Wypadek dzieci na placu zabaw w Skawinie. Policja prowadzi postępowanie pod nadzorem prokuratury [AKTUALIZACJA]

[AKTUALIZACJA 19.11.2019 r.] Wobec napływających do redakcji zgłoszeń mieszkańców dotyczących wypadku dwójki dzieci mającego mieć miejsce na placu zabaw w Skawinie na os. Ogrody (róg ul. Kopernika i 29 Listopada) dnia 14 listopada 2019 r., w godzinach wczesnopopołudniowych, poprosiliśmy burmistrza i rzecznika prasowego urzędu o potwierdzenie tego faktu (oraz wszystkich poniższych relacji i informacji) lub im zaprzeczenie. Podobne zapytania prasowe skierowaliśmy do policyjnego rzecznika KWP i KPP w Krakowie oraz Pogotowia Ratunkowego i Prokuratury Rejonowej w Wieliczce. Pierwsze odpowiedzi, w tym z Policji, już otrzymaliśmy: dwójka dzieci doznała obrażeń ciała, które na daną chwilę nie zagrażają życiu. Policja zabezpieczyła miejsce zdarzenia i przeprowadziła oględziny tego miejsca. Sprawę prowadzi Komisariat Policji w Skawinie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieliczce. Miejsce zdarzenia obejmował monitoring miejski, który również został zabezpieczony i poddany zostanie analizie. W  sprawie będzie powołany biegły, którego opinia będzie kluczowa w ustalaniu przyczyn opisywanego zdarzenia.

15 listopada 2019 r. do Burmistrza Miasta i Gminy Skawina, rzecznika prasowego Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie, Komendanta Straży Miejskiej w Skawinie oraz Przewodniczącej Zarządu Osiedla Ogrody skierowaliśmy zapytanie i prośby:

Dzień dobry

I. Wobec napływających zgłoszeń mieszkańców dotyczących wypadku dwójki dzieci mającego mieć miejsce 14 listopada 2019 r., w godzinach wczesnopopołudniowych na placu zabaw umiejscowionym w Skawinie, na osiedlu Ogrody, róg ul. Kopernika i 29 Listopada, prosimy o potwierdzenie tego faktu (oraz wszystkich poniższych relacji i informacji) lub im zaprzeczenie.

Z informacji różnych mieszkańców wynika, że wypadek polegał na urwaniu się fragmentu najprawdopodobniej nowej huśtawki “bocianie gniazdo” i upadku z niej dzieci na ziemię. Na miejscu – wedle informacji nam przekazanych – pojawiła się policja (która wykonywała fotografie miejsca), a karetka pogotowia zabrała dzieci (podobno obrażenia dotyczą otwartego złamania oraz złamania kości ogonowej u dzieci).

II. Jednocześnie prosimy o udostępnienie informacji na tego maila w zakresie:

1) Czy w miejscu został zabezpieczony monitoring wizyjny (jeśli istnieje w tym miejscu i obejmuje miejsce ewentualnego wypadku) a jeśli tak, kto jest obecnie w jego posiadaniu? (policja, straż miejska, urząd miasta i gminy w Skawinie, zarząd osiedla, itp.?)

2) Czy stan infrastruktury jest na bieżąco konserwowany, sprawdzany? Jeśli tak, to kiedy i przez kogo był ostatnio? Prosimy o przesłanie dowodów potwierdzających ten fakt (skan)

3) Prosimy o przekazanie skanu protokołu odbioru/montażu całego placu zabaw (lub fragmentu) wraz z tymi urządzeniami, które na nim się znajdują (aktualnie) oraz skanu umowy na montaż, budowę tych urządzeń czy też całego placu zabaw z tymi urządzeniami zabawowymi.

Będziemy wdzięczni za udzielenie jak najpełniejszej odpowiedzi w możliwie jak najkrótszym czasie.

{…}

Rzecznik prasowy w ten sam dzień odpisał:

Szanowna redakcjo,

Potwierdzam, że doszło do wypadku. Jesteśmy w stałym kontakcie z policją, która obecnie prowadzi czynności wyjaśniające całą sytuację. Szczegółowe informacje i odpowiedzi na pytania otrzymają Państwo w poniedziałek.

Pozdrawiam!

Marcin Kozielski

Rzecznik prasowy

Z kolei rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie również 15 listopada 2019 r. na zapytanie dotyczące wypadku odpowiedział tak:

13 listopada br. około godziny 13:50 na placu zabaw przy ulicy 29-go Listopada w Skawinie na huśtawce typu „bocianie gniazdo” bawiło się łącznie pięcioro dzieci. W pewnym momencie poprzeczna belka mocująca huśtawkę zerwała się i upadła częściowo na ziemię, wraz z huśtającymi się na niej dziećmi. W skutek czego dwójka z nich doznała obrażeń ciała, które na daną chwilę nie zagrażają życiu.

Zabezpieczyliśmy  miejsce zdarzenia i przeprowadziliśmy oględziny tego miejsca.   Sprawę prowadzi Komisariat Policji w Skawinie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieliczce. Miejsce zdarzenia obejmował monitoring miejski, który został zabezpieczony i zostanie poddany analizie. W  sprawie będzie powołany biegły, którego opinia  będzie kluczowa w ustalaniu przyczyn opisywanego zdarzenia.

mł. insp. Sebastian Gleń

Rzecznik Prasowy

Komendy Wojewódzkiej Policji

w Krakowie

W godzinach wieczornych tego samego dnia otrzymaliśmy również odpowiedź od Przewodniczącej Zarządu Osiedla “Ogrody”:

Dobry wieczór

Plac zabaw przy ul. 29 Listopada od niedawna znajduje się na terenie naszego Osiedla “Ogrody”.
Na początku br. na zebraniu z mieszkańcami podjęliśmy Uchwałę, która dotyczyła zainstalowania kamery
na słupie przy myjni samochodowej przy ul. 29 Listopada. Inwestycja w części została pokryta z Funduszu Osiedlowego i miała służyć między innymi zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom na boisku przy ul. Wesołej 5 i placu zabaw przy ul. 29 Listopada. Druga kamera zainstalowana jest na skrzyżowaniu z ul. Słoneczną, ul. 29 Listopada i ul. Kopernika, a ponieważ na drzewach jest mało liści powinien być widoczny plac zabaw.
W tym roku na wnioski mieszkańców zwróciliśmy się do Gminy z prośbą o remont, naprawę i instalację nowych urządzeń zabawowych, między innymi zainstalowano huśtawkę “bocianie gniazdo”. Jedno urządzenie ze względu na zły stan zostało całkowicie usunięte.
Myślę, że informacji należy szukać w Straży Miejskiej, bo to ona dysponuje monitoringiem. Mam nadzieję, że przy odtwarzaniu nagrania nie okaże się, iż kamera zwrócona była w drugą stronę 🙂
Z niecierpliwością będziemy czekać na informację, czy faktycznie doszło tam do tak groźnego zdarzenia.
W dniu dzisiejszym huśtawka została z demontowana, pozostała tylko konstrukcja “bocianiego gniazda”.
Pozdrawiam

Z poważaniem
Magdalena Zgrzywa
Przewodnicząca Zarządu Osiedla “Ogrody”

Źródło: Policja / UMiG w Skawinie / fot. internet

Czekamy zatem na dalsze odpowiedzi, m.in. rzecznika prasowego oraz Pogotowia Ratunkowego.

AKTUALIZACJA (19 listopada 2019 r.):

Poniżej prezentujemy lakoniczną odpowiedź z Prokuratury Rejonowej w Wieliczce:

Mamy również poniedziałkową odpowiedź rzecznika prasowego Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie:

Szanowna Redakcjo,

Na miejscu znajdował się monitoring wizyjny. Komisariat policji w Skawinie wystąpił z prośbą o zabezpieczenie jego zapisu. Nagranie zostało przekazane przez straż miejską.

Wciąż jestem na etapie gromadzenia informacji dotyczących pytania drugiego i trzeciego. Odpowiedzi otrzymają Państwo jutro. Proszę o cierpliwość i wyrozumiałość.

Pozdrawiam!

Marcin Kozielski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *