XV Jubileuszowy Bieg Skawiński – relacja oraz podsumowanie (ZDJĘCIA)

W sobotę 13 maja 2017 r. w Skawinie odbył się XV Bieg Skawiński. Jubileuszowa edycja była poświęcona pamięci tragicznie zmarłego Tomasza Staszczaka, maratończyka, wielokrotnego uczestnika Biegu Skawińskiego byłego pracownika Valeo Autosystemy w Skawinie. Na atestowaną 10km trasę Skawina-Radziszów- Skawina wyruszyło 925 biegaczy a wśród nich p. Kinga Duda córka Prezydenta RP, co niewątpliwie było bardzo miłym zaskoczeniem dla organizatora. Pani Kinga bieg ukończyła w czasie poniżej 60min zmęczona ale szczęśliwa. Pogoda dopisała jak zawsze, kilkanaście stopni ciepła, zachmurzone niebo, zero deszczu, idealne warunki  do biegania i bicia rekordów życiowych. Sąsiedztwo parku miejskiego o tej porze roku  dodawało wspaniałego  uroku co umożliwiało  optymalne warunki przygotowania się do startu. W godz. dopołudniowych tradycyjnie  jako pierwsi  walkę z dystansem i zmęczeniem podjęli przedszkolaki a następnie, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich na odpowiednich dystansach od 100m do 1500m. 

Frekwencja duża pomimo lekkiej mżawki w sumie ok. 430 młodych biegaczy przekroczyło linię mety. Wszyscy startujący otrzymali dyplomy, oryginalne medale i napoje a  najlepsze czwórki z każdej kategorii nagrody rzeczowe. Po dekoracji najmłodszych na 9 km trasę do Radziszowa i z powrotem wyruszyli rolkarze. Wśród 139 rolkarzy bezkonkurencyjni podobnie jak w roku ubiegłym okazali się Bartosz Chojnacki z Warszawy i Magdalena Czusz z Tomaszowa Lubelskiego. Oczekiwany z dużym zainteresowaniem  Bieg Główny na 10 km  tradycyjnie wystartował o godz. 15.30 a honorowym starterem był  Vicewojewoda Małopolski Piotr Ćwik. Od startu tempo nadawali Savczuk i Okseniuk z Ukrainy  oraz nasz rodak Adam Czerwiński. Razem w trójkę  pokonali półmetek w czasie 14.32 sek co wróżyło pobicie rekordu trasy Henryka Szosta i zgarnięcie extra premii. Jednak drugą połowę trasy prowadzący biegacze pokonali nieco wolniej i po emocjonującej walce z przewagą 10sek jako pierwszy na mecie zameldował się Adam Czerwiński jednak  wolniej od rekordu trasy, czas 30.34 sek,  przed Ruslanem SAVCHUK z Ukrainy. Wśród pań miejsce pierwsze SŁAWIK Maria z Krakowa, miejsce drugie Kucharska Ewa z Pszczyny. W ramach Biegu Skawińskiego odbyły się IX Mistrzostwach Polski Energetyków w biegu na 10 km. W tej kategorii mogli startować pracownicy elektrowni, elektrociepłowni i spółek dystrybucyjnych oraz innych firm bezpośrednio współpracujących z energetyką. Najlepszymi energetykami wśród 92 uczestników okazał się Łabuz Marek z Tarnowa na drugim miejscu Seweryn Jacek z Mysłowic. W kategorii VIII Mistrzostw Gminy Skawina w biegu na 10km najlepszym okazał się Opyrchał Wojciech z Ochodzy a wśród kobiet „Mistrzynią Gminy Skawina” została Przywara Katarzyna ze Skawiny. Uczestnicy biegu na rolkach oraz biegu głównego na koniec brali udział w losowaniu cennych nagród: 4 Telewizory 40” oraz Skuter Zipp Tops. Najstarszym uczestnikiem Malewski Zygmunt z Bochni ur. w 1940r a najstarszą uczestniczką tradycyjnie od wielu lat Barbara Prymakowska z Tarnowa. W nowej kategorii „Memoriał im. Tomasza Staszczaka” pierwsze miejsce zajęła Włodek Ewelina a wśród mężczyzn Szafarczyk Marcin. Kolejny „festiwal  biegania” w Skawinie zakończony i z pewnością bardzo udany, o czym świadczą frekwencja (ok. 1500 uczestników) i bardzo przychylne komentarze. Serdeczne podziękowania i gratulacje składają organizatorzy wszystkim uczestnikom za przyjazd do Skawiny i udział w naszej imprezie. Powodem do dumy dla organizatorów może być tak liczny udział w imprezie dzieci oraz mieszkańców gminy Skawina a w szczególności kobiet.

Tradycyjnie organizatorem XV Biegu Skawińskiego był Uczniowski Klub Sportowy „Jedynka”, współorganizatorzy to: Centrum Kultury i Sportu, Gimnazjum nr1 i Klub Sportowy „Optima”. Podziękowania dla wolontariuszy: nauczycieli, uczniów i absolwentów Gimnazjum nr 1 w Skawinie, uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Skawinie z prof. Grzegorzem Grucą na czele. Serdeczne podziękowania dla funkcjonariuszy Policji, Straży Miejskiej oraz członków OSP z Gminy Skawina, którzy czuwali nad sprawnym i bezpiecznym przebiegiem imprezy.  

Podziękowania dla wszystkich miłośników biegania i ruchu na świeżym powietrzu, którzy po prostu byli, pomagali i wspierali nas. Gorące podziękowania i słowa uznania dla sponsorów, darczyńców i partnerów, którzy poprzez pomoc finansową i wsparcie organizacyjne przyczynili się do wzorowej organizacji imprezy, w szczególności:

Gmina Skawina-Sponsor Główny, Valeo Autosystemy Sp. z o.o. – Partner Generalny Biegu, Tauron Dystrybucja S.A., NPA Skawina, CEZ Skawina S.A., Ferro S.A., TrekoLaser Sp.z o.o., P.G.”Geoprzem”, ZPH”Frezwid” sp.j., Krakowski Bank Spółdzielczy, Supermarket Piotr i Paweł, Energoprojekt  Katowice SA, MPEC S.A. w Krakowie , Centrum Zakupowe”Jan”, „Talbud-A, „Waśpol”Sp.j. , Hotel „Dworek Skawiński”,  „Lajkonik Snack”, „Bahlsen”Sp.z o.o., „Grana”Sp.z o.o., Ziaja, Novak Hair Design, ATklub fitness & beauty, Przetwórnia Mięsa Dziewoński Stanisław, Kebab Królewski, Masarnia Gubała, Pizzeria Piwniczka, Centrum Dietetyczne Naturhause Skawina, Piekarnia Dąbrowski, Gabinet RehaMedical.

Wszystkie wyniki oraz fotorelacja: https://www.facebook.com/bieg.skawinski , www.skawina.biegskawina.pl

Za powstałe utrudnienia w ruchu kołowym wszystkich serdecznie przepraszamy!!!

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Portal InfoSkawina był patronem medialnym tego wydarzenia.

Źródło informacji:

Adam Mrowiec, organizator / oprac. infoskawina.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *