XV Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK Powiatu Krakowskiego (ZDJĘCIA)

___P1010878Tegoroczne, jubileuszowe Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK Powiatu Krakowskiego przeprowadzone zostały w Skawinie 13 maja 2015 r. na terenie Gimnazjum z Oddziałem Integracyjnym nr 1 w Skawinie. Organizatorem zawodów był Małopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża. Zawody odbywały się w ramach całorocznego projektu „Wiedza na wagę życia” współfinansowanego ze środków Powiatu Krakowskiego. Pisaliśmy o tym wydarzeniu kilka dni temu: XV Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK Powiatu Krakowskiego.

Zawody rozegrane zostały w dwóch kategoriach: szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne. W zawodach wystartowały pięcioosobowe drużyny reprezentujące następujące szkoły: Publiczne Gimnazjum w Słomnikach, Gimnazjum nr 1 w Skawinie, Gimnazjum nr 2 w Skawinie, Zespół Placówek Oświatowych – Gimnazjum w Czernichowie, Zespół Szkół – Publiczne Gimnazjum w Niedźwiedziu, Gimnazjum w Prandocinie, Gimnazjum w Zielonkach oraz Gimnazjum w Mogilanach a także Licem Ogólnokształcące w Skawinie, Liceum Ogólnokształcące w Krzeszowicach, Zespół Szkół i Palcówek Oświatowych w Skale, Liceum Ogólnokształcące w Słomnikach oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Giebułtowie. Sędzią głównym zawodów był Sebastian Imiałek – instruktor pierwszej pomocy PCK, który czuwał nad merytoryczną częścią zawodów.

Młodzież miała za zadanie rozwiązać test jednokrotnego wyboru składający się z 11 pytań w tym: na jaką optymalną głębokość należy uciskać klatkę piersiową osoby dorosłej podczas resuscytacji krążeniowo-oddechowej, co zaleca się w przypadku omdlenia, krwotoku z nosa itp. Drugim zadaniem było wykonanie na manekinie osoby dorosłej resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Uczestnicy udzielali także pierwszej pomocy na pięciu stacjach z upozorowanymi wypadkami: pomagali osobie z ranami ciętymi, odurzonej alkoholem, atakiem drgawek, po próbie samobójczej a także nieprzytomnym. Każdy z uczestników zawodów dodatkowo miał za zadanie przejść nietypowy slalom z założonymi na oczy alkogoglami. Urządzenie to służy do demonstracji upośledzenia zmysłów występującego po spożyciu alkoholu zarówno w dzień jak i po zmroku. Był też czas na zabawy ruchowe.

W organizacji Mistrzostw pomagali ratownicy PCK z Grupy Ratownictwa PCK „Kraków”, członkowie Grupy Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK w Krakowie, instruktorzy pierwszej pomocy PCK oraz uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Skawinie a także Zespołu Szkół Katolickich w Skawinie.

Serdecznie wszystkim dziękujemy!

Kolejność zdobytych miejsc:

Kategoria: szkoły gimnazjalne

I miejsce – Gimnazjum z Oddziałem Integracyjnym nr 1 w Skawinie w składzie: Artur Glos – kapitan drużyny, Anna Sekuła, Angelika Lis, Amadeusz Lesiak, Michał Strzylski z opiekunem Paulina Raczkowską-Papież;

II miejsce – Gimnazjum w Prandocinie w składzie: Maria Cichopek – kapitan drużyny, Urszula Żak, Karolina Wieczorek, Paulina Kołacz, Dominika Wojtal z opiekunem Gabrielą Blarowską;

III miejsce – Gimnazjum w Zielonkach w składzie: Adam Prochal – kapitan drużyny, Patryk Szopa, Patrycja Marcisz, Angelika Bryła, Aleksandra Gleń z opiekunem Beatą Zygmuntowicz.

Kategoria: szkoły ponadgimnazjalne

I miejsce – Liceum Ogólnokształcące w Skawinie w składzie: Paulina Ożóg – kapitan drużyny, Anna Nowak, Patrycja Bliska, Wiktoria Zielińska, Michał Maślanka z opiekunem Zuzanną Zawadzińską (w zastępstwie Małgorzata Możdżeń);

II miejsce – Liceum Ogólnokształcące w Słomnikach w składzie: Monika Motyczyńska – kapitan drużyny, Joanna Machejek, Izabela Klimczyk, Kamil Richert, Mateusz Turowicz z opiekunem panią Gabrielą Blarowską;

III miejsce – Zespół Szkół i Palcówek Oświatowych w Skale w składzie: Arkadiusz Perek – kapitan drużyny, Agnieszka Chruściel, Arkadiusz Wardęga, Michał Mistela, Edyta Synowiec z opiekunem Magdaleną Dębską.

Wszystkim gratulujemy, wyrazy uznania i podziękowania należą się także opiekunom, którzy przygotowywali młodzież do zawodów.

Młodzież otrzymała puchary, pamiątkowe medale, dyplomy oraz artykuły turystyczne i gadżety.

Liceum Ogólnokształcące w Skawinie reprezentowało będzie powiat krakowski na Okręgowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK, które odbędą się w Krakowie 23 czerwca 2015 r. w CH „Bonarka”. Życzymy powodzenia.

Magdalena Sobesto-Wiejak
Biuro Małopolskiego Oddziału Okręgowego
Polskiego Czerwonego Krzyża

GALERIA ZDJĘĆ:

Źródło:
Starostwo Powiatowe w Krakowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *