XI Skawiński Tydzień Teatralny

teatr_skawinaJuż zaledwie parę dni dzieli nas od rozpoczęcia XI Skawińskiego Tygodnia Teatralnego, który rozpoczynamy w poniedziałek 23 czerwca 2014 r. W piątkowy wieczór 27 czerwca zakończymy go spektaklem gościnnym. Przygotowaliśmy dla Państwa aż osiem spektakli. Wśród nich zaprezentujemy dwa spektakle dla dzieci: „Drań Team” oraz „Anielskie Zadanie”, natomiast  do dojrzalszej publiczności adresujemy aż sześć spektakli.

    W programie zobaczymy: jeden gościnny spektakl w wykonaniu Teatru Bynajmniej z Wieliczki p.t.: „Rewizor” Mikołaja Gogola, trzy premiery Teatru Maska – „Nudę” Grzegorza Sławińskiego, „Lady Makbet” Andrzeja Morawy oraz „W Gospodzie” Petera Turriniego.

    Z tytułów widniejących już na afiszu powracamy po 11 latach do spektaklu „Wdowy” Sławomira Mrożka, a także „Ciotki z Brukseli”, zeszłorocznej premiery X Tygodnia Teatralnego.

    Nuda, nic się nie dzieje, umrzeć można… przekornie tymi słowami rozpoczniemy Tydzień Teatralny. A czy naprawdę uda się wynudzić? Wątpliwe. Każdy na swój sposób odkryje wieloznaczność spektaklu “Nuda” inaugurującego nasze święto i każdego innego.

    Mamy w pamięci, choć lat troszkę ubyło…  spektakl z uroczymi czterema dziewczętami, nagrodzony na Wadowickich Spotkaniach Teatralnych. Przyznano nam wówczas II Nagrodę festiwalu i Wyróżnienia za kreacje aktorskie dla wszystkich odtwórczyń “znudzonych” – Patrycji Polek, Katarzyny Tokarz (dziś Najbar), Marioli Śladowskiej i Marceliny Jędrzejewskiej. Osiem lat temu spektakl ten był swoistym supportem przed występem Kabaretu Chatelet podczas Dni Skawiny. Dziś wracamy po latach ze sztuką Grzegorza Sławińskiego w całkiem nowej obsadzie.

Zaraz po teatralnej miniaturce o nudzie, ale nie nudzącej widza, zaprezentujemy spektakl Sławomira Mrożka. I choć nie premiera, to odkrywając go na nowo z dziką satysafkcją powróciliśmy do niego.

    Spektakl długo gościł na afiszu Maski. Chętnie oglądany przez Publiczność niezależnie od jej wieku. Zabawa z Mrożkiem to uczta nie tylko dla aktorów, brawurowo wcielających się w groteskowe postaci, ale i dla Widzów, których od pierwszego wejścia wciąga się w miłosną, okraszoną krwią intrygę.

    Kiedyś, 11 lat temu w spektaklu wystąpili: Katarzyna Pierzchała, którą zastąpiła Katarzyna Farbaniec. Rolę Damiana Kozłowskiego, nagrodzonego Nagrodą za Kreację Aktorską podczas Wadowickich Spotkań Teatralnych, zastąpił Tomasz Okarmus, natomiast Sebastiana Milca – Mateusz Droździewicz. Niezmiennie w obsadzie widnieją nazwiska Jurka Chołocińskiego i Joanny kiedyś – Malinowskiej – dziś Gądek. Powroty potrafią sprawiać ogromną przyjemność…

Wtorek rozpoczniemy spektaklem dla najmłodszych, choć raczej adresowanym do dzieci wieku szkolnego, niż przedszkolaków. Spektakl ten został napisany dla teatru MRÓWY przez Andrzej Morawę w 2005 roku, a premierę świętował rok później. Wtedy mogliśmy w spektaklu zobaczyć m.in. Barbarę Mioduszewską, Kasię Mioduszewską, Olę Srokę, Kamilę Kowalówkę, które po latach zasiliły szeregi Teatru Maska.

    Spektakl zaprezentuje starsza grupa Teatru MRÓWY, która “dorosła” i przemianowała się na Grupę Teatralną WSZYSTKO GRA. W obsadzie tegorocznej premiery spektaklu “Drań Team”, który reżyseruje Katarzyna Farbaniec, zobaczymy (prócz gościnnie zasilających obsadę dwóch Maskowiczek) samych debiutantów, którzy radzą sobie nieźle. Liczymy na to, że przygoda z teatrem potrwa dłużej niż jeden sezon. W końcu Teatr Maska potrzebuje następców.

Wieczorny spektakl w drugi dzień naszego festiwalu spędzimy w “około szekspirowskim” klimacie stworzonym, napisanym przez Andrzeja Morawę. Będzie to spektakl prosty, nienadęty… prosta historia, lekko karykaturalna… Role pisane “na wymiar” młodych debiutantów, którzy czasem nieśmiało czasem z impetem wkraczają na maskową scenę. Warto zobaczyć wśród nich znajdują się prawdziwe perełki. Nawet mały epizod potrafi mocno wbić się w pamięć Widza i skraść jego serce…

Środową prezentację rozpoczną małe, pracowite mróweczki. W dużej części obsady Grupy Teatralnej MRÓWY zobaczymy debiutantów, stąd należą się ogromne brawa dla dodania otuchy i wiary, że trema jest nieodłącznym towarzyszem aktora, niezależnie od jego wieku i doświadczenia scenicznego i, że  wbrew pozorom potrafi stymulować i pomagać! (byle się jej nie dać sparaliżować, ale to naszych Mróweczek z pewnością nie dotyczy).

    Sztuka “Anielskie zadanie” powstała spod pióra Andrzeja Morawy. Wraz z Martą Tyrpą wyreżyserowali ją w 2003 roku. Wówczas na scenie w roli jednego z trzech aniołków debiutowała Basia Mioduszewska, którą do dziś można oglądać w spektaklach Maski.

Wieczornym spektaklem, który Państwu zaprezentujemy będzie sztuka powstała w oparciu o scenariusz Radka Figury – “Ciotka z Brukseli”. Sztuka zabawna o rodzince, której szarość dnia totalnie odmienia uzależniona od stawiania pasjansa – cioteczka. Co też karty powiedzą i na jakie tory skierują losy bohaterów sztuki, zobaczymy wkrótce. Premierę “Ciotki z Brukseli” mieliśmy okazję zobaczyć w zeszłym roku podczas X Skawińskiego Tygodnia Teatralnego.

Na czwartkowy wieczór przygotowaliśmy dla Państwa premierę spektaklu “W gospodzie” Petera Turriniego, powstałą na motywach “Mirandoliny” Carlo Goldoniego, w przekładzie Jacka Lachowskiego. Prawa autorskie do sztuki reprezentuje Agencja AdiT.

    Mamy nadzieję, że ogromny trud pracy i burzliwych emocji podczas prób w ramach przygotowań tego aż 2,5 godzinnego spektaklu zostanie zwieńczony sukcesem.

    A “W Gospodzie” z pewnością będzie gorąco… atmosferę podgrzeje nie tylko brak klimatyzacji w sali teatralnej Pałacyku Sokół, ale przede wszystkim podsycana zalotnymi rozmowami, kokieteryjnym flirtem i seksualnością intryga uknuta przez jednego z bohaterów. Wszystko dzieje się pod dachem włoskiej gospody, którą zarządza nad wyraz urokliwa właścicielka Mirandolina.

    Spektakl dla tych, którzy czasu nie mierzą….

Na zakończenie XI Skawińskiego Tygodnia Teatralnego zaprosiliśmy reżysera znanego już skawińskiej Publiczności – Pawła Buszewicza. Wielokrotnie gościł u nas ze swoimi spektaklami w wykonaniu różnych prowadzonych przez siebie grup teatralnych. Paweł ma niewątpliwe wyczucie sceny, znajomość przestrzeni, moc charakteru i panowania nad młodymi i troszkę starszymi (pozdrawiamy Michałku S.:)) aktorami. Warto przyjść na wyreżyserowane przez Niego spektakle. Wiele razy mijaliśmy się po festiwalowych na wadowickiej scenie spektaklach. Paweł ze swoimi grupami w większości wraca z tarczą. Miło nam znowu  Was gościć!

    W tym roku zobaczymy spektakl wielickiej grupy – Teatru Bynajmniej, który zaprezentuje sztukę rosyjskiego klasyka literatury, Nikolaja Gogola. Będzie to pełna doskonałego humoru, nieoczekiwanych zwrotów akcji, słodko-gorzka zaduma nad współczesnością w adaptacji Pawła Buszewicza, obyczajowa komedia “Rewizor”, która wraz z “Ożenkiem” przyniosła autorowi należytą popularność.

 To już naprawdę blisko… nie przegap XI Skawińskiego Tygodnia Teatralnego!

Marta Tyrpa / CKiS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *