VIDEO z tak zwanej obwodnicy Skawiny – korki non stop od lat

Przedstawiamy Państwu zarejestrowany na videorejestratorze jeden z momentów na obwodnicy Skawiny. Tak zwanej obwodnicy, bo obwodnicy tego nazwać nie można z racji: po pierwsze faktu podporządkowania jej do Drogi Krajowej nr 44 (!), a po drugie korków, które są jej nieodłączną cechą od lat. Nie wspominamy już o przejeździe kolejowym z drugiej jej strony (wjazd na DK nr 44 od strony ul. Energetyków). Tam często oliwy do ognia dolewa uszkodzony szlaban, co potęguje korki (zwłaszcza, że jadąc od strony Zatora brak jest wydzielonego lewoskrętu na „obwodnicę”). Zapraszamy na krótki film, który oddaje to, co tam jest dawna i jakoś nie widać, by coś się miało w niedalekiej przyszłosci w tej kwestii zmienić, a tymbardziej poprawić…

Obwodnica – to według Słownika języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego – droga biegnąca dookoła miasta lub śródmieścia, której zadaniem jest odciążenie ruchu w mieście i ułatwienie przejazdu…

A tak to wygląda w praktyce:

„Obwodnica” Skawiny…

(video pochodzi z 2017 a nie z 2016 r. – błędna data)

Widząc to, można tylko siąść i zapłakać…

10 response to "VIDEO z tak zwanej obwodnicy Skawiny – korki non stop od lat"

 1. Przez: alee Zamieszczono: 20 grudnia 2017

  W kwestii ostatnich odcinków obwodnicy coś się na szczęście ruszyło a było nieciekawie. Firma Mosty wróciła na plac budowy i od paru dni prowadzi roboty na odcinku rondo przy ul. Energetyków-DK44 prawdopodobnie przy fundamentach mostu. W przypadku odcinka DK44-DW953 wybrano najkorzystniejszą ofertę mimo znacznego przekroczenia planowanego budżetu. Można więc spodziewać się wkrótce podpisania umowy. Najgorzej sprawa wygląda z węzłem Skawina stwarzającym najwięcej problemów. Gdyby spytać czy ktoś próbuje rozwiązać problem to okazuje się że wszyscy „działają” ale nikt nie mówi na czym polega to działanie w związku z tym nie trzeba się z tego rozliczać. Proszę zwrócić uwagę że na przebudowę zakopianki na czteropasmową (na wzniesieniach 5 pasów (2+3) planuje się wydać prawie 3 mld zł przy czym drogą tą jeździ średnio na dobę 18 000 pojazdów (ruch zwiększa się raczej tylko w weekendy, święta i ferie) a na przebudowę węzła Skawina nie ma kilkuset mln zł (ruch 22 000 pojazdów na dobę, czyli jak do zakopanego w weekend- do tego trzeba doliczyć jadących objazdami przez Tyniec ) . Co gorsza nawet gdyby wykonano zaplanowaną kilka lat temu wersję przebudowy węzła (ujętą w planie zagospodarowania przestrzennego) której koszt szacowany jest na 200mln po zakończeniu będzie przestarzała gdyż przewiduje po jednym pasie ruchu w każdą stronę. Niech włodarze popatrzą na przytaczany przeze mnie kiedyś przykład Wieliczki która przeżywała kiedyś to samo. Teraz mimo upływu lat po przebudowie drogi do wariantu 2×2 pasy ruchu które rozdzielają się na miasto i obwodnicę problem dojazdu do miasta rozwiązał się i ma jeszcze dużą rezerwę (nie liczę dróg w samym mieście których rozbudować się nie da)

  • Przez: Mieszkaniec Zamieszczono: 22 grudnia 2017

   to może by zacząć od mniej kosztownych środków na które zdaje mi się nie trzeba dużo a chodzi mi o pierwszeństwo przejazdu dla obwodnicy
   + ludzie nie stoją bo maja pierwszeństwo wyjazdu i wjazdu
   + więcej osób korzysta z obwodnicy bo przejazd przez miasto będzie bardziej uciążliwy

   • Przez: wkurwiony kierowca Zamieszczono: 23 grudnia 2017

    Dokładnie mieszkaniec ma racje, nawet głupi prawo skręt
    na obwodnice od strony Krakowa powinien być dłuższy już by to ułatwiło i przyciagło wkurwionych kierowców żeby uciec na obwodnice ale po co jakas knajpa przeszkadza która stoi i tak zamknięta przez 15l at już niech sobie zrobi wjazd od innej strony. Chyba jak za komuny trzeba samemu przywiez kupe żwiru usypac pobocze i pokazać kulawym rzadzącym jak powinno wygladać Nasze miasto!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Przez: skazani na korki Zamieszczono: 25 grudnia 2017

     Zanim zaczniecie udzielać dobrych rad transportowych, sprawdźcie na mapie granice Gminy Skawina i Miasta Krakowa. Spróbujcie znaleźć interes dla Krakowa w tym by przyjął dodatkowe tysiące samochodów ponad 200 tysięcy wjeżdżających codziennie do miasta. To nie dróg jest za mało (na terenie gminy prawie 400 km), tylko za dużo jest samochodów.
     W 10 minut do centrum Krakowa to możliwe 🙂
     http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/3013644,napowietrzna-kolejka-z-krakowa-pod-tatry,id,t.html

  • Przez: GPR 2015 Zamieszczono: 22 grudnia 2017

   22 tysiące jest mocno zaniżoną liczbą. Auta policzono gdy zamknięty był most nad rzeką Skawinką. To jedyna droga jak wynikało z zestawienia danych przez GDDKiA na której w przeciągu pięciu lat ubyło pojazdów 🙂
   Wystarczy rzut oka na rok zestawienia z 2010 i 2015 roku Generalny Pomiar Ruchu (GPR)

  • Przez: skazani na korki Zamieszczono: 22 grudnia 2017

   Kolejne dwa lata oczekiwania, dodatkowe 40 milionów i dwa lata po uruchomieniu całej „obwodnicy” wszystko stanie w korkach. Jeśli kolej wyprzedzi z przebudową odcinków w kierunku Oświęcimia budowę obwodnicy i wrzuci SKA na Podbory Skawińskie to nastąpi całkowity paraliż miasta, po zamknięciu przejazdów kolejowych przy ul. Energetyków i Tynieckiej. jak już uda się przejechać „obwodnicą” lub przez centrum to i tak wszystko utknie w Sidzinie.

   • Przez: skazani na korki Zamieszczono: 23 grudnia 2017

    Mieszkaniec, na szczęście dla komunikacji zbiorowej także mieszkańców miasta oraz największych liczebnie sołectw Radziszów, Wola Radziszowska którzy podróżują codziennie autobusami, busami i samochodami pierwszeństwo na Krakowskiej jest zbawienne. Zmiana tego pierwszeństwa lub wybudowanie ronda zatrzyma cały ruch na Krakowskiej i korki zaczną się przy cmentarza a skończą na Ruczaju. Tysiące mieszkańców będzie tkwić w nich godzinami, podczas porannego i wieczornego szczytu. Dlaczego? Bo kierowcy ciężarówki wymuszą na rondzie pierwszeństwo tak jak robią to obecnie wjeżdżając z „obwodnicy”. Nie zapominaj, że odbudowano most w Radziszowie zwiększając jego możliwości nośne i w razie korków na Zakopiance miasto będzie obwodnicą tej drogi.

 2. Przez: OLo Zamieszczono: 18 grudnia 2017

  Zal dupę ściska jak patrzy się na to wszystko!!!!!!
  Miliony wydane i dalej jedno wielkie bagno nędza z bida, taki piękny europejski kraj.
  proste rzeczy wydaja się być mega skomplikowane:(

 3. Przez: czytelnik Zamieszczono: 18 grudnia 2017

  Wystarczy wrócić do komentarzy z przed dwóch lat. Oczywiście to nie obwodnica tylko droga dojazdowa do stref, która już nie jest w stanie obsłużyć zainstalowanych wokół niej firm. DK 44 już dawno wyczerpała swoje możliwości a wąskie gardło to Sidzina. Na palcach jednej ręki można policzyć samochody osobowe w których jedzie ktoś więcej od kierowcy. Niestety autobusy i busy stoją w tych samych korkach bo nie ma buspasów między Skawiną a Krakowem. Lepiej to już było, teraz będzie jeszcze gorzej zanim będzie lepiej. W dniu 10 grudnia uruchomiono pociągi do Krakowa, Ci którzy zmienili swoje przyzwyczajenia chwalą sobie ten wybór. Pod koniec 2018 roku zacznie funkcjonować Skawińskie Centrum Komunikacyjne co pozwoli kolejnym osobom przesiąść się do pociągu który nie stoi w korkach i ma pierwszeństwo na przejazdach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *