XV Powiatowy Turniej Wiedzy o Europie w ZSTE w Skawinie (ZDJĘCIA)

DSCN1186Od 11 lat jesteśmy pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. W drugim półroczu 2011 przewodniczyliśmy Radzie Unii Europejskiej. Potrzebujemy młodych ludzi przygotowanych do pełnienia funkcji, jakie przypadają Polsce w Europie. XV Powiatowy Turniej Wiedzy o Europie, który odbył się 25 marca 2015 był wspaniałą lekcją o Europie i Europejczykach oraz doskonałym sprawdzianem wiedzy dla uczestników, którzy czują się Europejczykami i pragną współtworzyć nową polską rzeczywistość w europejskiej rodzinie narodów.

Patronat honorowy nad XV Powiatowym Turniejem Wiedzy o Europie obieli i ufundowali nagrody: Róża Thun – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Piotr Ćwik – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Jacek Krupa – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Józef Krzyworzeka – Starosta Krakowski, prof. Tadeusz Słomka – Rektor Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, prof. Michał Śliwa – Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, prof. Włodzimierz Roszczynialski – Rektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie, Paweł Kolasa – Burmistrz Miasta i Gminy Skawina, Wacław Gregorczyk – Burmistrz Gminy Krzeszowice, Szymon Łytek – Wójt Gminy Czernichów, Martin Hančar Prezes Zarządu – Dyrektor Generalny Elektrowni Skawina S.A., Marek Jaglarz – Dyrektor ds. Rozwoju Elektrowni Skawina S.A., Arkadiusz Wrzoszczyk – Członek Zarządu Starostwa Powiatowego, Lidia Pycińska – Dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego.

Po części indywidualnej, w której uczestnicy zmierzyli się z testem składającym się z 35 pytań na temat ogólnej wiedzy o Europie i Europejczykach nastąpiło uroczyste otwarcie XV Turnieju, od odegrania na trąbce – jak 15 lat temu podczas I Turnieju – hymnu Unii Europejskiej przez Mariusza Grabysę, wówczas ucznia Technikum w ZSTE. Jurorami tegorocznego Turnieju byli, zgodnie z tradycją uczestnicy dotychczasowych turniejów – absolwenci: Urszula Suter i Rafał Poniewski (uczestnicy I Turnieju), Monika Dąbrowska, Karolina Hardek, Aleksandra Sikorska i Magdalena Romek. Podczas spotkania kilka piosenek zaśpiewał Sławomir Grabiec, absolwent ZSTE.

W Turnieju wystąpiły reprezentacje szkół ponadgimnazjalnych ze Skały, Czernichowa, Giebułtowa,  Krzeszowic i Skawiny.

 Wyniki w części drużynowej:
I miejsce – Zespół Szkół Techniczno Ekonomicznych w Skawinie
II miejsce – Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Czernichowie
III miejsce – Liceum Ogólnokształcące w Skawinie
IV miejsce – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Giebułtowie
V miejsce – Zespół Katolickich Szkół w Skawinie i Zespół Szkół Techniczno Ekonomicznych (juniorzy) w Skawinie
VI miejsce – Liceum Ogólnokształcące w Krzeszowicach.
VII miejsce – Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Krzeszowicach

Wyniki w części indywidualnej:
I miejsce Jakub Pałac ZSTE Skawina,
II m. Damian Nowaczyk ZSTE Skawina,
III m. Wojciech Tylek LO Skawina,
IV m. Anita Całka ZSP Giebułtów,
V m. Szymon Domagała ZSTE Skawina, Justyna Brańka LO Skawina,
VI m. Natalia Lelek ZKS Skawina, Barbara Baran ZSP Giebułtów, Konrad Cichoń ZSTE Skawina.

W imieniu fundatorów nagrody: laptop, tablety, słuchawki, książki i różne praktyczne gadżety, wręczył poseł na Sejm RP Piotr Ćwik. Główną nagrodę dla najlepszej drużyny Turnieju – wycieczkę do Brukseli w imieniu Róży Thun Posłanki do Parlamentu Europejskiego wręczył Piotr Stolecki.

Podziękowania od Józefa Krzyworzeki – Starosty Krakowskiego otrzymali nauczyciele (Dorota Karwat LO Skawina, Gabriel Szuster LO Krzeszowice, Ałła Wójcik ZSiPO Skała, Krzysztof Klohn ZSRCKU Czernichów, Robert Grajny ZSP Giebułtów, Konrad Rzepecki ZKS Skawina, Łukasz Skalny ZSP Krzeszowice) oraz organizatorzy za przygotowanie XV Powiatowego Turnieju Wiedzy o Europie (Ewa Krawczyk , Andrzej Spyrka i Andrzej Ciaptacz – pomysłodawca i organizator wszystkich 15 edycji Turnieju).

W imieniu organizatorów dyrektor Anna Stec podziękowała uczestnikom za udział i wspólną zabawę oraz wręczyła podziękowania dla fundatorów nagród – honorowy tytuł PRZYJACIELA MŁODEJ EUROPY w uznaniu zasług we wspieraniu proeuropejskich inicjatyw młodzieży powiatu krakowskiego.

Po rozdaniu nagród i wyróżnień Andrzej Ciaptacz podziękował raz jeszcze sponsorom za wsparcie i nagrody oraz poinformował o zakończeniu XV ostatniego Powiatowego Turnieju Wiedzy o Europie.

Już dzisiaj zapraszam wszystkich zwolenników integracji europejskiej i  ciekawych wiedzy o zmianach zachodzących w naszym kraju na przełomie wieków za rok – na I Powiatowy Turniej Wiedzy o Polsce i Polakach na przełomie XX i XXI wieku.

Andrzej Ciaptacz
Nauczyciel historii
ZSTE Skawina

ZDJĘCIA:

Źródło:
Starostwo Powiatowe w Krakowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *