W tych województwach żyje najwięcej ubogich osób. Jak wypada Małopolska?

Najwięcej osób żyjących poniżej minimum egzystencji żyje w województwie warmińsko-mazurskim – wynika z najnowszych danych GUS. Opublikowany wczoraj rocznik statystyczny województw przynosi m.in. dane na temat zasięgu ubóstwa w gospodarstwach domowych. Okazuje się, że w całym kraju 4,3 proc. osób żyje poniżej granicy ubóstwa skrajnego. To minimum egzystencji szacowany przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych dla 1-osobowego gospodarstwa pracowniczego. Relatywnie najwięcej jest ich w woj. warmińsko-mazurskim (8,7 proc.), małopolskim (7,4 proc.) i podlaskim (7,2 proc.).

Najmniej osób poniżej minimum egzystencji żyje w województwach śląskim (1,8 proc.), łódzkim (2,1 proc.) oraz zachodniopomorskim (2,4 proc.).

Według danych GUS w całym kraju poniżej ustawowej granicy ubóstwa, a więc poziomu, który zgodnie z przepisami uprawnia do ubiegania się o przyznanie świadczenia pieniężnego z systemu pomocy społecznej, żyje 10,7 proc. Polaków. Najwięcej jest ich w województwie podkarpackim, małopolskim i warmińsko-mazurskim (nieco ponad 17 proc.), najmniej – łódzkim i śląskim.

Więcej informacji w artykule: KLIKNIJ TUTAJ

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *