopielarnia zwłok dlaczego akurat od strony Skawiny mógł sobie Majchrowski od strony Krakowa wybudować!!!! po prostu dramat tylko TV może coś zdziałać.
  I jeszcze jedno na wyborach na takie zasrane władze byłem ostatni raz!!!!!!

  • Przez: plany Zamieszczono: 15 września 2015

   Ciekaw jestem ile jeszcze takich firm w Skawinie się pojawi bez wiedzy mieszkańców i będzie truło ludzi?
   Oni nie są jedyni, czasem spotykam osoby pytające co tak śmierdzi obok Biedronki a to tylko z VALEO. Wolę zapach ciastek z Bahlsena ten zapach zawsze zwiastuje deszcz.
   Parę miesięcy temu ktoś słusznie wskazał lukę w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Takich firm jak Clif może zainstalować się w naszej gminie dowolna ilość. Czy to tylko niedopatrzenie? Czy zlekceważono wypowiedź tylko dlatego, że wygłosił ją radny nie zasiadający w koalicji większościowej?

   • Przez: Zygmunt Zamieszczono: 15 września 2015

    Pisz nazwiskami, niech ludzie czytają !

    • Przez: plany Zamieszczono: 15 września 2015

     Będzie lepiej jeśli ludzie oglądną zapis sesji VII zwyczajna sesja Rady Miejskiej w Skawinie. Nie każdy ma możliwość być na sesji ale każdy ma szansę zapoznać się z materiałem. Głosuj świadomie i oglądaj radnych przez wszystkie lata trwania ich kadencji.

  • Przez: lem Zamieszczono: 17 września 2015

   Przedstawiciel Clifa pozwolił sobie na osobistą wycieczkę w stosunku do byłego burmistrza, wymowne.

 7. Przez: Mirek Zamieszczono: 14 września 2015

  Cliff – powtórka z Niepołomic… Teraz pozostaje czekać na kolejne pożary…

 8. Przez: Janek Zamieszczono: 14 września 2015

  Pracuje na Hucie, strażaków widziałem jak myli auta więc chyba jest ok.

 9. Przez: kamek Zamieszczono: 14 września 2015

  jak po 14 przechodziłem tamtędy z pracy śmierdziało plastikiem jak cholera

 10. Przez: Monika Zamieszczono: 14 września 2015

  Jak długo to zagrożenie będzie? Ile mamy nie wychodzić z domów?

 11. Przez: Klaudia Zamieszczono: 14 września 2015

  Czy dalej nie można wychodzić z domu czy juz przewialo?

  • Przez: gs Zamieszczono: 14 września 2015

   Gmina Skawina

   Odwołujemy ostrzeżenie związane z dużym zadymieniem oraz apel o pozostanie w swoich domostwach i zamknięcie okien.
   Pożar przy ul. Piłsudskiego w Skawinie – ugaszony!

 12. Przez: HB Zamieszczono: 14 września 2015

  To Clif.. działa! 100% potwierdzone.

  • Przez: Osobnik Zamieszczono: 14 września 2015

   A możesz coś więcej napisać?
   Co się pali? Gdzie?

  • Przez: archiwum Zamieszczono: 14 września 2015

   NIEPOŁOMICE pamiętają, teraz to zmartwienie dla mieszkańców Skawiny

 13. Przez: Janek Zamieszczono: 14 września 2015

  Tak pożar wybuchł około 12.30 a info z Gminy o 14, przepływ informacji jest oszałamiający.

  • Przez: miejscowy Zamieszczono: 14 września 2015

   Pożar wybuchł w godzinach porannych jak twierdza sąsiedzi tej firmy.
   Straż nie stwierdziła przekroczeń, taki komunikat pojawił się przed chwilą.
   Dziękujemy wam samorządowcy za czujność jaką się wykazaliście podczas tworzenia planu zagospodarowania przestrzennego. A.N tobie szczególnie dziękuję za to co zrobiłeś z tego miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *