WYBORY SAMORZĄDOWE 2018 – Wykaz komitetów wyborczych i inne informacje

Szanowni Państwo, wybory samorządowe już prawie za 2 miesiące, dlatego publikujemy dla Państwa wykaz zarejestrowanych komitetów wyborczych, adresy stron internetowych komitetów wyborczych, wykaz zawiadomień o utworzeniu komitetów wyborczych czy wykaz stron internetowych komitetów wyborczych. Pierwsza tura wyborów odbędzie się 21 października br., druga tura zostanie przeprowadzona 4 listopada br. W powiecie krakowskim będziemy wybierać radnych: 17 gmin, powiatu krakowskiego, Sejmiku Małopolski oraz wójtów i burmistrzów. Do 27 sierpnia komitety mogły zgłaszać komisarzom wyborczym zamiar wystawienia kandydatów na radnych. Będą oni następnie rejestrowani do 17 września br. Z kolei do 26 września wyznaczono termin zgłaszania kandydatów na wójtów i burmistrzów. W dniu ogłoszenia przez premiera terminu wyborów, a więc od 14 sierpnia, można oficjalnie prowadzić kampanię wyborczą. 19 października o północy nastąpi zakończenie kampanii wyborczej. Potem tzw. cisza wyborcza i głosowanie.

Adresy stron internetowych komitetów wyborczych uczestniczących w wyborach organów jednostek samorządu terytorialnego, zarządzonych na dzień 21 października 2018 r.:

Wykaz zawiadomień o utworzeniu komitetu wyborczego złożonych Państwowej Komisji Wyborczej w związku z wyborami samorządowymi

Kalendarz wyborczy:

WYKAZ STRON INTERNETOWYCH KOMITETÓW WYBORCZYCH ZAREJESTROWANYCH PRZEZ KOMISARZY WYBORCZYCH W KRAKOWIE, KTÓRE ZAMIERZAJĄ ZGŁASZAĆ KANDYDATÓW DO WIĘCEJ NIŻ JEDNEJ RADY.

Głosowanie na “płachcie”

W wyborach samorządowych karta wyborcza będzie miała formę tzw. płachty – poinformował w poniedziałek szef PKW Wojciech Hermeliński. Jego zdaniem płachta będzie wygodna dla wyborcy, ułatwi prace komisjom wyborczym i zmniejszy możliwość fałszowania głosów.
 
W ocenie Hermelińskiego, taka forma karty będzie także ułatwieniem dla komisji wyborczych i przyspieszy proces liczenia głosów. “W związku z tym będzie też mniejsza możliwość fałszowania, gdyby ktoś, nie daj Boże, chciał tam jakieś znaczki dostawiać, fałszować. Mamy nadzieję, że takich sytuacji nie będzie w ogóle” – dodał.
 
Hermeliński poinformował, że karta wyborcza w formie tzw. książeczki będzie stosowana, jeśli liczba komitetów wyborczych na liście wyborczej będzie większa niż 20. “Wtedy, rzeczywiście nie zmieściłyby się te wszystkie komitety, w związku czym książeczka będzie potrzebna” – ocenił szef PKW. Jednak, jak dodał, karta-książeczka nie będzie przeważać w wyborach samorządowych.
 
Wybory samorządowe odbędą się 21 października. Dwa tygodnie później, 4 listopada przeprowadzona zostanie druga tura głosowania tam, gdzie w pierwszej turze nie zostanie wybrany wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Do drugiej tury przechodzi dwóch kandydatów, którzy otrzymali najlepszy wynik. Wybieranych będzie blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. (samorzad.pap.pl).

Źródło: KBW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *