Wojciech Pałka z gminy Krzeszowice został starostą krakowskim

Na wczorajszej sesji Rady Powiatu Krakowskiego wybierano starostę. Został nim mieszkający w gminie Krzeszowice Wojciech Pałka (członek Prawa i Sprawiedliwości), dotychczasowy wicestarosta. Wcześniej (na tej samej sesji) z funkcji zrezygnował dotychczasowy starosta Józef Krzyworzeka. “W powiecie od początku kadencji rządzi koalicja Prawa i Sprawiedliwości oraz Porozumienie Podkrakowskie. W opozycji jest PSL i PO. Największy klub w Radzie Powiatu zgłosił swojego kandydata Jerzego Leszka Batkę, ale nie uzyskał poparcia większości.” – podano w Dzienniku Polskim.

Jak podaje strona promocyjna powiatu krakowskiego (strona BIP o życiorysie wicestarosty/starosty – milczy), Wojciech Pałka – Lat 29 (de facto ma 36 lat – przyp. redakcji), żonaty, jedno dziecko. Pochodzi z Filipowic, obecnie mieszka w Woli Filipowskiej. Posiada wykształcenie wyższe. Ukończył Uniwersytet Jagielloński na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Nauk Politycznych. Radny Rady Miejskiej w Krzeszowicach dwóch kadencji. V-ce prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Więzi” w Filipowicach. V-ce prezes klubu sportowego LKS „Wolanka” Wola Filipowska. Sekretarz Zarządu Prawa i Sprawiedliwości w powiecie krakowskim. Pracuje jako Dyrektor Biura Poselskiego posła Andrzeja Adamczyka.
Kontakt: wojciechpalka@gmail.com

Nowy starosta udziela się w mediach społecznościowych (profil Facebook):

 
Z oświadczenia majątkowego złożonego przez Wojciecha Pałkę końcem kwietnia 2017 roku wynika m.in., że ma 12 zł zasobów pieniężnych (małżeńska wspólnota majątkowa), małżonka ma prawie stumetrowe mieszkanie (lokal w domu mieszkalnym) o wartości 220 tys. zł, a także ma mieszkanie z piwnicą o pow. ok. 60 m2 o wartości ok. 210 tys. zł (małżeńska wspólnota majątkowa). Z innych nieruchomości to ma działkę o pow. 0,26 ha (budowlana, współwłasność, wartość 150 tys. zł), udział w innej. Z tytułu zatrudnienia ma dochód ok. 150 tys. zł, dochód żony z tytułu zatrudnienia ponad 50 tys. zł, a także przychód z tytułu wynajmu mieszkania – ponad 2500 zł. Posiada dwa samochody, Citroena i Toyotę o wspólnej wartości około 33 tys. zł (małżeńska wspólnota majątkowa). Ponadto ma kredyt hipoteczny na zakup mieszkania (ING) – do spłaty pozostało ponad 130 tys. zł.
 

Rok 2017 – Oświadczenie

Rok 2016 – Oświadczenie

Rok 2015 – Oświadczenie

Rok 2014 – początek kadencji – Oświadczenie


fot. profil Facebook Wojciech Pałka
=====
 
Sam Józef Krzyworzeka złożył rezygnację z pełnionej funkcji po tym jak Sąd Okręgowy w Krakowie skazał go prawomocnym wyrokiem na dwa lata więzienia w zawieszeniu na trzy lata oraz grzywnę w wysokości 30 tysięcy złotych.

Krzyworzeka sądzony był w sprawach: niedopełnienia obowiązku naliczenia podatków od nieruchomości firmie Kraków Business Park, gdy Krzyworzeka był jeszcze wójtem Gminy Zabierzów oraz zatajenia w oświadczeniu majątkowym dochodów ze spółki Creation, powiązanej z Kraków Business Parkiem.

Prawomocny wyrok oznacza utratę stanowiska starosty, oraz mandatu radnego. Miejsce w Radzie po Józefie Krzyworzece zajmie kolejna osoba z listy Porozumienia Krakowskiego, z okręgu w którym startował.

Źródło:
BIP i WWW Powiatu Krakowskiego / Dziennik Polski
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *