W Skawinie powstał Punkt Pomocy Okresowej z bezpłatnymi artykułami higienicznymi dla kobiet

Na terenie Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skawinie pojawiła się specjalna szafka z bezpłatnymi artykułami higienicznymi dla kobiet. To jeden z ponad 20 Punktów Pomocy Okresowej, jakie powstają w Małopolsce. Celem akcji jest przeciwdziałanie zjawisku tzw. ubóstwa menstruacyjnego. Jak pokazują badania, niestety coraz więcej kobiet musi wybierać między kupnem podpaski a spełnieniem innych podstawowych potrzeb.

Pomysłodawcą Punktów Pomocy Okresowej, z których każda potrzebująca osoba może wziąć podpaski i tampony całkowicie anonimowo i za darmo, jest Fundacja Akcja Menstruacja. Za sprawą aktywistek, działających na rzecz zapobiegania ubóstwu menstruacyjnemu, w całej Polsce zainstalowano już 74 podobnych szafek. Do tej pory najwięcej znajdowało się w województwie mazowieckim (17) oraz dolnośląskim (12). W Małopolsce z kolei funkcjonowały tylko 3 takie punkty, wszystkie zlokalizowane w Krakowie. Teraz to się zmienia. W akcję włączyła się bowiem IKEA Kraków. Szwedzka sieć nie tylko przekazała szafki na artykuły higieniczne. Pracownicy sklepu zaangażowali się również w instalację punktów we wskazanych przez fundację miejscach i zadbali o ich wyposażenie.

Wszyscy bardzo entuzjastycznie zareagowaliśmy na wieść o akcji prowadzonej przez Fundację z wykorzystaniem naszych szafek. Od razu zdecydowaliśmy, że nie tylko przekażemy nasze produkty, ale pomożemy w montażu Punktów Pomocy Okresowej. Błyskawicznie przeprowadziliśmy też zbiórkę podpasek, tamponów, wkładek higienicznych i chusteczek antybakteryjnych. Cieszymy się, że dzięki współpracy z Fundacją Akcja Menstruacja zapewnimy dostęp do darmowych środków menstruacyjnych kobietom w całym województwie – mówi Judyta Rozmus, Koordynatorka ds. Zrównoważonego Rozwoju w IKEA Kraków.

Szafki z bezpłatnymi produktami higienicznymi dla kobiet powstaną niebawem w kilkunastu miastach w województwie. Wszystkie będą miały swoich opiekunów, którzy raz w tygodniu w razie potrzeby będą dokładali środki menstruacyjne. Każdy chętny może również we własnym zakresie uzupełnić skrzynkę artykułami higienicznymi. Punkty Pomocy Okresowej dostępne będą w Bochni, Chełmku, Chrzanowie, Dąbrowie Tarnowskiej, Dobczycach, Kętach, Krakowie, Łososinie Dolnej, Muszynie, Nowym Wiśniczu, Oświęcimiu, Skawinie, Tarnowie, Trzebini, Wadowicach oraz Zakopanem.

Ubóstwo menstruacyjne to niestety realny problem. Według badań przeprowadzonych w zeszłym roku przez Kluczyk Foundation, aż 39 proc. kobiet z ubogich domów przynajmniej raz w życiu musiało zrezygnować z zakupu środków higienicznych na rzecz innych domowych wydatków.

Nazwa marki IKEA to akronim – skrót utworzony kolejno z pierwszych liter imienia i nazwiska założyciela firmy oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd).

Wizją IKEA jest tworzenie lepszego codziennego życia dla wielu ludzi. Oferujemy funkcjonalne i dobrze zaprojektowane artykuły wyposażenia domu, które łączą jakość i przystępną cenę. Działamy w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem, realizując strategię People & Planet Positive.

Grupa Ingka* w Polsce posiada obecnie jedenaście sklepów IKEA i pięć Punktów Odbioru Zamówień, które zarządzane są przez IKEA Retail. Jest również właścicielem pięciu centrów handlowych zarządzanych przez Ingka Centres Polska oraz zlokalizowanego w Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego Centrum Dystrybucji zaopatrującego 27 sklepów IKEA w Europie Środkowej i Wschodniej. Do Grupy Ingka należy również sześć farm wiatrowych w Polsce, które wytwarzają więcej energii odnawialnej, niż roczne zużycie energii związane z działalnością IKEA na polskim rynku.

W roku finansowym 2019 ponad 30 mln osób odwiedziło polskie sklepy IKEA, a strona IKEA.pl odnotowała ponad 118 mln wizyt.

*Grupa Ingka, dawniej znana jako Grupa IKEA, jest największym franczyzobiorcą IKEA. Na całym świecie zarządza 374 sklepami w 30 krajach. Nazwa Ingka powstała od nazwiska założyciela IKEA – Ingvara Kamprada.                              

IKEA Kraków istnieje od 1998 roku. We wrześniu 2011 roku zakończyła się przebudowa sklepu, po której obiekt stał się jednym z najnowocześniejszych sklepów IKEA w Polsce. W międzynarodowym konkursie IKEA Store Award 2014, IKEA Kraków uznana została za jeden z 5 najlepszych sklepów IKEA na świecie. Ocenie poddawane były m.in. takie czynniki, jak: standardy pracy, niska rotacja pracowników, współpraca z lokalnymi dostawcami czy zadowolenie klientów. W 2018 IKEA Kraków ponownie uznana została za najlepszy sklep IKEA w Polsce i nominowana do konkursu globalnego. IKEA Kraków oferuje blisko 10 tys. produktów zlokalizowanych w 86 inspirujących wnętrzach. Ponadto posiada przestronną restaurację z 550 miejscami siedzącymi, z bezpłatnym dostępem do Internetu, miejscem dla karmiącej mamy oraz strefą zabawy dla najmłodszych, a także bezpłatny pokój zabaw Smaland z profesjonalną opieką dla dzieci w wieku 3-10 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *